Konut yardımı şartları 2015!

Konut yardımı şartları 2015!Torba Yasa gereğince, konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak. İşte konut yardımı şartları 2015...


Konut yardımı şartları 2015!

Bankalardan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kimseler, almak istedikleri evin değerinin yüzde 75'ine kredi kullanabiliyor.


Bilindiği üzere mevcut uygulamada konutun yüzde yüzüne kredi verilmiyor.Geriye kalan yüzde 25'lik kısım peşinat olarak veriliyor.


Söz konusu peşinat için Torba Yasa'da yeni düzenlemeler bulunuyor. Kanun gereğince, konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak.


Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak Devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. 


Haksız olarak yapıldığı tespit edilen Devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. 


Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.


Konut yardımı şartları 2015 nelerdir?

-  Konut teşvikinden ilk defa ev alacak olan kimseler faydalanabiliyor. Buna karşın ikinci ve üçüncü evlerini almak isteyen kimseler ev teşvik desteğinden yararlanamıyor.


- Konut teşviki için, bankada TL cinsinden konut hesabı açılması ve asgari 3 yıl boyunca sistemde bulunulması gerekiyor. 


- Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin TL'yi geçemiyor.Torba Yasa'da neler var?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com