28 / 05 / 2022

Mehmet Nuri Ersoy: Çeşme’ye kanal değil turizm merkezi yapacağız!

Mehmet Nuri Ersoy: Çeşme’ye kanal değil turizm merkezi yapacağız!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çeşme’deki acil kamulaştırmalarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Ersoy, Çeşme’ye bakanlık olarak dev bir turizm merkezi inşa etmek için harekete geçtiklerini söyledi. 

25 Ocak tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 2054 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Çeşme'de bazı parsellerle ilgili acil kamulaştırma kararı alındı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, daha sonra Suudi Arabistan merkezli Albassam Grup'un ‘Kanal Çeşme' projesi ortaya çıkmış oldu. Albassam Grup, Çeşme'ye kanal inşa ediyor, bununla yetinmeyip tüm kıyı şeridini kapatıp planladığı projeleri de satmaya çalışıyordu. Bu proje, başta Çeşmeli vatandaşları olmak üzere kamuoyunun büyük tepkisini çekti ve “Çeşme de Araplara mı veriliyor” yorumlarına neden oldu.

‘ÇEŞME'DE KANAL OLMAZ'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz hafta sonu bir dizi ziyaret için gittiği Hatay'da gazetecilerle bir araya geldi. Ersoy gazetecilere konuyla ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından hazırlanan ‘Çeşme Projesi'nin tüm detaylarına değinen Bakan Ersoy, “Ben de Çeşme'ye kanal yapılacağını sosyal medyadan duydum. Bizim böyle bir projemiz yok, hiç olmadı” diye konuştu.

Kendilerinin hazırlayacağı projenin bölgedeki turizm sezonunu 2 aydan 12 aya çıkaracağını belirten Ersoy, “Öncelikle bazı yanlış anlamalara açıklık getirmek istiyorum. Toplam proje alanımız 9 bin 574 hektar. Kamulaştırılan alan ise 190 hektar. Yani projenin sadece yüzde 2'si.  Kamulaştırılacak olan parsel sayısı 218. Bunların sadece 80'i şahıslara ait. Bizim projemizde kanal falan yok. Çeşme'de kanal olamaz zaten” dedi.

SAHİL KAMUYA AÇIK KALACAK

Projedeki turizm tesislerinin denize sıfır olmayacağını dile getiren Bakan Ersoy, “Bizim projemizde, sahil alanlarında geniş bir band genel kullanıma açık olacak. Yani sahil şeridi otellere değil halka ayrılmış durumda. Proje bittiğinde Çeşme dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelecek' diye konuştu.

Detaylı proje oluşturulmaya başlanmadan önce başta Çeşme Belediyesi olmak üzere turizmcilerin ve STK'ların görüşlerini alacaklarını dile getiren Bakan Ersoy şöyle konuştu: “Sosyal medyada yayılan ve gerçeği yansıtmayan bir proje, bakanlığımızın uzun süredir çalıştığı dev turizm merkezi  projemize zarar verdi. Biz projemizi bahar aylarında açıklayacaktık ve eminim herkes tarafından büyük destek görecekti. Projemizin detayların incelendiğinde gerek bölge ekonomisine gerekse Türk turizmine büyük katkı sağlayacağı anlaşılacaktır. Vatandaşlardan  isteğim sosyal medyada dolaşan aslı astarı olmayan bilgilere inanmak yerine bakanlığımızın açıkladığı bilgilere inanmaları. Biz çok şeffaf bir bakanlığız ve bu projeye çok inanıyoruz.”

100 bin kişiye istihdam yaratacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi'nin detayları şu şekilde;

– 20 adet golf sahası, futbol turnuvaları için sahalar, olimpik sporlar için tesisler yapılacak.

– Ege'nin en büyük müzesi, sahne sanatları ve güzel sanatlar için kültür merkezleri, özel galeriyle sergi salonları inşa edilecek.

– Agro, ekstrem, macera ve doğa sporları alanları ile tema park ve film stüdyoları olacak.

– Fuar alanları, sağlık turizmine yönelik tesisler, hastaneler, termal merkez hayata geçirilecek.

– Yapılar düşük yoğunlukta ve yatay mimaride olacak.

– Projede geri dönüşüm ve sıfır atık sistemi kurulacak.

– En az 100 bin yabancı dil bilen kişi istihdam edilecek.

– Proje otoyolun üst ve altında olmak üzere iki bölgede geliştirilecek.

– Otobanın üst tarafından personel lojmanları, teknik ve sosyal altyapı alanları ile sağlık alanları üst tarafından ise turizm tesisleri yer alacak.

 

Ekrem Oran'dan Kanal Çeşme açıklaması!

Albassam Group'tan, Urla ve Çeşme'ye 15 milyar TL'lik proje!