Mahalli Yerleştirme Sınavı sistemi konut piyasasını canlandırdı!

Mahalli Yerleştirme Sınavı sistemi konut piyasasını canlandırdı! Mahalli Yerleştirme Sınavı sistemi konut piyasasını canlandırdı!

TEOG sınavının kalkmasıyla yeni açıklanan Mahalli Yerleştirme Sınavı sistemi emlak piyasasını da canlandırdı. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

"Yeni eğitim sistemi emlak sektörünü canlandıracak mı?" soruları, sistem açıklandığından beri soruluyor. TEOG'un kalkmasıyla onun yerine uygulanacak Mahalli Yerleştirme Sınavı nedeniyle çocuklarını iyi okullara göndermek isteyen aileler şimdiden satılık ve kiralık ev aramaya başladı. Star Gazetesi muhabirlerinden Erdinç Akkoyunlu'nun haberine göre; en çok kiralık ve satılık ev aranan bölgeler olarak ise karşımıza Şişli, Beylikdüzü, Kartal ve Ataşehir çıkıyor. 


Veliler emlakçıların kapısını çalmaya başladı. Online emlak satışı ve kiralama sitelerinde en çok aranan kelimeler arasına lise ifadesi girdi. Emlakçılar velilere öğrencileri başarılı olan ünlü liselerin civarındaki evleri gösteriyor. 


TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, Kiralık ev arayışlarının Avrupa Yakası'nda Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Beylikdüzü; Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy, Kartal ve Ataşehir bölgelerinde yoğunlaştığını ifade etti. 

 

 


Kirada artış beklemiyoruz

 

 


Ailelerin acele etmemesi gerektiğini ifade eden İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Kentsel dönüşümden dolayı çok sayıda ev stoku var. Kiraların düşme eğilimi görülüyor. O nedenle aileler ev kiralarken söylentiler nedeniyle zarar etmesinler. Eğer birkaç lisenin toplandığı belli lokasyonlar olursa orada yerel artışlar mümkün olabilir ama genelde bir kira ya da ev satışında liseden dolayı fiyat artışını beklemiyoruz" açıklamasında bulundu. 

 

pus