18 / 08 / 2022

Mehmet Nuri Ersoy'dan son dakika Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi açıklaması!

Mehmet Nuri Ersoy'dan son dakika Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi açıklaması!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi kapsamındaki hedef yatak kapasitesinin, koruma talepleri sebebiyle 100 binden 55 bine indirildiğini dile getirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi kapsamındaki hedef yatak kapasitesinin, koruma talepleri sebebiyle 100 binden 55 bine indirildiğini dile getirdi. Bakan Ersoy,  İzmir  Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen "Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi Bilgilendirme Toplantısı" kapsamında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, turizmcilerle, meslek odaları temsilcileriyle ve ilçe belediye başkanlarıyla görüştü ve burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Mehmet Nuri Ersoy dan son dakika Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi açıklaması!

Projenin tanıtımına yer verilen video gösteriminden sonra Mehmet Nuri Ersoy, projeyle ilgili sürece ve ayrıntılı planlara ilişkin bilgiler paylaştı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi'ndeki her aşamayı şehirdeki bileşenlere aktarmayı ve gelen takviyeler doğrultusunda çalışmayı şekillendirmeyi planladıklarına dikkat çeken Ersoy, "Önyargıyla projeye 'hayır' demek yerine 'Nasıl yaparız' diyen ve anlamaya çalışarak süreci Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yöneten kurumlara teşekkür ediyoruz." açıklamasında bulundu. 

Projenin, "sürdürülebilirlik odaklı" yaklaşımı sayesinde Türk turizminin geleceğini yönlendireceğini vurgulayan Mehmet Nuri Ersoy, bu çalışmayla bölgenin tarihine ve kültürüne de sahip çıkmayı hedeflediklerinin altını çizerek Ege'nin yerelden kalkınmasını sağlayacak büyük bir vizyon projesine imza atacaklarına dikkat çekti.

Ersoy, ekoloji spor ve fuar alanları, sağlık ve gastronomi gibi farklı temalara yönelen köyler ile Ege’ye has ürünlerin yetiştirildiği bahçelerin de çalışmanın kapsamında olacağını aktardı. 

Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi çerçevesinde 27,5 kilometre uzunluktaki sahil kısmına ve 4,3 hektarlık orman alanına ek olarak proje alanının yüzde 42'sinin de olduğu gibi doğal şekliyle korunacağına dikkat çeken Ersoy, inşa edilecek bina ve yapıların yer aldığı taban alanın, yani projedeki yapı ayak izinin yüzde 1,2 oranıyla kısıtlı kalacağını vurguladı. 

Mehmet Nuri Ersoy dan son dakika Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi açıklaması!

- Projeye ilişkin talepler

Ersoy, fizibilite çalışmalarına 2019 yılının ilk çeyreğinde start verildiğine, Eylül 2020'de planlama sürecine geçildiğine dikkat çeken resmi kurumlardan iletilen tavsiyeler kapsamında projeye şekil verdiklerini dile getirdi. 

İlk tavsiyeyi verenin İZSU olduğunu dile getiren Ersoy, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 

"İZSU Kutlu Aktaş Barajı çevresindeki koruma alanının genişletilmesini talep etti. Biz de talebi yerine getirdik ve gerekli düzenlemeyi yaptık. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Onan'ın iki talebi oldu. Sanayi sitesi talebi oldu ve bölgede lojman sıkıntısı had safhada. Daha önce yapılmış oteller için de bir lojman talebi oldu. O talebi de değerlendirdik. Çeşme Kaymakamlığının da kamu personelinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir arazi planlaması talebi oldu. Bu talepleri karşıladık."

Turizmin cenneti Çeşme'de turizmin yanlış kurgulandığına ve tek çeşit bir pazara hitap ettiğine dikkat çeken Ersoy, "Bizim bu projeyle yapmak istediğimiz buranın pazar çeşitlemesindeki sıkıntıyı gidermek. Ağırlıklı olarak Akdeniz'de olduğu gibi turist ağırlıklı bölge yaratıyoruz. Yüzde 85 ağırlığının yabancı turistlerden oluşacağı bir turizm bölgesi yaratmaya çalışıyoruz. Turizm dönüşümünü başlatmış oluyoruz." şeklinde konuştu.

Dengenin sağlanamaması halinde altyapı ve trafik yoğunluklarıyla karşılaşıldığına vurgu yapan Ersoy, alandaki problemleri de çözeceklerine ve deniz ulaşımını da artırmayı istediklerine dikkat çekti. 

- "Nihai plan değil"

Bakan Ersoy, Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi'ndeki değişikliklerin, gereksinimler, istekler ve tavsiyeler kapsamında hayat geçirileceğinin altını çizerek, şu açıklamada bulundu: 

"Bu bir nihai plan değildir. Nihai planın netleşmesi için üzerinde değişiklik yapılıyor. Hem stratejik ÇED'in tamamlanması hem de ilgili koruma kararnamenin yayınlanması gerekiyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile iletişim halindeyiz. Onların önerileri doğrultusunda planlamalar gerçekleştiriliyor. Projeye başlarken 100 bin yatak diye başlamıştık, koruma istekleri geldikçe kapasite 55 bin yatağa geldi. Bunun yüzde 80'i turizm ve konaklama yatırımı, yüzde 20'lik alanı turizm konut alanı olarak planlanıyor."

Bakan Ersoy, projeyle ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 

"Proje genelinde 200'e yakın irili ufaklı otel var, ağırlıklı butik otel. Yüzde 95'i denize sıfır değil. Toplam yoğunluk ile ilgili az yoğunluk prensibinden hareket ettik. Burada yüzde 5 ile 30 arası yoğunluklar var. Turizm konaklamalarının olduğu yerlerde maksimum yoğunluk yüzde 30, turizm konutlarının olduğu yerde yüzde 20, agro turizmin olduğu yerlerde yüzde 5 ve 10 arasında değişiyor. Toplam proje alanında beton ayak izi yüzde 1,2. Diğer birçok nokta yumuşak zemin ve koruma alanı içinde kalıyor."

Yatırımcılara kısıtlama koyulması konusunda bir gazetecinin sorduğu soruyu da yanıtlayan Ersoy, "Bizim için önemli olan maksimum seviyede katılım olması. İnşallah İngiliz yatırımcı da Alman yatırımcı da görürüz. Hollandalı, Belçikalı, Rus, Ukraynalı... Belli oranlarda sınırlama getireceğiz yabancı yatırımcıya. Türk yatırımcılara da sınırlama getireceğiz ama ne kadar uluslararası bir yapı oluşturursanız bu projenin sürdürülebilirliği de o kadar fazla olur." cevabını verdi. 

Mera alanının koruma kapsamında olduğunu, tarımcılık faaliyetinde bulunan köyün de agro turizm alanı şeklinde yapıldığını dile getiren Ersoy, 12 ay turizm için spor alanlarının ve temalı park alanının inşa edileceğinin, tenis yoğunluklu bir konseptin turizme açılacağının altını çizdi.

Mehmet Nuri Ersoy dan son dakika Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi açıklaması!

- İhale çalışmaları

Bakan Ersoy, planlama çalışmaların devam edildiğine dikkat çekti ve ihale aşamasına geçileceğinin altını çizdi. Ersoy, şunları kaydetti:

"200'den fazla otel var. Tek bir yatırımcıya ihale söz konusu değil. 200 ayrı, her otel için ayrı bir yatırım ihalesi açılacak. Parsel bazında yatırım yapılıyor. Sadece Türkiye'den değil, tüm dünya genelinden katılmak isteyenler katılabiliyor. Her parsel için açık ihale sistemiyle parsel parsel ihalesi yapılacak. Bizim öngörülerimiz 2 ay içinde ÇED raporu tamamlanırsa 2-3 ay sonra proje plan aşamasına gelir, plana son hali verilir ondan sonra askı aşamasına geçeriz diye düşünüyoruz. Proje eğer her şey olması gerektiği gibi gerçekleşirse öngörümüz 2025'te işletmelerin açılacağı, hayata geçeceği yönünde."

Ersoy, Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi'nin sene sonuna kadar ihale aşamasına getirileceğini düşündüğünün dealtını çizerek, Türkiye'deki en iyi programlanan projelerden birine imza atacaklarını belirtti. Ersoy, koruma alanlarını çoğalttıklarına, nüfus, ulaşım, su gereksinimlerini dikkate alarak çalışma gerçekleştireceklerine, yerel dokuyu koruyacaklarına ve halkın da görüşlerini alarak yola çıktıklarına vurgu yaptı. 

- Belediye başkanlarının görüşleri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kültür ve Turizm Bakanlığının planlamayla ilgili şeffaf davrandığına ve süreci bu şekilde sürdürdüğüne vurgu yaparak "Biz başından beri projeye çok olumlu yaklaştık. Nitelikli koruma alanlarının sürdürülebilir doğal alanlara dönüştürülmesi ile ilgili bir çekincemiz vardı ama onun da izahatını yaptılar. Bizim zaman zaman sorularımız, itirazlarımız oluyor. Bakan Bey ve ekibi her birini dinleyip yapılması gereken ne varsa yapıyor dolayısıyla süreci takip etmeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise ilçede gerçekleştirilen turizm faaliyetlerinin 12 aya yayılmasını sağlayacak çalışmaları dikkatle takip ettiklerine ve şeffaf bir masada görüşmelere devam ettiklerine vurgu yaptı. 

İZTO Başkanı Mahmut Özgener de toplantının Çeşme turizminin ve onu takip eden süreçte Ege'nin incisi İzmir'in turizm geleceğinin önemli bir adımı olduğuna dikkat çekti.

Mehmet Nuri Ersoy’dan Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi açıklaması!