Konut satışları 6 ay sonra yeniden yükselişte!

Konut satışları 6 ay sonra yeniden yükselişte!2021 Mart ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre; konut satışları 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 2,4 arttı. 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Mart ayı konut satış istatiklerini açıkladı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye genelinde geçen ay 111 bin 241 konut satıldı. Mart'ta satılan konut sayısı şubat ayına göre yüzde 36,95, geçen yılın aynı dönemine kıyasla da yüzde 2,4 arttı.

Salgına ve yüksek faize rağmen Mart'ta konut satışları, 6 aylık aranın ardından yıllık bazda ilk kez yükseldi.Ülke genelinde konut satışları Eylül 2020'de yüzde 6,9, Ekim 2020'de yüzde 16,3, Kasım 2020'de yüzde 18,7, Aralık 2020'de yüzde 47,6, Ocak 2021'de yüzde 31,5 ve Şubat 2021'de yüzde 31,6 azalmıştı.

"Dövizden gelen nakit, ikinci el konut satışına kanalize oldu" 

Rakamlara yönelik açıklama yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, faiz, döviz ve salgın üçgeninde sıkışan gayrimenkul sektöründe Mart'ta kısmen de olsa artış yaşandığını söyleyerek "Geçtiğimiz ay yüksek dalgalanmalar yaşanan döviz piyasasında gerçekleşen kar realizasyonları ve hafta sonu kısıtlamalarının nispeten gevşetilmesi satışların artış göstermesindeki temel etkenler oldu." dedi.

 Konut satışları 6 ay sonra yeniden yükselişte!

Durbakayım, faiz oranlarının aylık yüzde 1-1,5 bandında kalacağı yönündeki benimseyişin, ipotekli satış rakamlarında açıkça görüldüğünü belirterek, şunları söyledi: 

"Firma bünyesinde düşük faiz imkanıyla sunulan kampanyaların etkisiyle birinci el konut satışı Mart'ta yıllık bazda yüzde 2,1 azalarak 33 bin 365 oldu. Bitmiş ve hazır konutlar, dövizdeki ani yükselişi değerlendirerek kar amaçlı satış yapan yatırımcıların güvenli liman arayışına çözüm oldu. Dövizden gelen nakit, ikinci el konut satışına kanalize oldu ve bu alanda yüzde 4,4 artış yaşanmasını sağladı. Ancak resmin geneline bakıldığında ilk çeyrekte sektörde önemli daralma yaşandı."

Durbakayım, takip eden aylardaki satış miktarlarının yine faiz, döviz ve salgın üçgeni içinde gerçekleşmesini, artırılan kısıtlamaların Mart'ta nefes alan sektöre olumsuz yansımasını beklediklerini dile getirdi. 

"Konuta ihtiyaç giderek artıyor" 

Konut satışları 6 ay sonra yeniden yükselişte!

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş da Mart'ta bekledikleri hareketliliği gördüklerini, bu artışı bir başlangıç olarak değerlendirdiklerini söyledi. 

Akkuş, "Yüksek faiz politikası, ipotekli konut satışlarında bir miktar gerilemeye neden oldu belki ama ipoteksiz konut satışlarımız tüm hızıyla sürüyor. Satışların özellikle yaz aylarında ilk çeyreğe göre çok daha iyi olacağını düşünüyoruz." dedi.

Konut satışları 6 ay sonra yeniden yükselişte!

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm projelerine sağladığı KDV indiriminin bu yöndeki projelere hız kazandırdığını aktararak, şu değerlendirmeleri yaptı: 

"Sektörümüzde hem satış hem de yatırım odaklı bir açılım dönemi başladı. Sektörümüz güvenilir yatırım aracı olarak misyonunu, ekonomiye sağladığı katma değerde de açık ara öncü pozisyonunu koruyor. Türkiye'nin azalan stoklarla birlikte yeni konutlara ihtiyacı var. Diğer yandan, kentsel dönüşüm en önemli gündem maddemiz. Bu yönde planlanan projeler raflardan inmeye başladı. Kentsel dönüşümde üretim hız kazanıyor. Bugün yapılan yatırımlar, sadece yatırımcıları nitelikli projelerle buluşturmayacak, aynı zamanda Türkiye'nin yeni kent vizyonuna katkı sağlayacak."

Bahadır, faiz oranlarında yapılacak indirimle daha yüksek artış oranları yakalanabileceğini ifade etti. 

"Yeni bir destek paketi bekliyoruz" 

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, ekonominin kilit sektörleri arasında yer alan gayrimenkul ve inşaatta beklenen canlanma döneminin nihayet görüldüğünü söyledi. 

 Konut satışları 6 ay sonra yeniden yükselişte!

Salgınla beraber daha da önem kazanan konut ihtiyacının Türk halkının öncelikleri arasında yer aldığını belirten Çulhalık, "Rakamlardaki artış karşısında yeni bir destek paketinin gündeme gelmesini bekliyoruz. Sektörümüzde satış artışıyla büyüme ve istihdamın sürdürülebilir olması için düşük faiz ortamını son derece önemli buluyoruz. Canlanma dönemimin başında sektöre kazandırılacak destek paketiyle bu dönemi yılın tamamına yayabiliriz." ifadelerini kullandı.

2021 Mart'ta 111 bin 241 konut satıldı!

Konut satışlarında dönüm noktası!