01 / 07 / 2022

Küs kardeşler arasında mal paylaşımı nasıl yapılır?

Küs kardeşler arasında mal paylaşımı nasıl yapılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde küs kardeşler arasında mal paylaşımını yazdı.Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde küs kardeşler arasında mal paylaşımını yazdı. Tamer Heper'e bir okuyucu 'Dedeme ait tarlaları babam beş yıllığına kiraladı, babam ekip biçiyor. Bu durumda dedem vefat ettiğinde bu mallar, birbiri ile görüşmeyen kardeşler arasında nasıl bölüşülecek?' sorusunu yöneltti. 

Küs kardeşler arasında mal paylaşımı nasıl yapılır?

Tamer Heper soruyu şu şekilde yanıtladı:

***

Okuyucumun problemi bugüne ait değil, geleceğe ait yani dede bugün hayatta, her şey normal yolunda gidiyor. Okuyucumun endişesi dedesinin vefatında işlerin karışması. Ben hayattaki birinin ölümüne bağlı ihtimalleri yanıtlarken hep sıkıntı yaşamışımdır.

Zira birinin ölümü üzerine konuşmak benim için üzüntü kaynağı olduğu gibi her şey günden güne değiştiği için birinin ileride vefatında o günün şartlarının ne olacağını bilme ihtimali olmadan yanıt vermek zorunda kalıyorum. Örneğin bu olayda, amcanın veya halanın dededen önce ölmeyeceğini kim garanti edebilir? Bu durumda benim aşağıda vereceğim yanıt geçersiz olacaktır, öyle değil mi?

Küs kardeşler arasında mal paylaşımı nasıl yapılır?

***

Peki ihtimale göre, dedenin vefatında baba, amca ve halanın hayatta olduğunu kabul edelim. Bu durumda dedenin eşi de hayatta değil ise miras bu üç kardeşe kalacak. Bunlar biraraya gelip mirasla ilgili işlem yapmak zorunda olmayacak. Sadece biri notere gidip veraset ilamı çıkaracak.

Sonra onu tarlaların kayıtlı olduğu tapuya ibraz ile adlarına tescil ettirecek. Burada problem yok. Ancak tarlaları aralarında bölüşmek istediklerinde işte problem burada başlayacak. Küs olduklarından bir masa etrafında oturamayacaklar ise iş mahkemeye yansıyacak. Mahkemeden mirasın taksimini talep edecekler, tüm mirası mahkeme mirasçılar arasında taksim edecek.

Kiralamaya gelince, beş yıllık kiralama sözleşmesi var. Kira ilişkisi dedenin ölümü ile son bulmayacak, devam edecek. Ancak kira ile ilgili borç olacak ise bu mirasçılara ödenecek. Beş yılın sonunda ise kiralama son bulabilecek. Zira burada mesken kiraları ile ilgili hususlar değil, çatısız (gayrimusakkaf) gayrimenkullere ait kira hükümleri işleyecek. Nasıl basit değil mi?

Üvey anne ve çocuklar arasında miras paylaşımı nasıl olur?

Kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl olur?