Kuveytliler Türkiye`de İslami emlak projelerini fonlayacak

Kuveytliler Türkiye`de İslami emlak projelerini fonlayacakKuveyt Ulusal Bankası, Türkiye'de gayrimenkul alırken İslami usullere göre fon kullanmak isteyenlere yönelik İslami prensiplere göre işleyen ilk gayrimenkul fonunu kurdu. Minimum yatırım miktarı 250 bin dolar olacak.


Petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışıyla birlikte petrol zengini Arap ülkelerinin gelirleri de hızla artıyor. Elde edile gelir ülkelere göre farklı şekilde değerlendirilirken özellikle gayrimenkul yatırımları yapılan harcamaların başında geliyor. Son yıllarda ülkelerin ellerindeki kaynakları değerlendirme konusunda ulusal yatırım fonları da öne çıkmaya başladı. Araştırmalar finans dünyasında hareket eden İslami kaynaklı yatırım fonlarının toplam değerinin 800 milyar dolar seviyesinde olduğunu gösteriyor. Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği (KAÜİ) adı verilen ortaklık ise bu alanda giderek etkinliğini artırıyor. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bir araya gelmesiyle oluşturulan ekonomik ortaklık 9.6 milyar dolarlık bir fon büyüklüğüne yön veriyor. ABD'den Asya'ya, Avrupa'dan Ortadoğu'ya kadar geniş bir alan içerisinde faaliyet gösteren ortaklık özellikle gayrimenkul alanında önemli yatırımları bulunuyor.


MİNİMUM YATIRIM 250 BİN DOLAR
Sektörün önde gelen kuruluşlarından Kuveyt Ulusal Bankası (NBK) ise Türkiye'ye yönelik geliştirdiği yeni ürününü tanıttı. Buna göre Türkiye'de gayri menkul alırken İslami usullere göre fon kullanmak isteyenler için, İslami prensiplere göre işleyecek ilk gayri menkul fonunu kurdu. İlk olarak Türkiye'de kullanıma açılan fondaki minimum yatırımın 250 bin dolar olacağı duyuruldu. Petrol fiyatlarının yükselmesi ile büyük sermaye birikimine sahip olan körfez ülkeleri, özellikle gayri menkul yatırımı konusunda Türkiye'ye yönelmiş durumda. Toskana Vadisi Evleri ile Türkiye'ye giren Dubai merkezli Emaar Properties'in İstanbul'da 400 milyon dolarlık arsa alımının ardından gayri menkule bir yatırımda Kuveyt'ten geldi.


FONUN İLK ÖRNEĞİ TÜRKİYE'DE
İlk olarak Türkiye'de kurulan fonun daha küçük ölçekleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de uygulanacak. Fon için başvurular 19 Mart'a kadar devam edecek. Yatırımcıların, bu süre içinde başvurularını yapması istenirken, sürenin geçmesi halinde başvuruların değerlendirilemeyeceği kaydediliyor.


Yüzde 20 gelir vaadi


* NBK, Kuveyt'in en büyük bankalarından


* 2006 cirosu 876 milyon dolar


* Türkiye'de gayrimenkul alanlara özel İslami usullere göre fon dağıtacak


* Yatırım alanları konut, ticaret ve depolama alanlarını kapsayacak


* Fondaki minimum yatırım miktarı 250 bin dolar olacak


* Fon yatırımcılarına yıllık yüzde 18-20 arası kâr vaat ediyor


* Yatırım için başvurular 19 Mart'ta sona erecek


* NBK temmuz ayında da Turkish Bank'ın yüzde 40'ını almıştı


* İlk olarak Türkiye'de hayata geçecek fonun benzerlerinin Afrika ülkelerinde de hayata geçeceği belirtildi


* Daha önce Dubai merkezli Emaar Properties, Toskana Vadisi Evleri ile Türkiye'ye giriş yapmıştı.
MAHMUT SANCAK/SABAH