Melih Tavukçuoğlu: İstanbul'da yabancıya konut satışı yüzde 147 arttı!

Melih Tavukçuoğlu: İstanbul'da yabancıya konut satışı yüzde 147 arttı!AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkanı Melih Tavukçuoğlu konut sektöründe yaz aylarındaki hareketliliği değerlendirerek İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 60’lik bir artış olduğunu açıkladı. Ayider Başkanı Melih Tavukçuoğlu yaz aylarında durağan geçen konut sektörü için açıklamalarda bulundu. Tavukçuoğlu Eylül ayındaki konut satışlarının yüzde 28,8'lik artışının yeni bir rekora imza atacağımız anlamına gelmektedir dedi. 

 

Bu yaz konut sektöründeki hareketliliği değerlendiren Ayider Başkanı Melih Tavukçuoğlu markalı büyük konut projelerinin birbiri ardına kampanyalar düzenleyerek konut alıcılarını harekte geçirdiğini söyledi. 

 

KDV indirimleriyle beraber sektörde ipotekli satışların azaldığı ve konut alıcısının ilk elden satışa yönelmeleri de bunu doğruluyor açıklamalarında bulunan Tavukçuoğlu, ''Konut satış rakamlarının son çeyrekte de artarak devam edeceğini öngörüyor ve yılı yeni bir satış rekoruyla kapatmayı planlıyoruz'' dedi. 


Melih Tavukçuoğlu, ''Geçen yılın aynı ayına göre yabancılara yapılan konut satışındaki yüzde 75,2’lik artış, yabancıya konut satışında geçen sene yapılan 18 bin 189 adet konut satışını geçeceğimizi gösteriyor. Ocak-Eylül döneminde bakıldığı zaman 15 bin 382 konut satıldı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 13 bin 233’tü. Özellikle İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 147’lik bir artış söz konusu. Yabancıya konut satışının artışı, Türkiye’ye olan güveninin arttığını ve yabancıya yapılan KDV indiriminin ve yine 1 milyon Dolar’ın üzerinde gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesinin satışlara olumlu etki ettiğini gösteriyor. Bu yüzden bakanlığın, yabancıya vatandaşlık verilmesinde 1 milyon Dolar bareminin azaltılmasını AYİDER olarak destekliyoruz''