Kuzguncuk'ta eski binaya yatırım kazandırıyor

Kuzguncuk'ta eski binaya yatırım kazandırıyorKuzguncuk'ta yatırım yapmak isteyenlere eski binaları öneren emlakçılara göre, bu tip binaları restore edip satmak en az yüzde 20 kazandırıyor. 


Semtte, iki katlı eski binaların fiyatı 250 bin YTL'den başlıyor.


İstanbul'da tarihi dokusunu nadiren korumuş semtler arasında bulunan Kuzguncuk, en çok ilgi gören yerlerden biri. Özellikle yazar-çizer camiasından isimler arasında revaçta olan Kuzguncuk'a, son dönemlerde yabancılar da rağbet gösteriyor. Birçok TV dizisine ev sahipliği yapan semt, film şirketlerinin de gözdesi. Sit alanı içinde olan semtte, artık eski binaların çoğu restore edilerek yenileniyor. Bu arada hemen belirtelim, eski binaları satın alıp restore edenler için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin yanı sıra  TOKİ  10-15 yıllık vadelerde yüzde 4 faizli kredi veriyor. Eski binaların restorasyonunu yapanlara emlakla ilgili vergilerin yanı sıra KDV muafiyeti de var.


Günlüğü bin YTL'ye kiralık ev


Remax Sahil Gayrimenkul'den Atilla Doğan, “Kuzguncuk İstanbul'un en bakir olan yerlerinden biri. Aynı zamanda çok merkezi bir konumda. Bu özellikler semtin cazibesini artıyor. Kuzguncuk'a hep talep var” diyor. Doğan'ın söylediğine göre son aylarda bölgeye İngilizlerin ilgisi artmış. Birçok İngiliz'in kendisine gelip satılık ve kiralık daire aradığını anlatıyor. Pekçok TV dizisine ev sahipliği yapan semtte, mal sahipleri evlerini film şirketlerine kiraya verip buradan gelir elde ediyorlar. Günlük kiralama bedelinin bin YTL civarında olduğunu söyleyen Doğan, “Ev sahibi için evini bir aylığına bin YTL'ye kiraya vermek yerine film şirketine bir günlüğüne bin YTL'ye kiralaya vermek oldukça cazip” diyor. Kuzguncuk'ta şu aralar en karlı iş ise yap-satçılık. Hal böyle olunca da semtte yap-satçılık yapanların sayısı bir hayli artmış. Doğan,” Birçok yatırımcı eski binaları ucuza alıp restore ederek yüksek fiyattan satıyor. Alıcılar hazır. Bu iş en az yüzde 20 kazandırıyor “ diyor. Bölgedeki eski binaların çok fazla prim yaptığını söyleyen Doğan, yatırımcılara bu tip binaları alıp restore ederek satmalarını öneriyor.


En çok nereler prim yapıyor?


Kuzguncuk Emlak'tan Şahin Sönmez, yerlilerin yanı sıra İngiliz, Alman ve ABD'lerin de Kuzguncuk'a ilgi gösterdiğini belirtiyor. Sönmez'in söylediğine göre yabancılar genelde boğaz manzaralı satılık ve kiralık konut istiyorlar.


Sönmez, Baba Nakkaş Sokak, Paşalimanı, Kuzguncuk ve İcadiye caddelerinin en fazla prim yapan yerler arasında olduğunu belirtiyor. Sönmez'in söylediğine göre buralarda fiyatlar geçen yıla göre yüzde 20 artmış. Sönmez, güzel manzarası nedeniyle özellikle Baba Nakkaş Sokak'a yoğun bir talep olduğunu söylüyor. Öyle ki Sönmez'in söylediğine göre buradaki evlerin fiyatı yalıları aratmıyor. Burada genelde bahçeli ve bin m2'yi bulan büyüklükte müstakil evler bulunuyor. Kiralık daireler bin 500-2 bin 500 YTL civarında. Apartmanların satılık fiyatı 500 bin-1 milyon dolara kadar çıkıyor. Satılık müstakil evler ise1 milyon dolardan başlayıp 5 milyon dolara kadar giden fiyatlardan alıcı buluyor.Sönmez, ” Talepten dolayı burada satılık ve kiralık daire bulmak çok zor “ diyor.


Sahille Kuzguncuk arasında yer alan cadde de emlak piyasasının en hareketli olduğu yerlerden biri. Caddenin Üsküdar'a doğru olan kısmı Paşalimanı, Beylerbeyi tarafı ise Kuzguncuk Caddesi olarak anılıyor. Kuzguncuk Caddesi üzerinde genelde yalı, köşk ve apartman daireleri yer alıyor. Apartman dairelerinin fiyatı 500-750 bin dolar arasında. Sönmez, köşlerin fiyatı için ise ” 5 milyon dolardan aşağı değil “ diyor. Yalıların fiyatı ise 1.5 -7 milyon dolar arasında bulunuyor. Caddede kiralık apartman dairelerinin kiralık fiyatı ise bin-3 bin YTL civarında. Kuzguncuk'ta boğaz görmeyen, 1+1 apartman dairelerinin kiralık fiyatı ise genelde 600-700 YTL civarında.


15 milyon dolara yalı...


Paşalimanı Caddesi yalıların fiyatı 4 milyon dolardan başlayıp 15 milyon dolara kadar çıkıyor. Sönmez, buradaki yalılara çok fazla talep olduğunu belirtiyor. Köşk ve apartman dairelerinin satılık fiyatı da tıpkı Kuzguncuk Caddesi'ndeki gibi. Kiralıklarda ise fiyatlar caddenin diğer tarafına göre biraz daha ucuz, 500-750 YTL arasında. Kuzguncuk'tan Bağlarbaşı'na çıkan İcadiye Caddesi de talep gören yerler arasında. Caddenin üst kısmında gecekondular, sahil tarafında ise yalı ve apartman daireleri var. Burada aynı zamanda irili ufaklı birçok dükkan bulunuyor. Örneğin burada apartman dairelerinin fiyatı 250-800 bin YTL civarında. Büyüklükleri 10 - bin m2 olan dükkanların kiralık fiyatı 300 YTL'den başlayıp 2 bin YTL'ye kadar çıkıyor.


Tüp geçit emlak fiyatlarını artıracak


Semtteki emlak fiyatların şu an çok uygun olduğunu belirten Sönmez, ” Tüp geçit projesinin Üsküdar ayağına çok yakın olması nedeniyle Kuzguncuk daha da prim yapacak. Bu durumda emlak fiyatlarını iyice artıracak. Fiyatlar uygunken şimdiden ev almak mantıklı “ diyor. Luice Emlak'tan Mustafa Çelebi da “Eğer yatırımcılar Kuzguncuk'tan ev satın alacaklarsa eski evleri alsınlar. Bu tip binalar daha çok prim yapıyor. Tadilatını yapıp daha yüksek fiyata satabilirler” diyor.


KEZBAN GEBTAŞ/TEK BORSA