07 / 07 / 2022

Kripto para borsasındaki büyük hırsızlık ve dolandırıcılığa suç örgütü davası!

Kripto para borsasındaki büyük hırsızlık ve dolandırıcılığa suç örgütü davası!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kripto para borsasında hırsızlık ve dolandırıcılık yaparak, toplamda 72 kişiyi mağdur eden 13 sanık hakkında, 378 yıldan 763 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi.Son zamanlarda gündemden düşmeyen kripto para borsasında hırsızlık ve dolandırıcılık yaparak, toplamda 72 kişiyi mağdur eden 13 sanık hakkında, 378 yıldan 763 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanmış olan iddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesinin raporu da yer aldı.

Rapora göre, wwwsistemkoincom adlı internet sayfasında hesap açarak bir  burada bulunan bitcoinlerini borsadaki cüzdanına göndermek amacıyla işlem yapan müşteki, bunların başka bir cüzdana aktarıldığının farkına vardı.

Konuyla ilgili olarak sistemkoin yetkilileriyle iletişime geçen müştekiye işlemin şirketle bir ilgisinin olmadığı ancak hackleme yapılmış olabileceği iletildi. Müşteki daha sonra hesaplarının askıya alınması üzerine bu durumdan şikayetçi oldu.

Kripto para borsasındaki büyük hırsızlık ve dolandırıcılığa suç örgütü davası!

Şirket yetkilileri hesapları askıya mı aldı?

Konu ile ilgili olarak hazırlanan iddianamede, Türkiye'de faaliyet gösteren ve son zamanlarda sık sık gündeme gelen kripto para borsalarından wwwsistemkoincom isimli web sitesi üzerinden başta Bitcoin (BTC), Etherium (ETH) ve Litecoin (LTC) olmak üzere çok sayıda kripto paranın alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Yaşanan gelişmelere göre, sitedeki kullanıcı hesabı üzerinden son zamanlarda sık sık gündeme gelen kripto para alım satım işlemleri yapabilmek amacıyla ilgili şirketlerin bankalardaki hesaplarına para havalesi gerektiği belirtilen iddianamede, bunun ardından kişinin kullanıcı hesabına söz konusu havale tutarı yansıtılarak gündemden düşmeyen kripto para alım satım işlemlerinin yapıldığı bildirildi.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan iddianamede, belirli bir süre sonra "wwwsistemkoincom" isimli internet sitesi üzerindeki hesapları şirket yetkilileri tarafından askıya alınan müştekilerin kripto para cüzdanlarındaki miktarın da başka cüzdanlara transfer edildiği belirtildi.

Kripto para borsasındaki büyük hırsızlık ve dolandırıcılığa suç örgütü davası!

Takibi zorlaştırmak için yurt dışına transfer

İddianamede şu ifadeler yer aldı: "Müştekilerin cüzdanları ile sanıklara ait cüzdan adresleri aralarında transferler gerçekleşmiştir. Müştekilerin meydana gelen olaylarla ilgili internet sitesi üzerinden canlı destekle şirket yetkilileriyle iletişime geçtikleri, fakat sorunlarına çözüm üretmeyen şirket yetkililerinin müştekilerin hesaplarını askıya aldığı (bloke ederek pasif duruma getirdikleri) anlaşılmıştır. Sanıkların, takibi zorlaştırmak için, askıya alınan müşteki hesaplarındaki kripto paraları özellikle yurt dışında faaliyet gösteren yabancı kripto para borsalarındaki (binance, bitfinex vb.) şüpheli cüzdanlara transfer ettikleri ve bu şekilde müştekileri mağdur ettikleri tespit edilmiştir."

Konu ile ilgili olarak hazırlanan iddianamede, sanık Baha İ. liderliğinde kurulan suç örgütünün, nitelikli hırsızlık eylemlerini yaparken belirli bir hiyerarşi ve iş bölümü yapıldığı belirtildi.

Kripto para borsasındaki büyük hırsızlık ve dolandırıcılığa suç örgütü davası!

