05 / 02 / 2023

Konut sezonu kampanya bombardımanıyla açıldı

Konut sezonu kampanya bombardımanıyla açıldı

Seçimler nedeniyle geçtiğimiz yaz aylarını durgun geçiren gayrimenkul sektörü, eylül ayının gelmesiyle birlikte, yeni sezonu kampanya bombardımanıyla açtı.Ertelenen talepten pay kapmak için birbirleriyle yarışan inşaat firmaları, talebi kendi projelerine yönlendirmek için her türlü promosyon yöntemini kullanıyor. Kimi projelerde 4x4 jip ya da otomobil hediye ediliyor, kiminde de ya taksitler bir yıl sonrasına erteleniyor ya da sıfır faizli kredi imkanı sağlanıyor.

Milletvekili, Cumhurbaşkanlığı seçimi, tatil derken, geçtiğimiz yaz satışlardan umduğunu bulamayan gayrimenkul kuruluşları, Eylül ayıyla birlikte ertelenen talepten pay kapmak için atağa kalktı. Sonbahar sezonunu kampanya bombardımanıyla açan firmalar, projelerinden ev alanlara şimdi otomobilden başlayan, 4x4 arazi aracına kadar uzanan hediyelerin yanı sıra, taksitleri 10 ay sonra başlatma, sıfır faizli kredi imkanı sağlama, liste fiyatından yüzde 15 indirim yapma, banka komisyonlarını üstlenme gibi cazip avantajlar da sunuyor. Son kampanyalarda Ağaoğlu, Hasanoğlu, Ekşioğlu Mpoze, Hatipoğlu, Saros, Yapı Konut, Nazar, Güneri, Cer Yapı, Soyak gibi gayrimenkul kuruluşları ön plana çıkıyor.

Konut sahibi olmak isteyenleri projelerine yöneltmek için kampanyaları uygulamaya sokan firmalar, bu yolla hem yatırımcılara çeşitli fırsatlar sunarak satışlarını artırmayı, hem de sektöre yeniden canlılık kazandırmayı hedefliyor.

Durgunu aşmanın formülü

Otomobil hediye etme, indirime gitme ve ödeme kolaylığı sağlama gibi kampanyalar, konut satışlarında ortalama yüzde 20 artış sağlıyor. Firmalar da durgun dönemleri aşarken dikkatleri kendi projelerine çekmek için bu tür kampanyalar yapma yoluna gidiyor. Sektörde şu anda Saros İnşaat ve Ekşioğlu Mpoze İnşaat, ev alana otomobil verme yoluna giderken, Toki ve Yapı Endüstrisi ise kar getirisi garantili (Cayma durumunda peşinatı yüzde 25 kárıyla geri ödeme) satış yapıyor. Yapı Konut, projelerinden konut almak için eski evlerini satmak isteyen müşterilerinin kredi kapatma komisyonunu üstlenirken, Güneri İnşaat yüzde 30'unu peşin ödeyen müşterilerine vade farkı uygulamıyor. Ağaoğlu, My World projesinde yüzde 25 peşinat karşılığı anında tapu teslim ediyor. Hatipoğlu, Elegan Evler'de yüzde 15 indirim, Hasanoğlu, Banu Evleri'nde 36 ay cazip taksit, Soyak, Evreka'da masrafsız ve komisyonsuz kredi imkanı sunuyor. Nazar İnşaat'ın 'Eskisini Getir Yenisini Al, Kendi Evinin Mimarı Ol ve Peşinatlı alımlara yüzde 0 Faiz' adlı 3 farklı kampanyasıyla ön plana çıktığı sektörde Cer Yapı Gala Town projesinde metrekare fiyatlarını bir ay süreyle 1087 dolara çekti.

Satışlara etkisi büyük

Kampanya ve promosyonların satışları olumlu etkilemesi firmaların ev sahibi olmak isteyenlere yönelik olarak da cazip ödeme koşullarını gündeme getirmesini sağlıyor. Gayrimenkul uzmanlarına göre sektöre sunulan çeşitli kampanyaların projelerin satış hızına etkisi yüzde 20'lere kadar çıkabiliyor. Bu tür kampanyalar arasında yatırımcıyı en çok cezbeden uygun ödeme koşullarının sunulduğu, vade farkının alınmadığı, indirimlerin uygulandığı kampanyalar oluyor. Bunları 'ev alana otomobil' gibi yatırımcının her iki ihtiyacını da karşılayan promosyonlar takip ederken, tatil, mobilya gibi promosyonlar ön plana çıkamıyor.

Saros İnşaat tarafından Kumburgaz'da hafif çelik yapı sistemiyle inşa edilen Zeytinsuyu Tepesi Evleri'nden 31 Ekim 2007 tarihine kadar villa alan herkese çekilişsiz kurasız Bika Otomotiv işbirliği ile 4x4 Suzuki Jimny Jeep hediye ediliyor. Ayrıca firmanın sunduğu Japon yeni kredisi kampanyası da devam ediyor. Zeytinsuyu Tepesi Evleri'nde, 3 etapta yer alan 168 metrekarelik villalar 250 bin dolar fiyatla, 4.etapta yer alan 182 metrekarelik villalar ise 280 bin dolar fiyatla satışa sunuluyor. Projenin inşaatına ve satışına yeni başlanan 5.etabındaki 20 adet villanın fiyatı da 280 bin dolar. Projenin diledikleri etabında villa satın alacaklar, isterlerse 240 aya varan vadelerle banka kredisinden de yararlanabiliyor.

