Louvre Hotel Group, Şam'da iki lüks otel işletecek!

 Louvre Hotel Group, Şam'da iki lüks otel işletecek!

Suriye Şam'da 19 milyon dolara iyileştirilen iki oteli işletecek olan Fransız şirketi, Suriye'nin turizminin canlanmasını ve yeniden inşa sürecinde iş dünyasından ziyaretçi akınına uğramasını beklediklerini bildirdi.


Suriye'de savaşın başladığı 2011'den beri turizm sektörüne geri dönen ilk Batılı şirket Louvre Hotel Group oldu. Sputniknews'te yer alan habere göre, 2015'te Starwood isimli ABD şirketi tarafından Jin Jiang isimli Çin şirketine satılan Fransa merkezli Fransız şirketi Louvre Hotel Group, yerel Nazha Yatırım Grubu (NIG) adına uluslararası otel işletmeciliği yapacak.

NIG Başkanı Mounzer Nazha, 19 milyon dolara iyileştirilen iki oteli Louvre'un Royal Tulip ve Golden Tulip markalarının işleteceğini söyledi.

54 ülkede işlettiği 1500'den fazla otelin 67'si Ortadoğu'da bulunan Louvre'un bölgesel başkanı Amine Moukarzel, Avrupalı bir genel müdürden başlayarak aşağı doğru yapılanmada eleman alıp yetiştireceklerini dile getirdi.

Louvre ekiplerinin teknik yardım vermek için Şam'ı ziyaret ettiklerini söyleyen Moukarzel, işletecekleri iki otelin Şam'da 4-5 yıldızlı otel sayısının azlığından ötürü önem arz ettiğini ve yüksek doluluk oranı beklediklerini söyledi.

Şam'da pek çok diplomat ve yardım çalışanının görev yaptığını söyleyerek uluslararası ziyaretçileri zor zamanlarda da konaklatmak gerektiğinden söz eden Moukarzel, "Biz siyaset yapmıyoruz" diye konuştu.

Suriye'de Beşar Esad'ın başkanlığındaki hükümete Batı ülkeleri tarafından geniş çaplı yaptırım uygulanmasına karşın, turizm sektörü bu yaptırım kapsamında değil. Moukarzel, gelecekte turistlerin gelmesini beklediklerini söyledi.

Uluslararası lojistik şirketi olan DHL'nin Suriye'deki tek temsilcisi olan NIG, acil gıda yardımı ulaştıran BM'nin Dünya Gıda Programı ile lojistik sözleşmeleri yaparak büyüdü. 

2014'te sözkonusu iki otelin sahibiyle 25 yıllık yatırım anlaşması yapan NIG, ardından uluslararası otel operatörleri aramaya başladı.

NIG Başkanı Mounzer Nazha, bulmakta çok zorlandıktan sonra Louvre ile anlaşma sağladıklarını söyleyerek, "Artık savaşın gerçekten bittiğini ve yeniden inşanın er geç başlayacağını umuyoruz" diye konuştu.

"Anlaşma uluslararası yasalara ve Suriye ile ilgili uluslararası kararlara sıkı sıkıya uygundur" diye bir açıklama yapan Louvre Hotel Group da Suriye'nin yeniden inşası sürecinde Şam'a iş dünyasından ziyaretçi akını bekliyor. 


9 MİLYON TURİST, 250 BİN İSTİHDAMLIK KAYIP

Fakat şimdiki halde Batılı ülkelerin ağır yaptırımları, yeniden inşa sürecine engel teşkil ediyor. Louvre'un gelişi öncesinde pek çok uluslararası grup Suriye'de işleri durdurma noktasına getirmiş veya ülkeden çıkmıştı. 

2011 yılı öncesinde tatilciler Suriye için önemli bir gelir kaynağıydı. 2010'da 9 milyon turistin ziyaret ettiği Suriye'de savaş sonrası turizm bağlantılı 250 bin istihdam kaybı yaşandı.