Lüleburgaz Belediyesi'nden yüzde 80'e varan kira indirimi!

Lüleburgaz Belediyesi'nden yüzde 80'e varan kira indirimi!Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Lüleburgaz Belediyesi, belediyeye ait işyerlerinde faaliyet gösteren ve kısıtlamalardan yoğun şekilde etkilenen esnafa 80'e varan kira indirimi yaptı.


Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle kapanan ya da faaliyetlerini geçici olarak durduran kiracılarından kira ücreti almayan Lüleburgaz Belediyesi, yine kendisine ait iş yerlerinde kiracı olarak bulunup, faaliyetlerini sürdüren esnafa can suyu niteliğinde olacak karara imza attı. Belediye bu kapsamda belediye, açık olduğu halde koronavirüs salgının ekonomik olarak büyük oranda etkilediği belediyeye ait iş yerlerinde büyük oranda kira indirimine gitti. Lüleburgaz Belediye Encümeni’nce onaylanan karar 15 Aralık 2020 tarihi ile 15 Haziran 2021 tarihleri arasını kapsıyor. 

O esnafa yüzde 80 indirim

Lüleburgaz Belediyesi bu kapsamda Kapalı Pazar yeri ve Semt Merkezi’ndeki kiracıların sadece paket servise dönmesi, yiyecek-içecek servis imkanı olmadığı için büyük ekonomik darboğaza girmesi sebebiyle buradaki esnafa yüzde 80 oranında kira indirimi uyguladı. Kiracılar Haziran ayına kadar mevcut ödemelerinin yüzde 80 oranında altında bir kira ödemesi yapacak.

Lüleburgaz Belediyesi

Galericilere yüzde 40 indirim 

Diğer bir yandan bir diğer kira indirimi de Lüleburgaz Oto Galericiler Sitesi’nde uygulandı. Her ne kadar otomobil satışları sürse de, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle sektör olarak büyük bir durgunluk yaşayan söz konusu kiracılara da yüzde 40 indirim uygulanması yönünde karar alındı. Bu karar da 15 Aralık 2020 tarihi ile 15 Haziran 2021 tarihleri arasındaki kira ödemelerini kapsayacak. Tüm bunların dışında Lüleburgaz Belediyesi Aralık'ta aldığı kararla pandemi nedeniyle tamamen kapanmak zorunda kalan kendisine ait iş yerlerinden kira almama kararını uygulamayı sürdürüyor.

Lüleburgaz Belediyesi

Kapanan esnaftan o bedeller alınmıyor

Ayrıca Lüleburgaz Belediyesi, yine Aralık ayında aldığı kararla korona virüs sebebiyle kapanan iş yerlerinden de su bedeli, atık su, katı atık bedeli, çevre temizlik vergisi ve okuma ücreti almamıştı. Bu durumdan yararlanan esnafın Lüleburgaz Belediyesi’ne bizzat başvuru yaparak su aboneliklerini iptal etmeleri yeterli oldu.

“Halkımızın yanındayız”

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “Zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde Lüleburgaz Belediyesi olarak tüm imkanlarımızla halkımızın ve esnafımızın yanında ve hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Bu örnek karara imza atan encümen üyelerimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayla bu zor günleri kısa süre içinde aşacağız” dedi.

 

Mülk sahibi ve kiracılar arasında tartışma: Stopaj mı, KDV mi?