Konuta talep arttı!

Konuta talep arttı!İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, son zamanlarda konut satışlarında yaşanan artışları değerlendirdi.  


2020'nin ikinci yarısında düşen faiz oranlarıyla birlikte ucuzlaşan kredi ve müstakil konut ihtiyacı konuta olan talebi yükseltti. Sözcü'de yer alan habere göre; bu da özellikle büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının son bir senede enflasyonun üzerinde yükselmesine sebep oldu. Gayrimenkul bilgi şirketi REIDIN'in araştırmasına göre, İstanbul'da konut metrekare fiyatı Haziran ayı itibarıyla son bir senede yüzde 29 yükselmeyle 4.354 liradan 5.607 liraya yükselirken İzmir'deki artış 4.678 lirayla yüzde 35, Ankara'da ise 2.798 lirayla yüzde 34 oldu.

 Konuta talep arttı!

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, Türkiye'de ev fiyatlarının pandeminin başladığı Nisan 2020'den bu yana her ay ortalama yüzde 2.5 yükseldiğine vurgu yaparak “Artan konut fiyatları, düşen alım gücü ve yoksullaşan halka rağmen konut talebi canlı ve satışlar sürüyor. Bu durumun temel nedeni sermaye temerküzü, diğer adıyla sermayenin belirli ellerde toplanmasıdır. Bu durum gelir grupları arasında farkı büyütür, hayat standardının düşmesi, makroekonomik göstergelerin bozulması ve işsizliğin artması üzerine, toplumsal düzenin değişmesi yönünde talepleri yaratır” dedi.

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir?