Konut yatırımı için doğru zaman mı?

Konut yatırımı için doğru zaman mı?Konut yatırımı için doğru zaman mı? Ev fiyatları yükselecek mi? İşte merak edilen soruların yanıtları...


Mega kent İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de son zamanlarda ciddi bir konut sıkıntısı yaşanıyor. Peki konut yatırımı için doğru zaman mı? Ev fiyatları yükselecek mi? Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan merak edilen soruları cevapladı...

Konut yatırımı için doğru zaman mı?

Stoklar eridi mi?

2020 yılında kamu bankaları tarafından başlatılan konut kredi kampanyalarıyla mevcut yapı stoklarının erdiğini kaydeden Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan, “Bu evler satıldı ancak pandemide hem inşaat sektörünün durması hem de maliyetler nedeniyle yeni evler yapılamadı. Bu da stokları bitirdi” şeklinde konuştu.

Eğitimin yüz yüze olarak yeniden başlamasının da emlak sektörünü etkilediğini kaydeden Özsan, “Çünkü piyasada yeni konut projesi yok ve talep çok fazla. Bu şartlarda ev almak mantıklı olabilir. Konut kredi faizlerinin düşmesini bekliyor herkes. Ancak konut kredi faizlerinin doların arttığı bir ortamda düşmesi mümkün değil. Ama ev fiyatları artıyor. Orda faiz inecek diye beklerken ev fiyatları katlanarak gidiyor. Bu nedenle ev almayı kimse ertelemesin” dedi.

Konut yatırımı için doğru zaman mı?

Yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi oldu

Yabancı yatırımcılarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Özsan, “En çok Irak ve İranlılar’a satış yapıyoruz. Ağustos ayında rekor bir satış oldu; 5 binin üzerinde. Ayda ortalama 4 - 5 bin arası yabancılara satış yapılıyor. Bu yabancı satışları da özellikle emlak fiyatlarının geriye gitmeyeceğini gösteriyor. Çünkü yurtdışından da çok ciddi bir talep var. Özellikle 2+1, 1+1 konutlarda sıkıntı var. Fiyatlar yükseliyor, yükselmeye de devam ediyor. Bu arz talep dengesi. Şu anda yeni bir arz yok, talep çok fazla. Fiyat düşmeyecek” dedi.
 

Kiralık konut fiyatlarında fahiş artışlara dikkat!