Matild Manukyan’ın mal varlığına tedbir konuldu!

Matild Manukyan’ın mal varlığına tedbir konuldu! Matild Manukyan’ın mal varlığına tedbir konuldu!

Ünlü genelev işletmecisi Matild Manukyan’ın mirasçısı Kerope Çilingir’in nüfus kayıtlarında oynama yaptığı iddiasıyla yapılan suç duyurusuna ‘zaman aşımı süresi’ gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.2001 yılında yaşamını yitiren Matild Manukyan'ın tek mirasçısı olduğunu iddia eden Hakan Bağçivan savcılığa Kerope Çilingir ve bazı memurlar hakkında sahtecilik suçundan suç duyurusunda bulunmuştu. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu'na sunulan şikayet dilekçesinde, Kerope Çilingir'in nüfus kayıtlarında oynama yaparak kendisini Manukyan'ın tek mirasçısı gibi gösterdiğini belirterek, "Yasal miras hakkım gerek yurt dışı, gerekse yurt içi nüfus kütüklerinde sahte kayıtlar oluşturulması ve sahte belgeler alınması sureti ile yok edilmiştir. Şişli 4. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen 31 Mayıs 2001 tarihli veraset ilamı içeriği kesinlikle doğru değildir. Matild Manukyan olarak bilinen ama gerçekte ki ismi Evelyn Mathilde Chah Mouradian isimli kişinin mirasçısıyım. Bu kişi çocuksuz ölmüş olup mirası halası Susan Chah Mouradian yoluyla büyük babaannem Gülnaz Bahçivan'a ve aralarında benimde bulunduğum yasal mirasçılarına intikal ettirmiştir. Sahtecilik yapan tüm kişilerden davacı ve şikâyetçiyim" ifadesi kullanıldı.

Soruşturmayı tamamlayan savcılık suç tarihinden itibaren 18 yıl geçtiğini ve zamanaşımı süresinin dolduğunu belirterek dosyaya takipsizlik kararı verdi.

Manukyan'ın mirasçısı olduğunu iddia eden Hakan Bağçivan, Manukyan'ın kabrinin açılarak DNA eşleşmesi yapılmasını istemişti. Manukyan'ın dev mirasına ortak olmak isteyen 16 davacı, genelev gelirleri, 220 ticari taksi, 486 taşınmaz, banka hesapları, hisseler, dövizler gibi mal varlığının eşit olarak paylaştırılmasını istemişti.Ayrıca, İstanbul 13. Sulh Mahkemesi, Çilingir'in varisliği için nüfus müdürlüğünden yazı talep etmişti. Bu süreçte de Manukyan'ın tüm mal varlığına tedbir konuldu.