Maaşın kaç katı konut kredisi çekilebilir?

Maaşın kaç katı konut kredisi çekilebilir? Maaşın kaç katı konut kredisi çekilebilir?

Konut kredisi çekmek isteyen binlerce kişinin ödemeleri aylık gelire göre hesaplanıyor. Genel olarak kredi notuna bağlı maaşın 12-15 katı arasında kredi çekilebiliyor.


Bankalar özel olarak düzenledikleri kampanyalar dışında maaş katlarına göre değil, aylık gelire göre hesaplama yapıyor. Dönemsel olarak yapılan maaş katlarına göre kampanyalar ise genel olarak düzenli ve kesintisiz bir gelire sahip oldukları için memurlar ve emeklilere özel yapılıyor. Genel olarak bu kampanyalarda kredi notuna bağlı olarak maaşın 12-15 katı arasında bir üst kredi limiti belirleniyor.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

- 18 yaşını doldurmuş olunması
- Vergi levhası veya aktif SGK kaydına sahip olunması
- Bankalar ile çalışmaların düzgün olması
- İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak alınması
- İhtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ay, konut kredisinde 360 ay vade talep edilmesi
- Gelirin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi 

Konut kredisi nasıl hesaplanıyor?

Toplam gelirinizi 4.000 TL, aylık kredi tutarınızı da 750 TL olarak girdiğinizi varsayalım. Bu durumda, (4.000 TL/2) 2.000 TL aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı, (2.000 TL - 750 TL) 1.250 TL ise çekebileceğiniz kredinin aylık taksiti olarak hesaplanıyor.

10 yıl vadede en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,28, en düşük konut kredisi maliyet oranı yıllık yüzde 16,73 seviyesinde. Bugün en düşük konut kredisi faizi ile 100 bin TL kredi de aylık taksit  bin 635 TL, 120 ayda toplam geri ödeme 197 bin 35 TL oluyor. 

Konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir?