Konut tamamlama sigortası sektöre nefes olacak!

Konut tamamlama sigortası sektöre nefes olacak!Maketten alınan veya kentsel dönüşümde evimizi verdiğimiz müteahhit için endişelenmeye gerek yok. Bina tamamlama sigortası ile ya eviniz tamamlanıyor ya da para geri veriliyor.


Türkiye’nin ilk bina tamamlama sigortası yapıldı. Uzmanlık alanı kefalet sigortası olan Rosenberg and Parker şirketi Ziraat Sigorta aracılığı ile Tepe İnşaat'ın Ömerli’deki Aura projesi için konut tamamlama sigortası yaptı. Eğer bu projede yer alanların konutları herhangi bir nedenle tamamlanamaz ise sigorta şirketi projeyi tamamlayacak veya projeden ev almış kişilerin şimdiye kadar ödediği parayı geri verecek. 

Habertürk Gazetesi'nden Rasim Ak'ın haberine göre bir kefalet sigortası olan bina tamamlama sigortasımn Batı dünyasında uzun süredir yapıldığına dikkat çeken Rosenberg and Parker Türkiye yönetici ortağı Meltem Gezen, bundan sonra başta kentsel dönüşüm olmak üzere diğer şirketlerden farklılaşmak ve müşterilerini daha da rahatlatmak isteyen müteahhitlerin bu ürünü kullanacaklarını ifade etti.

Özellikle sigorta şirketinin yanı sıra aynı zamanda bir gayrimenkul geliştirme şirketine sahip olan gruplar için bina tamamlama sigortasının önemli bir avantaj olduğunu anlatan Gezen, “Bu sigortayı kullanan şirketler rakiplerine göre öne çıkacak” dedi.

CEPTEN ÇIKAN PARA GÜVENCE ALTINDA
Bina tamamlama sigortasında prim olarak vatandaşın cebinden para çıkmıyor. Müşterisine güvence vermek isteyen müteahhit belirli tutar karşılığında bu sigortayı yaptırıyor. Maketten satılan evlerin büyük bölümünde banka sigortası olduğu için bina tamamlama konut kredisini kapsamayan bölümü kapsıyor.

KREDİ ÜSTÜ KAPSAMDA
Örneğin evinizi yüzde 60 konut kredisi ile almışsanız ve inşaat bitmemiş ise zaten krediyi veren banka verdiği kredinin tutarı kadar binanın tamamlanmasından sorumlu olduğu için o alan bankanın sorumluluğunda kalıyor. Kaldı ki zaten kredinin ödenmeyen tutarı da vatandaşın cebinden çıkmış olmuyor. Eğer proje konut tamamlama Sigortası yapılmış ise oradan ev alanlara kefalet senedi gönderiliyor. Binanın tamamlanamaması durumunda ise bu sigorta devreye giriyor. Daha sonra sigorta şirketi ödediği tutan müteahhit şirkete rücu ediyor. 
 
Sigorta 3 şekilde devreye giriyor
1-)Müteahhidin veya müteahhit şirketin iflası.
2-)Proje geliştirici gerçek kişi ise ve öldüyse ve reddi miras dunımu varsa.
3-)Poliçe vadesinin (36 ay) üstünden 12 ay geçtiği halde (toplam 48 ay) konut bitmemiş ise.

Resmi durdurmada süre duruyor
Projede bankanın konut kredisi varsa banka projenin tamamlanmasından sorumlu olduğu için sorun olursa ya banka ile sigorta şirketi anlaşıp projeyi tamamlıyor veya sigorta şirketi vatandaşın bansa Kredisinin üstünde ödenen tutarı karşılıyor. Banka kredisi yoksa o zamana kadar ödenen senet ve benzeri ödeme vatandaşa sigorta şirketi tarafından geri veriliyor veya bina tamamlanıyor. Eğer ruhsat ve diğer nedenlerle devlet projeyi durdurursa o zaman süre donduruluyor, sorun çözüldüğünde kaldığı yerden işliyor.