Mahmutpaşa trafiğe kapanıyor

Mahmutpaşa trafiğe kapanıyorTarihi yarımadaki esnafın Giyimkent ve Tekstilkent gibi bölgelere taşınmasını sağlamak için ilk adım bölge araç trafiğine kapatılarak atılacak. Bölgeyi yayalaştırmak için İTO ve Eminönü Belediyesi işbirliği yapacak.


TARİHİ yarımadanın trafiğe kapatılması yönünde ilk adım atılıyor. Eminönü'ndeki alışveriş merkezi Mahmutpaşa ve çevresinin yayalaştırılması için bugün Eminönü Belediyesi ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) arasında protokol imzalanacak. Eminönü Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada `Adım Adım Eminönü' sloganıyla başlatılan yayalaştırma çalışmalarının ilk adımının, Mahmutpaşa Caddesi ve çevresinden başlayacağı bildirildi. Açıklamada, Eminönü Belediyesi tarafından projelendirilen ve uygulama için startı verilen çalışmanın finansmanının İTO ve Eminönü Belediyesi tarafından ortaklaşa karşılanacağı belirtildi. Projenin toplam 800 bin YTL'ye mal olacağı ifade edilen açıklamada, Mahmutpaşa yokuşu ve çevresindeki sokakların düzenlenmesinin ardından yayalaştırma kararlarının aşama aşama tüm bölgede uygulamaya geçirileceği kaydedildi.


ERDOĞAN UYARMIŞTI


BİlİndİĞİ gibi bir süredir Mahmutpaşa, Sultanhamam ve Tahtakale'deki esnafın taşınması yönünde girişimler sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 28 Nisan 2006'da Giyimkent'in tapu töreninde yaptığı konuşmada `Buranın temelini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildiğimde ben attım. Artık hızla buradaki 2 bin 500 işyerinin dolması lazım. Duyanlar, duymayanlara iletsin. Buranın yetkilileri ile bir araya gelin. Bakın biz kararlıyız. Sur içini arındıracağız, temizleyeceğiz. Burada artık bu modern yatırım varken esnaf kalmasını istemiyoruz. Sultanhamam, Gedikpaşa hepsi buraya gelmek durumunda' demişti.


`GELMEK ZORUNDASINIZ'


RDOĞAN aynı törende `Eğer gelmezlerse elektriği keseriz, suyu, trafiği keseriz. Kusura bakmasınlar, buraya gelmek zorundalar. Bir modern ülke kuruyoruz. Çağdaş bir ülke kuruyoruz. şehrin rahatlatılması lazım. Şehir merkezindeki sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz' açıklamasını yapmıştı.Giyimkent yapıldı kimse uğramadı1980'lerde planlanan ve başta suriçi olmak üzere İstanbul'un içindeki birçok farklı iş kollarını daha modern bir işyeri ortamına taşımayı amaçlayan İkitelli Bölgesi'ndeki toplu işyeri projeleri tamamlandıkları halde boş kaldı. Sultanhamam, Mahmutpaşa, Yeşildirek, Mercan çin de Giyimkent yapılmış ve Türkiye'nin yeni tekstil vadesi olarak planlanmıştı. Yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırım yapılan Giyimkent'te 2 bin 183 müstakil işyeri, 300 adet büro, 7 adet iş merkezi, bir akaryakıt istasyonu, 800 kişilik konferans salonu bulunuyor. Bölge halen yüzde 30 doluluk oranına sahip.


(Star)