LYS sonuçları, emlak fiyatlarını artırdı!

LYS sonuçları, emlak fiyatlarını artırdı!Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanması Türkiye'nin üç büyük ilinde emlak fiyatlarını hareketlendirdi. Üniversitelerin çevresinde yer alan semtlerde kiralık ve satılık dairelerde fiyat artışı gözlendi.sahibinden.com'un açıklamasına göre, sahibinden.com verileri, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının emlak fiyatlarına olan etkisini ortaya koydu. 23 Haziran - 23 Temmuz ve 23 Temmuz - 23 Ağustos 2013 tarihleri arasında, üniversitelerin çevresinde yer alan semtlerde kiralık ve satılık dairelerde fiyat artışı gözlendi.  


Kiralık daire fiyatlarında en yüksek artış Beyoğlu'nda gerçekleşirken, ilçede 1.000 lira olan ortalama kiralık daire fiyatı, bir ay içinde yüzde 25 artarak 1.250 liraya ulaştı. Beyoğlu'nu yüzde 14'lük artışla Şişli izledi. İncelenen dönemde en pahalı ilçe 1.850 lira kira ortalamasıyla üniversitelerin çoğunlukta olduğu Beşiktaş olurken, satılık daire fiyatlarında da en büyük artış yüzde 37 ile Şişli ilçesinde kaydedildi. Şişli'yi satılık daire fiyatlarının yüzde 13 oranında artış gösterdiği Üsküdar ve Ataşehir izledi.  


Ankara'nın en büyük ilçelerinden Gölbaşı'nda bir aylık süreçte kiralık daire fiyatlarında yüzde 4'lük bir artış gözlendi. Başkentte üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir diğer ilçe Çankaya'da kiralık daire fiyatlarında herhangi bir fiyat değişiklik yaşanmazken, satılık daire fiyatlarında ise incelenen bir aylık dönemde, yüzde 11 oranında büyük bir artış kaydedildi. 


İzmir'deki üniversite semtlerinden Karşıyaka'da kiralık daire fiyatlarında yüzde 7'lik artış gözlenirken, bir diğer üniversite semti Bornova da yüzde 6'lık artış ile Karşıyaka'yı izledi. Balçova'da satılık daire fiyatlarında yüzde 9 oranında artış yaşanırken, onu yüzde 7 ile yine Bornova izledi. Hem satılık hem de kiralık daire fiyatlarında İzmir'in en pahalı ilçesi Karşıyaka oldu. 


Dünya