Konut sigortası aramaları 3 kat arttı!

Konut sigortası aramaları 3 kat arttı!

Pandemi sonrası isteğe bağlı sigortalara talep yeniden artmaya başladı. İnternetten yapılan konut sigortası aramaları faiz indirimlerinin de etkisiyle pandemi dönemine kıyasla son bir ayda 3 kat arttı.Koronavirüs sonrası isteğe bağlı sigortalara talep yeniden arttı. İnternetten yapılan konut sigortası aramalarında, faiz indirimlerinin de etkisiyle salgın dönemine kıyasla son bir ayda 3 kat artış yaşandı. Artan talepleri inceleyen Hesapkurducom, Haziran ve Temmuz ayı ortalama konut sigortası teminat tutarlarını yayınladı. 

Yeni tip koronavirüs salgınından sigortacılık sektörü de etkilendi. Özellikle pandeminin yoğun hissedildiği dönemde isteğe bağlı sigorta türlerinden olan konut sigortaları geri planda kaldı. Fakat salgının kontrol altına alınmasıyla başlayan yeni normal dönemde, gayrimenkul ve düğün sektörlerinin hareketlenmesiyle sigortacılık sektörü de canlandı. İnternetten konut sigortası ve eşya sigortası aramaları pandemi dönemine kıyasla son bir ayda 3 kat arttı. Online kredi ve sigorta karşılaştırma platformu Hesapkurducom, artan talebe istinaden Haziran-Temmuz ayı ortalama sigorta prim tutarlarını duyurdu.

Konut sigortası ortalama yıllık 140 TL 

Online kredi karşılaştırma platformunun paylaştığı verilere göre, platform üzerinden Haziran ayından beri alınan konut sigortası tekliflerinin ortalaması 200 ila 250 bin TL’lik konut teminatı için yıllık 140 TL olarak belirlendi. 200 ile 250 bin TL konut ve 100 bin TL’ye kadar eşya teminatı için alınan tekliflerin ortalaması ise yıllık 250 TL oldu. Özellikle kiracılar için avantaj sağlayan eşya sigortasında 100 bin TL’lik teminat için ise yıllık prim ortalaması 175 TL olarak belirtildi. 

Güvence altında olmak her bütçe için mümkün

Konut ve eşya sigortalarının yalnızca konut sahiplerini değil kirada oturanları da güvence altına aldığını vurgulayan Hesapkurducom Sigorta Direktörü Dilara Çetin, “Zorunlu ya da isteğe bağlı sigortalar, konutu çeşitli felaketlere ve hasara neden olan beklenmedik durumlara karşı güvence altına alır. Bu da “konut sigortası” ve “DASK – zorunlu deprem sigortası” ile sağlanır. Genellikle aynı oldukları sanılsa da bu iki sigortanın poliçe içerikleri birbirinden farklıdır. Konut sigortası, yangın ve hırsızlık gibi temel teminatların yanı sıra cam kırılması, dahili su hasarı gibi bir dizi ek teminatlarla ev sahibini güvence altına alır. Sigortalının ev sahibi olması durumunda hem bina hem de eşyalar sigortalanabilirken kiracı da eşya sigortası ile kiraladığı evin içine yaptığı yatırımı güvence altına alabilir. Poliçede belirtilen şartlarda kombi ve klima bakımı, ücretsiz halı yıkama, çilingir hizmeti gibi hizmetler de sunulabilir. Bu noktada poliçe içeriğine göre şekillenen yıllık prim tutarlarının, güvence altında olmayı her bütçe için mümkün hale getirdiğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Konut sigortasıyla ilgili merak edilen her şey!