Sanık Baha İ. ve örgüt yöneticileri Volkan Ç. ve Tolgahan Ç'nin, mağdurların söz konusu internet sitesinde yer alan kripto para hesaplarının askıya alınmış olması ve buralardaki söz konusu miktarın şüpheli cüzdan adreslerine transfer edilmesi şeklinde talimat verdiği bildirilen iddianamede, diğer sanıklar Burçin A, Berkan Ç, Arda A, Anıl A, Emre G., Osman K, ve Şerife Ç'nin ise bu talimatlar doğrultusunda işlem yaptıkları belirtildi.

72 kişinin mağdur olduğu 74 eylem gerçekleştirildi

Sanıklardan Emine A'nın da kendisine ait banka ve kripto para hesaplarını örgütün nitelikli hırsızlık eylemlerinde menfaat karşılığı kullandırdığı ifade edilen iddianamede, kripto para transfer trafiğinin zorlaştırılması için özellikle yurt dışındaki borsalarda kripto para hesaplarının açılarak gizliliğe riayet edildiği bildirildi.

Sanık Baha İ'nin kendisini İsmet S. olarak tanıttığı ve çok sayıda sahte kimlik kullandığı ifade edilen iddianamede, 72 kişinin mağdur olduğu 13 sanık tarafından gerçekleştirilen 74 eyleme yer verildi.

İddianamede, aldıkları yaklaşık 1 milyon 106 bin lira, 22 bin dolar ve çok sayıda Bitcoin, Etherium ile çeşitli kripto paraları mağdurların hesaplarına yatırmayan sanıkların, 2018-2019-2020 yılları arasında nitelikli hırsızlık ve nitelikli dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirildiği vurgulandı.

 

Ceza istemleri

İddianamede, sanıklardan Baha İ, Tolgahan Ç. ve Volkan Ç'nin "suç işlemek amacıyla örgüt yönetmek", "bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık" ve "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçlarından 381 yıldan 763'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Suç örgütüne üye olduğu belirtilen 8 sanığın benzer suçlardan 379 yıldan 759'er yıla, 3 sanığın ise 378 yıldan 758'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edilen iddianame, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinin ardından, şirketin adresi İzmir'de olduğu için yetkisizlikle  İzmir  Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

72 kişinin mağdur olduğu 74 eylem gerçekleştirildi

Sanıklardan Emine A'nın da kendisine ait banka ve kripto para hesaplarını örgütün nitelikli hırsızlık faaliyetlerinde menfaat karşılığı kullandırdığına dikkat çekilen iddianamede, kripto para transfer trafiğinin zorlaştırılması için özellikle yurt dışındaki borsalarda kripto para hesaplarının açıldığının ve gizliliğe riayet edildiğinin altı çizildi. 

Sanık Baha İ'nin kendisini İsmet S. olarak tanıttığına ve çok sayıda sahte kimlik kullandığına dikkat çekilen iddianamede, 72 kişinin mağdur olduğu 13 sanığın yaptığı 74 eylem yer aldı. 

İddianamede, aldıkları yaklaşık 1 milyon 106 bin Türk Lirası, 22 bin dolar ve çok sayıda Bitcoin, Etherium ile çeşitli kripto paraları mağdurların hesaplarına göndermeyen sanıkların, 2018-2019-2020 seneleri arasında nitelikli hırsızlık ve nitelikli dolandırıcılık yaptığı belirtildi. 

Ceza istemleri

İddianamede, sanıklardan Baha İ, Tolgahan Ç. ve Volkan Ç'nin "suç işlemek amacıyla örgüt yönetmek", "bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık" ve "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçları kapsamında 381 seneden 763'er seneye kadar hapis cezasına çarptırılmaları taleo edildi.

Suç örgütüne üye olduğuna vurgu yapılan 8 sanığın benzer suçlardan 379 yıldan 759'er seneye, 3 sanığın ise 378 yıldan 758'er seneye kadar hapis cezasına çarptırılmaları istenen iddianame, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinden sonra, şirketin adresi İzmir'de olduğu için yetkisizlikle İzmir Ağır Ceza Mahkemesine yollandı.

Rusya Merkez Bankası'ndan kripto para madenciliği yasaklansın önerisi!

Avrupa Birliği'nde kripto para madenciliğine yönelik yasaklar kapıda!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.