17 / 08 / 2022

Kuzeybatı Çevre Yolu ve Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı projelerinin akıbetleri TBMM'de!

Kuzeybatı Çevre Yolu ve Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı projelerinin akıbetleri TBMM'de!

Şanlıurfa'da yapılan Kuzeybatı Çevre Yolu Projesi ile Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı projelerinin akıbetleri meclis gündemine taşındı. CHP'li Aydınlık, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa'da yapılan Kuzeybatı Çevre Yolu Projesi ile Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı projelerinin akıbetlerine ilişkin soru önergesi hazırladı. Aydınlık, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Aydınlık, ''Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim'' diye konuştu.

Aydınlık, ''Sayın Bakan, ilimiz Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesi'ne bağlı Batıkent Mahallesi'nde bulunan Evren Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 1000 üye ile faaliyetlerine devam etmektedir; ancak ilimiz kuzeybatı çevre yolunun bitirilmemesi özellikle bahsi geçen kooperatif üyeleriyle birlikte tüm Şanlıurfa trafiğini ciddi anlamda etkilemektedir. Hali hazırda kullanımda olan Şanlıurfa-Gaziantep E-90 Karayolu'nu 1000 üyeli sanayi esnafımızla birlikte 140 üyeli oto yedek parçacılar, çeşitli iş ve ticaret merkezi sahipleri ve çalışanları, 2 mesleki eğitim okulu olmak üzere yaklaşık 20.000 kişilik bir trafiğin yanında Toki Konutları, her biri 140 üyeli 14 adet hizmet kooperatifleri, 1'nci ve 2'nci Organize Sanayi iş yerleri, oto alım satım kooperatifi üyeleri kullanmaktadır, o nedenle işe gidiş gelişlerle 60.000'e yakın trafik yükü oluşturmaktadır. Özetle Kuzeybatı Çevreyolu ile birlikte Çevik Kuvvet Kavşağı’nın bitirilmesi bölgemiz için hayati önem taşımaktadır.''

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık'ın soruları:
1) Kuzeybatı Çevre Yolu Projesi'nin ihaledeki bitim tarihi 2018 yılı olmasına rağmen neden hala bitirilememiştir? 
2) Ödenek sıkıntısı yaşanmakta mıdır? 
3) Projeyi hangi firma, ne kadar bir bedelle üstlenmiştir? 
4) Bugüne kadar yüzde kaçı tamamlanmıştır? 
5) Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı neden hala tamamlanamamıştır? 
6) Ödenek sıkıntısı yaşanmakta mıdır? 
7) Bugüne kadar yüzde kaçı tamamlanmıştır? 
8) Bahse konu bağlantılı bu iki projeyi ne zaman tamamlayıp ulaşıma açmayı planlıyorsunuz?