Çukurova Balkon

Konya'ya 1 milyon euroluk metro yatırımı! 

Konya'ya 1 milyon euroluk metro yatırımı!  Konya'ya 1 milyon euroluk metro yatırımı! 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği Konya Metrosu projesinin 1 milyar avronun üzerinde bir yatırımla hayata geçirileceğini söyledi. 


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya'ya metro müjdesi vermişti. Konya'ya yapılacak metronun detayları ve yatırım değeri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından açıklandı. 

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre, Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında metroyla ilgili detayları verdi. Metro projesinin iki etaptan oluşacağını belirten Altay, "Birinci etap; Necmettin Erbakan Üniversitesi, Beyşehir Çevre Yolu, Yeni Gar Binası, Fetih, Ahmet Özcan ve Çeçenistan Caddesi'nden Meram Belediyesine kadar gelen 21,1 kilometreden oluşan 22 duraklı proje. İkinci etap ise Aladdin ile Kampüs hattının yer altına alınması. Konya Metrosu'nun tamamı yer altında inşa edilecek. Başlangıcından sonuna kadar 35 dakikalık seyahat süresi olacak. 1 milyar avronun üzerinde bir yatırım gerçekleştirilecek. Konya, metrosu olan şehirlerarasında girmiş olacak."


KONYA İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM

Metro yatırımının Konya için çok önemli olduğunu söyleyen Altay, şunları söyledi:"Özellikle sıkı ekonomik politikaların uygulandığı böyle bir dönemde büyük bir yatırımın tarihi ile müjdelenmesi Konya'nın ne kadar önemli olduğunun ve Cumhurbaşkanımızın şehrimize ne kadar değer verdiğinin göstergesidir."

Metro taşıtlarının alımının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılacağını söyleyen İbrahim Altay, “Metro araçlarının finansmanı belediyemize bir milyar liralık bir ekonomik yükümlülük getirecekti. Son yaptığımız protokolle bu yükümlülük de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçti. Bu da Konya için çok önemli bir iştir” dedi. 

 

Konya'ya metro müjdesi!