Mağazaların yüksek kira sorunu ATO'da masaya yatırıldı!

Mağazaların yüksek kira sorunu ATO'da masaya yatırıldı! Mağazaların yüksek kira sorunu ATO'da masaya yatırıldı!

Ankara’daki alışveriş merkezlerinin yöneticileriyle bir araya gelen ATO Başkanı Baran, ATO üyelerinin yüksek kiralardan şikâyetçi olduklarını söyledi.Başkent’teki mağazaların yüksek kira sorunu ATO’da masaya yatırıldı.  Ankara  Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO üyelerinin alışveriş merkezlerindeki yüksek kiralardan şikâyetçi olduklarını söyledi.

 

Baran, Ankara’daki alışveriş merkezlerinin yöneticileriyle bir araya geldi. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda Baran, AVM yöneticilerine, ATO üyelerinin yüksek kiralardan şikâyetçi olduklarını söyledi. 

 

Türkiye’de ticaret envanterinin bulunmaması nedeniyle, ihtiyaçtan fazla AVM yapıldığını dile getiren Baran, “AVM’ler cadde ve sokak mağazacılığına zarar vermemeli” dedi. Devletin AVM yapılacak yerlerin tespiti ve çalışma koşulları konusunda müdahale etmesi gerektiğini belirten Baran, bazı Avrupa ülkelerinde alışveriş merkezlerinin kentin dışında yer aldığını ve haftanın bazı günlerinde kapalı olduklarını anlattı. AVM yöneticilerinin dile getirdiği sorunları da dinleyen Baran, “Sıkıntılarınızı bize iletin, bizler de ilgililere ulaştıralım. Bunun için buradayız. Kapımız sizlere 24 saat açık. Burası sizin eviniz” diye konuştu. Baran, AVM’lerin istihdam sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunduklarını ifade etti. 

 

Ankara Ticaret Odası’nın fiziki altyapısını iyileştirmek için yaptıkları çalışmalardan söz eden Baran, ithalat ve ihracat yapan ATO üyelerinin misafirleriyle görüşmelerini yapabilecekleri mekânlar hazırlayacaklarını bildirdi. 

 

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Köylüoğlu da perakendecilerin sıkıntıda olduğunu, yerel markaları güçlendirerek AVM’lerde yer almalarını sağlamak gerektiğini belirterek, “Kazan-kazan ilkesinden hareketle herkesin elini taşın altına koyması lazım” diye konuştu.  

 

Toplantıda söz alan bazı işletme sahipleri de en büyük dertlerinin kiraların yüksekliğini olduğunu, cirolarının yüzde 10’unun kiraya gittiğini söylediler. 

 

AVM temsilcileri ise kiracı kaybetmemek için kira indirimi ve kur sabitlemesine gittiklerini ancak bazı kiracıların da ekonomik sıkıntıları bahane ederek kiralarını geciktirdiklerini kaydettiler. Ankara’da 2016 yılında meydana gelen terör saldırıları nedeniyle müşteri sayısının ciddi oranda düştüğünü, kurdaki artıştan dolayı maliyetleri kontrol edemediklerini ve karlılığını artıramayan esnafın sıkıntıda olduğunu dile getiren bir AVM yöneticisi, insanları sokağa çıkmaya ve alışveriş yapmaya teşvik edecek kampanyalar düzenlenmesini talep etti. 


Haber AA'da şu şekilde yer aldı


Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'de ticaret envanterinin bulunmaması nedeniyle ihtiyacın üzerinde AVM yapıldığını belirterek, "AVM'ler cadde ve sokak mağazacılığına zarar vermemeli." ifadesini kullandı. 


ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Baran, Ankara'daki AVM'lerin yöneticileriyle bir araya geldi. 


Odanın Yönetim Kurulu Toplantı Salonu'ndaki görüşmede konuşan Baran, ATO üyelerinin yüksek kira bedelleri ile ilgili şikayetlerini AVM yöneticilerine iletti. 


Türkiye'de ticaret envanterinin bulunmaması nedeniyle, ihtiyacın üzerinde AVM yapıldığını belirten Baran, "AVM'ler cadde ve sokak mağazacılığına zarar vermemeli." değerlendirmesinde bulundu.


Devletin AVM yapılacak yerlerin tespiti ve çalışma koşullarına müdahale etmesi gerektiğini vurgulayan Baran, bazı Avrupa ülkelerinde alışveriş merkezlerinin kentin dışında hizmet verdiğini ve haftanın bazı günlerinde kapalı olduklarını aktardı.


AVM yöneticilerinin sorunlarını da dinleyen Baran, AVM'lerin istihdam yaratarak ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunduklarını ifade etti. 


Toplantıya katılan bazı işletme sahipleri de kira bedellerinin yüksekliğinin en büyük sorunları olduğunu kaydetti. AVM yöneticileri ise kiracı kaybetmemek için kiralarda indirimi ve kur sabitlemesi uygulamasına gittiklerini ancak bazı kiracıların ekonomik sıkıntıları bahane ederek kiralarını geciktirdiklerini belirtti.


AA