17 / 08 / 2022

Konuta Haziran ayında talep patladı!

Konuta Haziran ayında talep patladı!

Hükümetin kamu bankalarıyla yaptığı faiz indirim kampanyası konut piyasasına hareket getirmişe benziyor. Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Tandoğan, haziran ayında satılık konutta son beş yılın en yüksek talebini gördüklerini söylüyor.
Pandemi sürecinde hükümetin açıkladığı konut destek paketi kapsamında konut faiz oranları yüzde 0,64 ile kamu ve katılım bankalarında son yılların en düşük seviyesinde. Ödemeleri bir yıl ertelemeli, 15 yıl vadeli kampanya sayesinde ev sahibi olmak isteyenler için fırsat doğdu. Ekonomist'ten Levent Gökmen Demirciler Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari işlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan ile kampanya sonrası emlak piyasasını konuştu.

Faiz indirim kampanyası piyasalara, işlemlerinize nasıl yansıdı?

Kampanyanın açıklandığı ilk günlerden itibaren satılık talebi geçtiğimiz beş yılın en yüksek seviyesinde. Öyle yüksek bir seviyeden bahsediyoruz ki en yakın dönemle kıyasladığımızda 2,5 kattan daha fazla bir büyüme görüyoruz. Satılık talebindeki müthiş artış, kiralık talebini biraz yavaşlattı. Mayıs ayının son haftasında kiralık talebi yüzde 2'lik büyümeyle son beş yılın en yüksek seviyesindeydi. Kiralık arayanlar bile şartların cazibesiyle satılıkta fırsatları araştırıyor. Satılıkta talebin bu kadar artması Hürriyet Emlak'ın trafiğine ve üzerimizden geçen işlem sayısına direkt etki etti. Haziran ayının ilk yarısında site trafiği yüzde 200, potansiyel alıcıların Hürriyet Emlak üzerinden ilan sahiplerine ettikleri telefon sayısı yüzde 216 arttı. Satılık ilanlarda yüzde 11 'lik artış gözlemledik.

İlgi satışlara yansıyor mu? iş ortağımız emlak ofisleriyle görüştüğümüzde satış rakamlarının 2-3 kat arttığını görüyoruz. Birinci el ve ikinci elde satışlar arttı. Bölgesel olarak farklılık göstermekle birlikte talep artışı satış adetlerine de yansıyor. Özellikle 750 bin TL altı konutlarda işlem sayıları çok arttı. Haziran ayının ilk yarısında satış rakamları 2-3 kat artarken haziran ayının tamamında tüm zamanların satış rekoru kırılabilir. Piyasadaki beklenti haziran ayı satışları içinde birinci el konut satışlarının da toplam satışlar içindeki payının yüzde 50 üzerine çıkması yönünde, ipotekli konut satışının toplam satışlar içindeki payının yüzde 70'in üzerine çıkabileceği de öngörülüyor.

Faiz düşüşü sonrası konut fiyatları yükseldi mi?


Yoğun taleple birlikte fiyat artışları da en çok konuşulan konu oldu. Mayıs ve haziran aylarını kıyasladığımızda m2 fiyatı yüzde 10'luk artışla en yüksek Çanakkale'de gerçekleşti. Onu yüzde 7'lik artış oranlarıyla Kayseri ve Kahramanmaraş izledi. Sakarya ve Zonguldak, yüzde 5'lik m2 fiyatı artış gösteren iller arasında. Üç büyük ilde ise İstanbul'da yüzde 3,  Ankara  ve İzmir'de yüzde 6'ya varan artışlar ölçümledik. İlçelerde en yüksek m2 fiyatı artışı yüzde 22 ile İstanbul Başakşehir'de gerçekleşti. Başakşehir'i yüzde 11 ile  İzmir  Foça, yüzde 10 ile İstanbul Küçükçekmece, yüzde 8,6 ile İzmir Gaziemir izliyor. Satış adetlerinin yüksek olduğu bölgelerde, kalan stokların fiyatlarının artması da beklenmeli. Sıfır konutlarda ise kademeli fiyat artışı olacaktır. Sıfır konut projelerinde satış gerçekleştikçe fiyatlar da bununla orantılı artacaktır.

Fakat talebin az olduğu yerlerdeki fiyat yükselişlerinin zamanla karşılığını bulamayacağı için tekrar eski seviyesine gerileyeceğini öngörebiliriz.

Önümüzdeki dönemde tüketici ne tür gayrimenkullere ilgi duyacak?

Müstakil ev, şehir dışındaki konutlar ve arsa talepleri artıyor. Satılık yazlık aramaları da arttı. Balkonlu, teraslı ve bahçeli ev aramalarında da ciddi artış var. Önümüzdeki dönemde de bu tipteki konutlara ilginin artacağını  öngörüyoruz.
 

YAZLIK BÖLGELER HAREKETLİYazlık bölgelerinde, Hürriyet Emlak'taki ilan sayılarında 18 Mayıs ile 15 Haziran arası dönemde artış gözlendi. Kiralık ilanlarda en yüksek artış yüzde 18 ile Antalya Alanya'da görüldü. Onu yüzde 14 ile Muğla Bodrum ve yüzde 9 ile İzmir Çeşme izledi.

Satılık ilanlarda ise Antalya Alanya yüzde 15'lik artışla yine ilk sırada yer aldı. Muğla Bodrum'da yüzde 4, İzmir Çeşme'de ise yüzde 2'lik artış oldu.

Konutta kampanya atağı!