03 / 07 / 2022

Konya Metrosu, YHT hatları ve şehirler arası yolları bağlayacak!

Konya Metrosu, YHT hatları ve şehirler arası yolları bağlayacak!

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun müjdelediği Konya Metrosu, yüksek hızlı tren hatları ve şehirler arası yolları birbirine bağlayacak.Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun müjdelediği Konya Metrosu tamamlandığında, yüksek hızlı tren hatları ve şehirleri arası yollar arasında irtibat sağlanmış olacak


Kentteki 5 üniversite, hastaneler ve hızlı tren garlarıyla bir uçtan bir uca irtibatı sağlayacak Konya Metrosu, üç etaptan oluşacak. Gelecek yılın ilk aylarında kazma vurulacak metronun ilk etabının 2018'deki Şeb-i Arus törenlerinde hizmete açılması hedefleniyor. 


Kamu kurumları, sanayi bölgeleri, hastaneler ve turistik bölgelere ulaşımı kolaylaştıracak 44 kilometrelik metro hattı, kent içi ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak. 


İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü il 


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun metro müjdesinin kentte büyük heyecan ve sevinçle karşılandığını söyledi. 


Böyle büyük yatırımların, hükümet desteği olmaksızın yapılamayacağına işaret eden Akyürek, Metro Konya Projesi'nin kentin sadece bugününü değil, geleceğini de ulaşım açısından kurtaracağını anlattı. 


Konya'da yolcu ve araç hareketliliğinin en üst düzeyde olduğuna dikkati çeken Akyürek, "İstanbul ve Ankara'dan sonra Konya, yolcu hareketliliği bakımından en yüksek konumda. Konya, Anadolu'da ilk raylı sistemi uygulayan şehirdi. Raylı sistem hatlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Konya, hat uzunluğu bakımından metrosu bulunan kentler arasında İstanbul ve Ankara'dan sonra 3'üncü il olacak" diye konuştu. 


Akyürek, Konya'da belli hatlarda metroya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şehir içi yolcu hareketliliğinin 500 bin civarında olduğu bilgisini paylaştı. 


Metro Konya ile şehir içi yolcu hareketliliğinin bir milyonu bulacağını gördüklerini vurgulayan Akyürek, şunları dile getirdi:  


"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın master planı çerçevesinde projelerin yapımına başlanacak. Daha sonra ihale süreci başlayacak. İnsanlar, YHT aracılığıyla İstanbul, Eskişehir ve Ankara'dan kısa sürede Konya'ya ulaşabiliyor. Metro Konya Projesi, mevcut garla yapımı devam eden yeni gara entegre olacak. Antalya-Konya, Konya-Nevşehir-Kayseri hızlı tren hattının kesişim merkezleri, Metro Konya ile buluşuyor. Metro Konya ile İstanbul, Antalya, Nevşehir, Kayseri, Aksaray yani bütün bölge buluşmuş oluyor." 


"İlk etap 2018 Şeb-i Arus'unda tamamlanacak"  


Akyürek, çalışmaların Başbakan Davutoğlu'nun "İlk etap 2018 Şeb-i Arus'ta tamamlanacak, 2019-2020'de de tamamı bitirilecek" talimatı çerçevesinde yürütüleceğini aktardı. 


Konya Metrosu'nun hayati öneme sahip hatları kapsadığına işaret eden Akyürek, şunları söyledi: 


"Selçuk Üniversitesi Kampüsü ile hızlı tren garını birbirine bağlıyor. Aynı zamanda yine şehir merkeziyle Necmettin Erbakan Üniversitesini ikinci etap olarak kapsıyor. Üçüncü etap da Fetih Caddesi, Ahmet Özcan Caddesi'nden Meram bölgesine uzanan hat. Aynı zamanda stadyum, Beyhekim Hastanesi ve Yazır bölgesini de içine alan proje olarak açıklandı. 


44 kilometreyi bulan bu projeyle dünyadaki önemli şehirlerde gördüğümüz şehir içi metro sistemi Anadolu'ya taşınmış oluyor." Dünya