Mart kira artış oranı 2015!

Mart kira artış oranı 2015! Mart kira artış oranı 2015!

Kira döneminin son bulması ve aynı anda yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Konut kiracısına yapılacak artışta kullanılan ÜFE oranları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Peki, Mart kira artış oranı 2015 nedir?

Mart kira artış oranı 2015!

Mesken ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında imzalanan sözleşme belirli bir süre için olabildiği gibi, belirsiz bir süre için de olabiliyor.


Kira döneminin son bulması ve aynı anda yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Yapılacak bu artışın sınırları kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu'nda belirleniyor.


Kanun gereğince mesken ve işyerlerinde zam farklı oranlarda yapılıyor. Mesken kiracısına yapılacak zammın, ÜFE oranlarından yüksek olmaması gerekirken; işyeri için 2020 yılına kadar böyle bir sınırlama bulunmuyor.


Konut kiracısına yapılacak artışta kullanılan ÜFE oranları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Peki, Mart kira artış oranı 2015 nedir?


Mart kira artış oranı 2015 hesaplama..

3 Mart'ta açıklanan enflasyon oranlarına göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,20 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,20 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,53 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,10 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %8,79 artış gösterdi.


Kira bedelinde yapılacak zamda yukarıdaki oranlardan bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı kullanılıyor. Buna göre 2015 Mart ayında kiracıya en fazla yüzde 3,10 oranında zam yapılacak.Üretici fiyat endeksi Şubat 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulis.com