16 / 08 / 2022

Konut kredisinde DASK zorunlu mu?

Konut kredisinde DASK zorunlu mu?

Konut kredisinde DASK, konut sigortası ve yangın sigortası yapılıyor. Ancak bu sigortaların bazıları zorunlu değil, isteğe bağlı olarak yapılıyor. Peki, konut kredisinde DASK zorunlu mu?Konut kredisinde DASK zorunlu mu?

Mesken sahibi olmak isteyen kimseler bankalardan konut kredisi kullanabiliyor. Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. 


Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.


Kredi sürecinde bazı sigortaların da yapılması istenebiliyor. Kredide DASK, konut sigortası ve yangın sigortası yapılıyor. Ancak bu sigortaların bazıları zorunlu değil, isteğe bağlı olarak yapılıyor. Konut kredisinde DASK zorunlu mu?


DASK sigortası..

DASK, yapılar için zorunlu sigortalar kapsamında bulunuyor. Deprem sigortası hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri ise, aşağıda yer aldığı gibidir. 


* Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 700 TL 

* Yığma Kagir Yapılar: 500 TL 

* Diğer Yapılar: 260 TL 


DASK yapı tarzına göre bölge bazında fiyatlar:

Çelik, betonarme ve karkas yapılar: I. Bölge 2.20; II. Bölge 1.55; III. Bölge 0.83; IV. Bölge 0.55; V. Bölge 0.44


Yığma kagir yapılar: I. Bölge 3.85; II. Bölge 2.75; III. Bölge 1.43; IV. Bölge 0.60; V. Bölge 0.50


Diğer yapılar: I. Bölge 5.50; II. Bölge 3.53; III. Bölge 1.76; IV. Bölge 0.78; V. Bölge 0.58DASK ne zaman yenilenir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com