24 / 05 / 2022

Maltepe Cumhuriyet Parkı 29 Ekim'de açılıyor!

Maltepe Cumhuriyet Parkı 29 Ekim'de açılıyor!

İlçedeki çalışmalarına hız kesmeden devam eden Maltepe Belediyesi, ilçe halkının yeşil alan yapılmasını istediği, yıllardır kurban kesim alanı olarak atıl durumda bulunan 44 dönümlük araziye, Anadolu Yakası’nın en büyük parkını inşa etti. 

Maltepe’nin 90, Cumhuriyetin 95. yılı sebebiyleMaltepe Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda start verilen “Cumhuriyet Benim Festivali”, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda dudak uçuklatan bir finale hazırlanıyor. Maltepe Belediyesi'nde yer alan habere göre, 44 dönümlük bir araziye Anadolu Yakası’nın en büyük parkını inşa eden belediye, burayı 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak, hizmete açacak. 29 Ekim Pazartesi günü saat: 19.00’da yapılacak açılışta Koray Avcı, en sevilen şarkılarını Maltepeliler için söyleyecek.

KORKU SAÇIYORDU, YEŞİLLE HAYAT BULDU

Cevizli Mahallesi Tugayyolu Caddesi’nde yılda bir defa Kurban Bayramı öncesinde kurban pazarı ve kesim alanı olarak kullanılan, onun dışında yıl boyunca atıl durumdaki 44 dönümlük arazi, vatandaşların da korkulu rüyası olmuştu. Geçiş güzergahını kullanan vatandaşlar, kurban pazarı sonrasında ortaya yoğun koku ve sineğin yanı sıra bölgenin ıssız ve karanlık olmasından dolayı rahatsızlıklarını belediyeye bildirdi. Bu duruma kayıtsız kalmayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da mahalle halkına önce bölgenin ne şekilde değerlendirilmesini istediklerini sordu. Mahalle halkının park yapılmasını istediği alanla ilgili harekete geçen Maltepe Belediyesi, 44 dönümlük araziyi kent içinde halkın nefes alabileceği devasa bir yeşil alana dönüştürdü. 

“GÖKDELEN DEĞİL, PARK YAPTIK”

Parkın adını da düzenlediği anketle halka soran Başkan Ali Kılıç, vatandaşlardan “Cumhuriyet Parkı” cevabını aldı. Cumhuriyet Parkı’nda 4 bin 500 metrekare gölet, etrafında 2 adet seyir terası, kafeterya, etkinlikler için 500 kişilik anfi tiyatro, bebek bakım odaları, engelli lavaboları, 400 metrekare çocuk oyun grubu ve 900 metrekarelik koşu parkuru yer alıyor. Maltepe halkına Cumhuriyet hediyesi vermek istediklerini belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yıllar önce bu alana AVM’ler, rezidanslar, gökdelenler yapmak istediler. Biz döndük halkımıza danıştık. Halkımızın onayını alarak bölgenin en büyük şehir parkını Maltepe’ye kazandırmak için kolları sıvadık. Söz verdiğiniz gibi tamamladık. Onlar istedi, biz yaptık. Şimdi ise adını yine halkımıza danışarak,  ‘Cumhuriyet Parkı’ koyduk. Cumhuriyetimizin 95. yılında, Maltepelilere çok güzel bir Cumhuriyet hediyesi vermiş olacağız” dedi.