Kumluca Beykonak Mesire Alanı’nın temeli atıldı!

Kumluca Beykonak Mesire Alanı’nın temeli atıldı! Kumluca Beykonak Mesire Alanı’nın temeli atıldı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Kumluca ve Finike’nin ortak kullanacağı Mezbaha’nın açılışını gerçekleştiren büyükşehir, Beykonak Mesire Alanı'nın da temelini attı.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kumluca programını temel atma ve açılış programları ile sürdürdü. Kumluca Beykonak Mesire Alanı’nın temelini atan Başkan Türel, Kumluca-Finike ilçesinin ortak kullanacağı Mezbaha’nın da açılışını gerçekleştirdi. Temel atma ve açılış törenlerine Kumluca Kaymakamı Polat Kara, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, meclis üyeleri, muhtarlar, belediye bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Türel, Beykonak Sahili Rekreasyon Alanı’nın Kumlucalılar için önemli bir proje olduğuna dikkat çekerek “İşte böylesine güzel bir projeyi Kumluca’ya kazandırmanın heyecanı içindeyiz. Kumluca için adeta hayal projeler dediğimiz Karaağaç İçmesuyu temelini attık. Yenicepınar İçmesuyu projesini açtık. Kumluca için gerçekten çok önemli bir proje. Kumluca’nın o güzelim sahillerinin buradaki hemşerilerimiz tarafından gönlünün istediği gibi kullanılamıyor olması beni fevkalade üzüyordu. Şimdi Kumluca’ya müthiş yakışan, Kumluca’ya tarımdan sonra turizmde de bir katma değer sağlayacak, sahil projesinin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizde bu çalışmalar seneler falan sürmüyor. İnşallah Beykonak Sahil Projesi’ni 120 günde, yani 12 haftada hizmete sokmuş olacağız. Haziran sonu Ramazan bayramında hep birlikte coşkulu görkemli bir açılış gerçekleştiririz” dedi. Başkan Türel,  Kumluca-Finike ortak kullanımına sunulan Mezbahayı da törenle hizmete açarak, “Hem Kumlucamıza, hem Finikemize,  birlikte hizmet vermesi için özellikle bu bölgede seçtik. Bir tarafı Kumluca bir tarafı Finike. Ve böylelikle her iki güzel ilçemize de burada hizmet verebileceğiz. Belki Kumluca sınırlarında ama Finike esnafımıza da kasabımıza da, et ticareti ile uğraşan esnafımıza da bu gördüğünüz modern çağdaş tesiste hizmet sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

MUTLULUK DUYUYORUZ

Bu hizmetleri kazandırıyor olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Başkan Türel,” Sizlerin hizmetkarı olmak, bizim hayatımız boyunca taşıyacağımız en önemli onur payesidir. Bu hizmetler ancak çalışarak mümkün oluyor. Bu hizmetleri yapabilmek için çalışmak da bir yere kadar yeterli. Çünkü bu hizmetleri yapabilecek imkanları bulamadığınız takdirde, maalesef işte az önce Duran amcanın, Yenicepınar’da söylediği gibi, 1970’den beri beklediği içme suyu ve sulama suyu projesi için 2017’yi ancak görebiliyoruz. Şöyle bir Kumluca’ya baktığımızda yatırımlar itibariyle, göreve geldiğimizden bugüne ASAT’la birlikte belediye olarak 170 milyon liralık bir yatırım yapmışız. Allah bereketini artırsın. Daha da yapıyoruz” şeklinde konuştu.HİZMETLERİN MİMARI MİLLET

Bu hizmetleri yapabilmek için imkan ve gayret olması gerekliliğine dikkat çeken Başkan Türel,” Biz bu hizmetleri yapmak için Büyükşehir Yasası’nı çıkarmak istediğimizde karşımıza engeller çıktı. Hayır diyenler oldu. Aynı bugünkü gibi, istemezükçüler iş başı yaptı. Büyükşehir Yasası o dönemde, ben Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydım, yasanın mutfağında çalıştım. Ben o yasayı mecliste, milletin kürsüsünde savunuyorken, o alışık olduğunuz görüntülerle beni yaka paça indirmeye, sille tokat dövmeye kalktılar. Derdimiz neydi, işte bu hizmetleri buralarda yapabilmek. Onların derdi neydi, bu hizmetler buralarda 50 sene beklemiş, bir 50 sene daha beklesin diyeydi herhalde. Ama sizlerin dua ve destekleri ile sizler çalışan kadroları işbaşına getirdiğinizde, bu hizmetler yapılabiliyor. İşte o yüzden bu hizmetlerin mimarı Menderes Türel değildir. Bu hizmetlerin gerçek mimari dua ve desteklerinizle bizi göreve getirdiğiniz için sizlersiniz. Allah sizden razı olsun. Hepinize teşekkür ediyoruz” dedi.

