Lüks konut azalıyor orta segment artıyor!

Lüks konut azalıyor orta segment artıyor! Lüks konut azalıyor orta segment artıyor!

Konut üreticilerinin orta gelirliye yönelmesiyle lüks konutun piyasadaki payı azalmaya başladı. Sektörde 150 ile 250 bin lira fiyat aralığındaki markalı konut arzı günden güne yükseliyor.Gayrimenkul sektörü, 2015 yılında orta gelirliye yönelik projelerine hız verecek. Özellikle arsa bulma sıkıntısı, kâr marjının düşmesi gibi nedenlerle satışta sıkıntı yaşamak istemeyen konut üreticileri, talebin yoğunlaştığı orta gelirlilere odaklanmaya başladı. Bu durum, 2014 yılı içinde belirginleşmeye başladı. Geçtiğimiz yıl içinde 150 bin lira ile 250 bin lira fiyat aralığındaki markalı konutların sektördeki payı yükseldi. 250 bin lira ile 500 bin lira arasındaki konutların payı ise azaldı. Bunun en önemli sebebi, Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da inşa edilen üst gelir grubuna yönelik konutlarda arz fazlasının oluşması... Geçtiğimiz yıl satışa çıkan projelerin büyük çoğunluğu orta gelir vurgusu yaparken, 2015’te orta gelirliye yönelik daha fazla konutun piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

250 bin liralık konut

 

REIDIN ile GYODER’in hazırladığı, Markalı Konut Projeleri Pazar Analizi’ne bakıldığında piyasada 100 bin liranın altında hiç konut yer almıyor. Bunun nedeni olarak arsa fiyatlarının ve maliyetlerin çok yüksek olması ve kâr marjlarının yıldan yıla düşmesi gösteriliyor. Özel sektör, bu nedenle ucuz konut üretemediğinden şikayet ediyor. 100 bin ile 150 bin lira arasında yer alan konutların payı da yine aynı nedenlerden dolayı bir yıl içinde düşüş gösterdi. Söz konusu fiyat aralığındaki konutların sektördeki payı 2013 yılında yüzde 15 iken, 2014’te yüzde 7’ye geriledi.

 

Aynı dönemde, 150 bin lira ile 200 bin lira arasındaki konutların payı az da olsa yükselerek yüzde 17’den yüzde 19’a çıktı. 200 bin lira ile 250 bin lira arasındaki konutların payı da yüzde 11’den yüzde 16’ya yükseldi. Bu durum, sektörün 150 bin lira ile 250 bin lira fiyat aralığındaki konutlara ilgisinin artmaya başladığını ortaya koyuyor. Bu aralıktaki konutların payı artarken, 250 ile 500 bin lira arasındaki konutların payı da azalıyor. 

 

Asıl talep dar gelirliden

 

Türkiye’de üretilen konutların büyük çoğunluğu üst gelir grubuna yöneliyor. Üretim üst gelir grubuna hitap ederken ihtiyaç, alt gelir grubunda yoğunlaşıyor. En çok konut ihtiyacı olan kesim dar gelirliler. Talebin yüzde 60’ını dar gelirliler oluşturuyor. Ancak özel sektörün dar gelirliye yönelik hiç üretimi bulunmuyor. Dar gelirli için finansal argümanlar geliştirilmesi gerekiyor. Lüks konutta arz fazlası, dar gelirli için de maliyet ve finansal zorluklar gündemde olunca, konut üreticileri de çareyi orta gelirliye yönelmekte buldu.

 

AYLIK 5 BİN 500 LİRA GELİR GEREKİYOR

 

BUGÜNKÜ finansal koşullara bakıldığında, bir ailenin ev sahibi olabilmesi için hane gelirinin aylık ortalama 5 bin 500 liranın üzerinde olması gerekiyor. Aylık 5 bin 500 lira kazanan bir aile, 175 bin 300 lira değerindeki bir konuta sahip olabiliyor. Bu konut için yüzde 75 kredi alındığı düşünülürse, aylık 1.814 lira kredi ödenmesi gerekiyor.


Vatan