Kuveyt Investment'ın gözü mortgage finansmanında

Kuveyt Investment'ın gözü mortgage finansmanında

Politik istikrarsızlığa rağmen Körfez Bölgesi'nden yatırımcı ilgisinin devam ettiği belirtilirken, Cevahir Alışveriş Merkezi'ni satın alan Kuveyt Investment Authority'nin, Türkiye'de mortgage finansmanı ve gayrimenkul alanında yatırım yapmayı planladığı ö

"Kuveyt Türk'ün 2007 Yılı Mali Performansı ve 2008 Yılı Projeksiyonları"nın açıklandığı basın toplantısında, Körfez ülkelerinden yatırımcı ilgisinin devam edeceğine inandığını dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, "Öğrendiğimiz kadarıyla 4 milyar dolara yaklaşan yatırım planı var. Tabii ki uygun proje arandığını duyuyoruz, biliyoruz. Gayrimenkul yatırımı, proje finansmanı konusunda yatırımlar olacaktır'' diye konuştu.

Güven sürüyor

Toplantı çıkışı sorularımızı yanıtlayan Ufuk Uyan, söz konusu yatırımcı grubunun Kuveyt Investment Authority olduğunu belirtirken, bu grubun Türkiye'yi büyüme merkezlerinden biri olarak seçtiğini ve ciddi yatırım planları olduğunu açıkladı.

Kuveyt Türk'ün yüzde 62'sinin, yüzde 42.7'si Kuveyt Devleti'ne ait olan Kuwait Finance House'ye ait olduğunu hatırlatan Uyan, ana hissedarlarının Türkiye'ye olan güvenini her zaman, iyi zamanda da kriz zamanlarında da devam ettirdiğini vurguladı. Kuveyt Türk'ün mevcut yönetimi ve ana hissedarın Türkiye'de yaşanan dalgalanmayı normal karşıladığını, bunun yatırım planlarını etkilemediğini ifade eden Uyan, "Büyüme politikalarımızı devam ettiriyoruz" dedi.

2010 hedefi 170 şube

2008 yılında toplam aktiflerde yüzde 59'luk artışla 6 milyar YTL'nin, kredilerde yüzde 63'lük artış ile 5 milyar YTL'nin üzerine çıkmayı öngördüklerini anlatan Uyan, net dönem kârının ise yüzde 74'lük artış ile 129 milyon YTL civarında gerçekleşmesini hedeflediklerini bildirdi. 2007 sonunda yaklaşık bin 800 olan personel sayısını bu yıl 2 bin 189'a çıkarmayı planladıklarını belirten Uyan, şube sayısında 25 yeni şube ile 113'e ulaşmayı öngördüklerini, 3 yıllık plan dahilinde 2010'a kadar 170'in üzerinde şubeye ulaşma hedefleri bulunduğunu aktardı.

Otellerde yer kalmadı

Uyan, ana hissedarlarının Türkiye'ye duyduğu güvenin göstergesi olarak Kuveyt Türk'ün sermayesini 240 milyon YTL artırarılarak 500 milyon YTL'ye yükseltileceğini belirttti. Uyan, "Halka arzı erteleyince yönetim kurulumuz, buradan gelecek kaynağı nakit olarak koymaya karar verdi" dedi. Dubai'de bir şube açmayı planladıklarını aktaran Uyan, "Likidite krizinden sonra Avrupa ve ABD finans çevrelerinden de bölgeye çok büyük ilgi gözleniyor. Kuveyt'te otellerde yer yok. Ayrıca Türk müteahhitleri açısından bölgede önemli iş imkanları var" dedi.

AYFER ARSLAN / AKŞAM