BİRLİK BERABERLİKLE HİZMET OLUR

Türkiye’de ne zaman iyi bir şey yapmaya kalkılsa hep hayırcıların iş başına geçtiğini vurgulayan Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi de biliyorsunuz halk oylaması için 16 Nisan’da sandık başına gideceğiz. Hemen yine hayır kampanyaları başladı. Ben her zaman söylüyorum. Yenicepınar İçme ve sulama suyuna, milletvekiliyken kahvede yaptığımız toplantıda evet demeseydim. Bugün bu proje de bekliyor olacaktı. Hayır deseydim yapabilmek mümkün değildi. Biz o Büyükşehir Yasası’nı çıkartıyorken, hayır diyenler hızını alamadılar. Sonra ne dediler, kanun meclisten geçti. Cumhurbaşkanımızın onayı ile yürürlüğe girdi. ‘Ya ta Antalya’dan Kumluca’ya hizmet mi gider’ dediler. Biz de,  ne dedik ‘yan gelip yatarsan gitmez’ ama çalışırsan hizmetin en kralı gelir. İşte bakınız bu projeye, ben Beykonak Mavi Kent Rekreasyon Projesi’ne neredeyse seçildiğim gün başladık.  Başkanımızla oturduk buralara ne yapalım diye kafa kafaya verdik. Üç sene önce bu projeyi çalışmaya başladık. Tabiki milli emlak hazine tahsislerini almak bu işlerde kolay olmuyor. Bu işlerde zaten birlik beraberlik olmayınca, alabilmek mümkün değil. Çatışmayla bu imkanları bulamazsınız. Birlik beraberlik sayesinde belki 10-20 yıl sürecek bu tahsisleri biz çözebilir hale geldik. Projesini yaptık, ihalesini yaptık. Temel atma zamanına kadar üç sene geçti.”

İSTİKRAR İÇİN EVET

Konuşmasında istikrar vurgusu yapan Başkan Türel, şunları söyledi. “Türkiye koalisyon dönemlerinde hep eksi büyüme yaşamış. Yani tek parti iktidarları dönemlerinde koalisyon dönemlerine göre iki misli büyümüşüz. Yani milletçe iki misli zenginleşmişiz.  Daha iyisi olur muydu? Olurdu. Onun için şimdi 16 Nisan önem arz ediyor. Cumhurbaşkanımız hafta sonu Antalya mitinginde söyledi. Göreve geldiğimizde 2002’de 3 bin lira olan kişi başına düşen mille gelir, şimdi 11 bin dolar. Ama omuzumuzdaki yükler olmasaydı, 22 bin dolar da olurdu dedi. Olurdu da gerçekten. Onun için şimdi bu halk oylamasını sizlerin huzuruna getiriyoruz. Türkiye’de koalisyon dönemlerinde 93 senede 65 hükümet görmüşüz. Ortalama ömrü bir hükümetin 15 ay. 15 ayda ne yaparsın Allah aşkına. 6 ay geldin. Hoş geldin beş gittin. 6 ay gittin valizleri topla kalan sürelerde ancak çay kahve içersin. O yüzden hiçbir şey yapılamamış. Şimdi istikrar için 16 Nisan’da evet dediğimizde koalisyon dönemi kapanıyor.  Çünkü niye Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile halkımızın yüzde 50 + 1 kime karar verirse o geliyor ve 4 sene 5 sene süresi boyunca görevini tamamlıyor. Amerika’ya baktığımızda 210 sene de 48 hükümet olmuş. Bizde 93 senede 65 hükümet. Aynı istikrar bizde olsaydı 65’nci hükümet galiba iki bin yüz küsur senesinde falan olacakmış. İşte bu istikrar bugün bu hizmetlerin yapılmasının en önemli nedeni.”


