04 / 07 / 2022

Konutta yeni değerleme düzenlemesi yabancı yatırımcıları kaçırıyor!

Konutta yeni değerleme düzenlemesi yabancı yatırımcıları kaçırıyor!

Global dünyanın yatırımcısını ülkemizin önde gelen yatırımcılarıyla bir araya getiren Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, yabancıya satıştaki ekspertiz düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.Global dünyanın yatırımcısını ülkemizin önde gelen yatırımcılarıyla bir araya getiren Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül yabancıya satış ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Gül, gerçekleştirilen yeni değerleme düzenlemesi sonrasında yabancıya gerçekleştirilen gayrimenkul satışlarının alarm verdiğini söyledi. Gül yaptığı açıklamada, gayrimenkullerin değerlemesiyle ilgili olarak yaklaşık 1.5 ay önce yürürlüğe giren yeni düzenlemenin sektöre zarar verdiğini dile getirdi.

Gerçekleştirilen düzenlemeyle gayrimenkul sektörüyle ilgili olumlu ve umut dolu beklentilerin olumsuza döndüğünü kaydeden Gül, hayata geçirilen bu uygulamanın konut satışında en çok ihtiyaç duyulan güven duygusunu zedelediğini belirtti.

Konutta yeni değerleme düzenlemesi yabancı yatırımcıları kaçırıyor!

Maddi ve manevi zarar mı veriyor?


Yapılan düzenlemede değişiklik yapılmaması durumunda yabancıya konut satışının düşeceğini dile getiren Gül Gül, yabancı yatırımcıların satın aldığı gayrimenkulün ekspertiz değeri vatandaşlık almak için gereken 250 bin doların altında kalınca satışı iptal ettiğini kaydetti.

Konutta yeni değerleme düzenlemesi yabancı yatırımcıları kaçırıyor!

Gül, şunları söyledi: “Yabancıya gayrimenkul satışında önceden anlaşmalı olarak görev alan uzman artık otomatik olarak atanıyor. Ekspertiz raporları teminat amaçlı hazırlanıyor ancak raporlardaki değerlerle gayrimenkulün piyasa fiyatı arasında yüzde 45'e varan değer farkı yabancı yatırımcının güvenini sarsıyor. Bu hem itibara zarar veriyor hem de sektöre maddi zarar veriyor. Düzenlemede değişikliğe gidilmemesi halinde satışlar düşecek ve sektör ağır zarar görecek. Yabancı yatırımcı bu şekilde, vatandaşlık için gerekli olan 250 bin dolarlık bedele ulaşamıyor. Otomatik değerlemenin devreye girdiği günden bugüne yaşanan zararın 500 milyon liraya dayandığını görüyoruz. Bu şekilde yılsonunda yabancıya 50 bin adetlik satış hedefinin tutması hedefinden de çok uzaklaşmış oluyoruz” 

Önceki uygulamada satış gerçekleştiren kişi veya firmaların istedikleri değerleme şirketi ile çalışma hakkının bulunduğu ile ilgili de bazı açıklamalar yapan Gül Gül, yapılan yeni düzenlemeyle firmaların ekspertiz işlemini anlaşmalı olduğu değerleme şirketiyle yapmasının önünün kapandığını da sözlerine ekledi.

Gül uygulamayla ilgili olarak şunları söyledi: “Gayrimenkul alan yabancı yatırımcı, aldığı evin ekspertiz değerinin satış fiyatının altında kalması ve vatandaşlık alamaması satın almayı iptal etmesine neden oluyor. Bu fiyatlama farkı inşaat firmalarının brüt metrekareyi, ekspertiz raporlarının ise net metrekareyi baz almasından kaynaklanıyor. İç talebin durduğu bir dönemde yabancıya yapılan satış çok çok kıymetli, bunu unutmamak gerekiyor. Tedbirleri buna göre almak gerekiyor” 

Yabancıya konut satışında değerleme sorunu çözülmeli!