Konut satışları için bankalar faizi düşürmeli!

Konut satışları için bankalar faizi düşürmeli!

İnşaat patronları konutta yeni kampanyalar için hazırlıklara başladı. Güncel faizlerle satışların zor olacağının altını çizen sektör temsilcileri bankaların faizi düşürmesi gerektiğini ifade ediyor. 
Yeni Şafak Gazetesi'nden Emine Açar'ın haberine göre; Kredi faizleri yüzde 2,80’e kadar çıktı.. İnşaat patronları konut satışlarının bu faizlerle zor olacağını bankaların faiz oranlarını düşürmesi gerektiğini söylüyor. 

Konut satışlarını arttırmak için birçok işletme kârlardan fedakarlık yapıp kampanyalar düzenliyor. Konut fiyatlarında indirim ve düşük peşinatlar öne çıkıyor. 

Yalova’da müteahhitlik yapan Bünyamin Aytekin de bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bünyamin Aytekin, birikmiş dolarını bozdurup ev alana evin yanında sıfır kilometre bir otomobil hediye edeceğini açıkladı. Aytekin, “Lansman fiyatlarımızı hiç arttırmadan, dövizlerini hayalleri için saklayan vatandaşlarımıza bir fırsat sunduk. Kendimizden kazancımızdan feragat edip hem memleket rahatlasın dedik, hem de vatandaşımız hayalini kurduğu evine ve arabasına kavuşsun istedik. Ticari bir amaç ticari bir kaygı için yapmıyoruz. Vatandaş olarak üzerimize düşen fedakarlığı yapmak tek gayemiz” dedi.


Nazmi Durbakayım

Yüzde 1,70 çok yüksek

Konut satışları için bankalar faizi düşürmeli!

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım’da yüzde 2’leri aşan faiz oranlarıyla satışların artmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek bankaların düşük faizde yanlarında olması gerektiğini ifade etti. Durbakayım, “Seçim beklentisi ve düşük faizli kampanyalardan sonra ortalama yüzde 1,70’lere gelen faizlere bağlı olarak gerileyen konut satışları, döviz kurlarındaki artış nedeniyle iyice baskı altına girdi. Bu dönem, son yılların en düşük satış döneminin işareti olarak kendini gösterdi. Bayramın da araya girmesiyle Ağustos ayında iyice gerilen konut satışlarının Eylül ayı ile birlikte büyük bir sıçrama yapmasını bekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde ve Emlak Konut GYO önderliğinde başlayacak kampanyaya bankaların da dahil olmasıyla satışların Eylül’de katlanacağını düşünüyoruz” dedi.


Bu faizlerle zor

Bugün itibariyle bankalar kampanyaya dahil olmaz ve faizleri yüzde 1’in altına çekmezse konut satışlarının artması çok mümkün görünmüyor. Faizler genel olarak yüzde 1,70’ler seviyesinden başlayıp yüzde 2’leri aşıyor. Bu da her 100 bin liralık kredinin maliyetini 10 yıllık geri ödemede bir hayli yukarıya çekiyor. Şu an ortalama aylık yüzde 1,70 faizle 10 yıl vadede 100 bin liralık konut kredisi çekildiğinde geri ödeme toplamı 235 bin lira olarak hesaplanıyor. Aylık ödeme ise her 100 bin lirada bin 956 liraya denk geliyor. Aynı hesabı piyasada uygulanan en yüksek faizle yani yüzde 2,80’le yaptığımızda ise rakam aylık ödemede 2 bin 906 liraya toplam geri ödeme de 348 bin 684 liraya yükseliyor.


Altan Elmas

Oranlar 0,98’de tutulmalı

Konut satışları için bankalar faizi düşürmeli!

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, sektörün elinden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Elmas, “Son günlerde döviz kuru üzerinden Türkiye’ye karşı yürütülen savaşa ve sosyal medya üzerinden sektöre karşı yürütülen tamamı yalana dayalı karalama ve yıpratma çalışmalarına rağmen sektör dimdik ayakta. Konut üreticileri olarak bizler kendi yaptığımız kampanyalarla özveride bulunduk. Bundan sonraki süreçte de, sektör oyuncuları, bankalar ve Bakanlık hep birlikte hareket ederek aradaki maliyet farkını paylaşmalı ve faiz oranını 0,98’de tutmalıyız” dedi.