TARAFSIZ BELEDİYE BAŞKANIYIZ

Partili Cumhurbaşkanı olacak söylentilerine de değinen Başkan Türel, şöyle konuştu. “Partili Cumhurbaşkanı olacak, taraflı olursa deniliyor. Aslında bizim belediyelerde başkanlık sistemi vardır. Aynı gün sandık başına gidip başkana ayrı oy pusulası, meclise ayrı oy pusulası, muhtara ayrı oy pusulası kullanıyorsunuz. Ve başkanlar da bir siyasi parti mensubu oluyorlar genelde değil mi? Peki biz ne diyoruz? Seçildik mi siyasi rozetimiz kapıda kalır. Seçildiğimiz gün artık tarafsız belediye başkanıyız. Bir siyasi parti mensubu olabiliriz ama tarafsız belediye başkanıyız. Örnek vereyim. Konyaaltı benim en az oy aldığım ilçelerden bir tanesi, en önemli vizyon projelerimi orada yapıyorum. Taraflı olsaydım az oy aldığım yerde hizmet yapar mıydım? Yapmazdım. Demek ki bir parti mensubu olarak tarafsız da olunabiliyor. En güzel örneklerini gelsinler Antalya Büyükşehir’de görsünler. Ama sen tarafsız olmuşsun güzel. Ya taraflısı gelirse. 5 sene sonra verirsin pasaportu evine gönderirsin. Taraflısı benden önce vardı. Verdiler pasaportunu gitti. Yeniden bizi getirdiler göreve. Sistemde artık hakimiyet milletin. Tarafsız olması Cumhurbaşkanlarının, mecburidir. Çünkü artık %50 artı 1. Toplumsal mutabakat gerekiyor çalışması için. Bir siyasi partinin %50’yi aştığı Türkiye’de çok azdır. Hala da aşılmamıştır. Ak Parti’ni aldığı en yüksek oy oranı 49’lara geldi 51’lere gelmedi. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız tarafsız olduğu için başbakanlığında %50’nin üstüne oyla ilk turda seçildi. Ben de Antalya’da partimizin aldığı oylardan 27 bin oy fazla almasaydım Antalya’yı da Büyükşehir’i de kazanamıyorduk. Demek ki birçok başka partiye oy atan arkadaş başkanlıkta Menderes tarafsız olur diye bana oy verdi. Şimdi onları mahcup etmeyeceğim diye çalışıyorum.”

SİSTEM UZLAŞMAYI ZORLUYOR

Sistemin toplumsal mutabakat ve uzlaşmayı zorladığını belirten Başkan Türel, “Sistem, siyasi partiler arasındaki uzlaşmayı zorluyor. Sayın Kılıçdaroğlu çıktı, çok da güzel bir orta yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız da 90’a çaktı. Dedi ki ya Meclis başka partiden Cumhurbaşkanı başka partiden olursa? Okusa anlayacaktı, okumadığı ortaya çıktı. Ya sistem ikisinin ayrı olması durumunda uzlaşmasını emrediyor. Keşke bir Korkuteli'ne yolu düşseydi Kılıçdaroğlu'nun net anlardı. Dedim ya bizde başkanlık sistemi vardı diye. Korkuteli'nde 3 sene öncesi seçim yapıldığında benim de seçildiğim gün meclis çoğunluğu AK parti ama belediye başkanı MHP'li seçildi. Hala öyle. Ne oldu gül gibi geçiniyorlar. Neden geçiniyorlar? Meclis istese başkanı düşürebilir mi hem de hemen düşürür. Beni de meclis istese hemen yarın düşürür. Bütçemize ret verdiği gün küt başkan gitti. Ama meclis de gitti. Şimdi başkanlık sistemi cumhurbaşkanlığı sisteminde de bu var. Cumhurbaşkanı seçime gidelim dedi mi meclis de gidiyor cumhurbaşkanı da gidiyor. Veya meclis hadi seçime dedi mi cumhurbaşkanı da gidiyor kendi de düşüyor. Korkuteli'nde bu niye olmadı? Kendisi de düşeceğim diye kimse ötekini düşürmüyor uygulaması böyle. Sistem bunu zorluyor uzlaşın diyor sistem” diye konuştu. 


BEYKONAK MESİRE ALANI

Kumluca’nın Beykonak Sahili’nde halkın sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve yazın denize girip piknik yapıp eğlenebilecekleri toplam 184 bin 625 m² arazi üzerine sosyal tesis ve rekreasyon alanı olarak projelendirilen alanda, restoran, kafeterya, şezlonglar, büfe, mescid, tuvaletler, piknik alanı, banklar, spor aletleri ve çocuk oyun alanları vatandaşların kullanımına sunulacak.

KUMLUCA-FİNİKE MEZBAHA

Kumluca ve Finike’nin ortak kullanımına sunulan Hızırkahya Mahallesi’nde 3000 m2 bir alana uygulanan Mezbaha ile büyükbaş ve küçükbaş hayvanların uygun ortamda veteriner hekim nezaretinde kesimlerinin yapılması sağlanacak.Antalya Büyükşehir Belediyesi