07 / 10 / 2022

Konutta yeni trend!

Konutta yeni trend!

Koronavirüs salgınında karantina nedeniyle günün çoğunu evlerinde geçiren vatandaşların konut trendleri de değişti. ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, bu dönemde bungalov evlere büyük talep olduğunu dile getirdi.Pandemi döneminde zorunlu karantina uygulamaları nedeniyle evden çalışma ve uzaktan eğitim deneyimleri, zaman içinde yaygınlaşarak ve benimsenerek yeni bir yaşam şeklini de beraberinde getirdi.

Yaşam biçimlerinin yeniden kurgulanmaya başlandığını belirten Emel Akbaş İdikut, “Özgürlük tanımımızı yeniledik. Bu bağlamda 2020’de prefabrik, bungalov ve hatta tekne gibi alternatif yaşam araçlarına yönelim oldukça arttı. Geçtiğimiz on yılda son derece popüler hale gelen bungalov evler, Türkiye'de önce pansiyon tarzı küçük tatil konutları olarak kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlandı. Mimari yapılara izin verilmeyen bölgelerde taşınabilir özelliği ile tercih sebebi olan bungalov evler pandemi ile birlikte çok daha popüler hale geldi.” açıklamasında bulundu. 

Ahşaptan inşa edilen küçük ve tek katlı ev anlamında kullanılan bungalov evlerinin kelime anlamının Hint kültüründen geldiğini de sözlerine ekleyen Akbaş İdikut, “Doğal malzemelerle oluşturulan bu yapılar hem ekonomik olarak her bütçeye uygun seçenekler sunuyor hem de ekolojik yapılarıyla doğanın içine mükemmel bir uyum sağlayabiliyorlar. İçerisinde oksijen sirkülasyonu olması nedeniyle ahşap ev romatizma, astım gibi birçok hastalığı önlemesiyle de tercih sebebi oluyor” şeklinde konuştu. 

Konutta yeni trend!

Emel Akbaş İdikut, “Bungalov evlerin yapımı hızlı ancak her ne kadar mobil sistemler de olsa her araziye bungalov ya da prefabrik ev izni de verilmemektedir. Kanunda belli şartları olmak ile beraber yerel yönetimlerin izin konusundaki yaklaşımları da farklı olabiliyor. Tüketicilerin ilgilendikleri arazinin bu izni alacak şartları taşıyıp taşımadığını iyi araştırması gerekir” dedi. 

Doğal sit alanlarına bungalov ve balık çiftliği yasağı getirildi!

İzole tatil bungalov evlere ilgiyi artırdı!
Geri Dön