Krea, 5 yılda 5 milyar dolar yatırım yapacak

Krea, 5 yılda 5 milyar dolar yatırım yapacak

Gayrimenkul geliştirme ve satın alma yatırımlarını 5 yılda 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefleyen Merrill Lynch'in ortak olduğu Krea, ortaklıklar sonrası 500 bin metrekare alana sahip olmayı planlıyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!ALIŞVERİŞ merkezleri başta olmak üzere çeşitli gayrimenkul geliştirme ve satın alma alanında başladığı yatırımları 5 yılda 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefleyen Krea Grubu, daha sonra portföyün tamamen satışı, stratejik ortaklık veya halka arz gibi alternatifleri değerlendirebilecek. Krea Grubu, Merrill Lynch GPI'nin üçte bir oranında ortaklığı ve diğer 14 uluslararası yatırımcı fonun katılımıyla 2007 yılı başında oluşturduğu 800 milyon Euro'luk kaynakların itici gücüyle 500 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olmayı hedefliyor.


2-3 YIL SONRA SATABİLİR


BİRKAÇ yıl içinde, münhasırlık anlaşması bulunan Merrill Lynch'in katılımıyla ilkinden daha büyük yeni bir fon daha kurma çalışmalarını da yürüten Krea İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal `Şu anda projeleri gerçekleştirmeye odaklanıyoruz. Ancak, 2-3 yıl sonra portföy olarak başka bir yatırımcıya satmayı düşünebiliriz, alışveriş merkezlerini bir şirket altında toplayıp halka açabiliriz veya stratejik ortaklığa gidebiliriz. Ama altı ay sonra birine satalım da oradan fon toplayalım diye yola çıkmadı' dedi.


HALKA DA AÇILABİLİR


YAKLAŞIK 7-8 yıllık yatırım planları olduğunu söyleyen Hakan Kodal, kısa vadede realize etmek gibi bir düşünceleri olmadığını belirtti. Kodal, 2010 sonrasında Krea'nın 5 yılın sonunda mevcut haliyle halka açılması ihtimalinin de bulunduğunu, ayrıca konut ve karma projelerinin de bir yapı altında toplanarak ayrıca halka arz edilebileceğini söyledi. Kodal, ABD ve Avrupa bankalarının kredilerde `frene bastığını' söyleyerek, bugün yapılan başvuruların Şubat 2008'e kadar bekleyin cevabı aldığını ve bunun da Türkiye'de halen yürüyen veya planlanan projeleri yavaşlatabileceğini belirtti.


(Star)


pus