36 ay vade imkanı

Hasanoğlu İnşaat tarafından Bahşehir'de gerçekleştirilen Banu Evleri'nin sınırlı sayıda villası 36 ay vade imkanı ile satışa sunuluyor. Bankaların kredi imkanlarının da kullanılabileceği kampanya 30 Eylül tarihinde sona eriyor. 84 villanın yer aldığı projede fiyatlar ise 550 bin dolardan başlıyor.

Taksitleri 10 ay erteliyor

Ağaoğlu, My World Ataşehir projesinden 31 Ekime kadar ev alanlar peşinat olarak daire fiyatının yüzde 25'ini ödedikten sonra, hemen taşınabilecek. Ayrıca taksitlerini 2008'in temmuzundan itibaren ödeyebilecek. Taksitlerini daha da sonra ödemek isteyenler ise yüksek peşinat vererek, ödemelerine taşındıktan 10 ya da 13 ay sonra başlayabilecek. My World'de yer alan konutların fiyatları 221 bin YTL'den başlayıp 863 bin YTL'ye kadar çıkıyor.

Erken kapama komisyonu yok

Yapı konut tarafından gerçekleştirilen Arkeon Evleri projesinde MilleniumBank'tan 'Önce al-sonra sat' kredisi ile evini satıp yeni bir almak isteyenlere kampanya düzenleniyor. Arkeon Evleri'nde konut alanlar evlerini satarsa 1 yıl boyunca taksit ödemiyor. Ayrıca bu süre zarfında evini satanlar yüzde 2 erken kapama komisyonunu ödemeden kredisini kapatma imkanına sahip oluyor. Projede fiyatlar 239 bin euro ile 481 bin euro arasında değişiyor.

Peşin alıma %15 indirim

Hatipoğlu İnşaat, Kurtköy'de yapımı süren Elegan Evler projesi için indirim kampanyası düzenliyor. 20 Eylül'e kadar sürecek kampanya dahilinde peşin ödemeyle konut alanlar yüzde 15 oranında indirim kazanıyor. Projede fiyatlar 87 bin 600 dolar ile 213 bin 600 dolar arasında değişiyor. 2008 sonunda tamamlanması planlanan proje 10 bin 700 metrekare alan üzerinde 2 blokta, toplam 100 daireden oluşuyor.

Masrafları üstleniyor

Soyak, Kartal'daki Evreka projesi için müşterilerine cazip ödeme planları sunuyor. Soyak, kredi ile daire alacak müşterilerine anlaşmalı olduğu Garanti Bankası ve Akbank'tan, daire fiyatının minimum yüzde 20'sini peşinat olarak ödeyip, 1.31 faiz oranı ile 120 aya kadar kredi kullandırıyor. KDV, altyapı, abonmanlık, CTH, iskán harcı, tapu harcı, dosya masrafı ve komisyon ücreti talep etmiyor.

Ödeyemeyene kárıyla iade etme hakkı

Toki ile Yapı Endüstrisi'nin birlikte yürüttüğü Başkaşehir Projesi, konutta ilk kez uygulanacak kar getirisi garantili satış yöntemiyle başlıyor. 24 ayda teslim edilecek Başkaşehir Projesi'ndeki, 15 farklı tipte 828 daire, 50 bin 500 YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, ' Kár getirisi garantili satış yöntemi ilk kez bir konut projesinde kullanılmış olacak. Yüzde 30 peşinat yatıranlar, bir yıl hiç ödeme yapmayacaklar. Bir yılın sonunda evi almaktan vazgeçmeleri halinde yüzde 30'luk peşinatlarına ilave olarak yüzde 25 kár getirisini de tahsil edebilecekler. Bu taleplerini bize 45 gün önceden yazılı geçmeleri gerekiyor.' dedi. Dairelerin metrekare satış fiyatı 1585 YTL olacak.

Vade farkı almıyor

Güneri İnşaat'ın Güneşli'de gerçekleştirdiği Ikebana projesinde belli bir peşinat ödeyenlerden vade farkı alınmıyor. Projeden yüzde 50 peşinat vererek konut alanlara 36 ay, yüzde 30 peşinatta ise 24 ay boyunca yüzde 0 faiz uygulanıyor. Haziran 2008'de teslim edilecek projede fiyatlar 139 bin YTL ile 600 bin YTL arasında değişiyor.

Konut alana Citroen hediye

Ekşioğlu Mpoze İnşaat, Citroen bayilerinden Bostancıoğlu firmasıyla işbirliği yaparak Kurtköy'de projesinden konut sat
Geri Dön