06 / 12 / 2022

Meram Belediyesi'nden toplu konut hamlesi

Meram Belediyesi'nden toplu konut hamlesi

Meram Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle, Gödene Mahallesi'nde 958 dairelik 1. Etap Konutları'nın temeli atılacak.Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, daha önce belediyelerinin arsa fakiri olduğunu, ancak kaynakları artırdıkları gibi arsa sorununu da çözdüklerini söyledi.

Toplu konutlar için Hazine'den 1,5 milyon metrekarelik araziyi devraldıklarını belirten Tuzcuoğlu, "Bu arazi için titiz ve bilimsel bir şekilde planlama çalışması yapıldı. Genel yapısı, ulaşım olanakları değerlendirildi. Bu toplu konut projesi, her şeyi düşünülmüş, tamamlanmış ilk proje oldu" dedi.

Oldukça büyük bir toplu konut hamlesi gerçekleştireceklerini, şu anda toplam 3 bin 200 toplu konutun yapılmasının planlandığını anlatan Tuzcuoğlu, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda, pazar günü 958 dairelik 1. Etap Konutları'nın temel atma töreni yapılacak. Törene, Bayındırlık ve İskan Bakanımız da katılacak.

Amacımız ise vatandaşımızın kaliteli, hesaplı ve kira öder gibi konut sahibi olması. Bu konutlar, bu dönem içinde Türkiye'de en ucuza satılan toplu konutları olacak. Çünkü biz arsayı hazır hale getirerek, maliyeti minimize etmiş olduk."

Bu konutlardan 374'ünün 92 metrekare, 202'sinin 112 metrekare, 382'sinin de 132 metrekare olarak yapılacağını bildiren Tuzcuoğlu, sonraki aşamada daha düşük gelirliler için 82 metrekarelik, hiçbir sosyal güvencesi olmadığı ve çok zor durumda bulunduğu tespit edilen vatandaşlar için de bir oda, bir salon şeklinde, peşinatsız ve 200 aya kadar vadelerle konutlar yapılacağını söyledi.

Tek tip konut üzerinde durmadıklarını, en lüksünden en yoksul vatandaş için olanına kadar her tip konutun bulunacağını vurgulayan Tuzcuoğlu, "Toplu konut hamlemizi 10 bin konuta çıkaracak kadar arsamız var. Bunların şehir planları da yapılmış vaziyette. Toplu konut çalışmalarının devamı gelecek" dedi.

Konutların 450 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak anahtar tesliminin yapılacağını bildiren Tuzcuoğlu,  TOKİ  tarafından bedellendirme çalışmasının tamamlanmasının ardından konut fiyatlarının kamuoyuna açıklanacağını sözlerine ekledi.
Geri Dön