Konyaaltı ihalesi neden Hülya Koçyiğit'in damadına verildi?

Konyaaltı ihalesi neden Hülya Koçyiğit'in damadına verildi? Konyaaltı ihalesi neden Hülya Koçyiğit'in damadına verildi?

Antalya Büyükşehir Belediyesi arsa karşılığı Boğaçay özel proje alanı yapımının ihalesini gerçekleştirdi. Peki, Konyaaltı ihalesi neden Hülya Koçyiğit'in damadına verildi?Habertürk Gazetesi yazarlarından Esra Boğazlıyan Başkanlarla 10 Bin Adım’ın bu haftaki konuğu olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile bir araya geldi. İşte Esra Boğazlıyan'ın yazısı.. 

Menderes Türel’e 10 Bin Adım’a Konyaaltı Sahili’ndeki yeni düzenleme alanından başladık. Malum, Konyaaltı sahilinin önemli bir kısmı kısa bir süre önce yenilenmişti. Bu çalışmalar da ağaç kesimi yapıldığı iddiasından işletme ihalesine kadar bir dizi tartışmayı beraberinde getirmişti. Başkan Türel’e önce sahilde ne yapıldığını, ardından da tüm bu iddiaları sordum, iddialı yanıtlar verdi:

"KONYAALTI MIAMI’DEN YUNAN ADALARI’NDAN GÜZEL OLDU"

“Konyaaltı sahil projesi dünyanın en güzel sahili projelerinden biri oldu. Konyaaltı sahili toplam 6 kilometredir, biz 4 kilometrelik bölümünde düzenleme çalışması yaptık. Toplam 1 milyon 100 bin metrekarelik bir proje alanıdır. 5.5 ayda altyapısıyla, üstyapısıyla, peyzajıyla, ağacıyla, çiçeğiyle, böceğiyle harika bir hale getirdik. 130 milyon liralık bir bütçeyle tamamladık projeyi. Sadece bu projenin kapsamında yaptığımız altyapı Antalya-Burdur yolu kadar. Bisiklet yoluyla, koşu parkuruyla, basketbol sahalarıyla, ektiğimiz 6 bin yeni ağaçla başarılı bir proje ortaya çıktı. Sahile bir de engelliler plajı yaptık. Engelli vatandaşlarımızın rahat ve güvenli bir şekilde denize girebilmesi için özel bir alanda düzenleme yaptık. Dünyadaki birçok sahil projesini gördüm. Miami’den tutun, Fransa’nın güney sahilleri, Yunan adaları ne varsa biliyorum. Bu kadar güzeline şahit olmadım.”

KONYAALTI’NIN İŞLETMESİNİ HÜLYA KOÇYİĞİT’İN DAMADI ALDI ÇÜNKÜ…

Peki Konyaaltı sahilinin işletmesinin Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar'a verilmesi ve ihaleye sadece tek firmanın katılmasına dair eleştirilere ne diyor Başkan Türel?

“İhalemizi kanuni yönetmelikler, mevzuatlar neyse ona göre, hem de son derece şeffaf kameralar önünde, herkese davetler yaparak gerçekleştirdik. İhaleye katılmak için koymuş olduğumuz yeterliliklerle ilgili Antalya’da sadece 25 firma var. Türkiye’de 100’ün üstünde firma ihaleye katılabilir. Hem Akdeniz Otelciler Birliği hem de Türkiye Otelciler Federasyonu’yla yaptığımız tanıtım çalışmalarıyla bütün yatırımcıları buraya davet ettik. Türkiye’de tek kişinin katıldığı ihaleler gerçekleştirilemez diye bir hüküm yok. Biz burada son derece şeffaf bir ihale gerçekleştirdik. Kameralar önünde gerçekleştirdik. Bu hizmetlerimizi kıskananlar bize çamur atmaktan başka ellerinde sermayeleri olmadığı için bu iftira yöntemlerine başvuruyorlar. Alıştık. Bu harika projeyi yapmayayım diye burada insan zinciri oluşturdular, beni burada çevre katliamı, ağaç katliamı yapmakla suçladılar. Burada ağaç katliamı yok, aksine var olan ağaçlara ek olarak 6 bin ağaç diktik” dedi.