Merkez Bankası dijital Türk Lirası için düğmeye bastı!

Merkez Bankası dijital Türk Lirası için düğmeye bastı!Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile ikili mutabakat zabıtlarına imza atıldığını ve Dijital TL için işbirliği platformunun hazırlandığını duyurdu. 


Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile ikili mutabakat zabıtlarına imza atıldığını ve Dijital TL için işbirliği platformunun hazırlandığını duyurdu. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; TCMB tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "TCMB, mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır" ifadelerine yer verildi. 

Merkez Bankası dijital Türk Lirası için düğmeye bastı!

'GENİŞLETİLMESİ PLANLANMAKTADIR'

Yapılan açıklamada, bankanın teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçlerinin, teknoloji paydaşlarının katılımıyla yapılacağı da vurgulanarak, şunlar kaydedildi: 

"Bu doğrultuda Merkez Bankası; Aselsan, Havelsan ve Tübitak-Bilgem ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır."

Merkez Bankası dijital Türk Lirası için düğmeye bastı!

'NİHAİ BİR KARAR YOKTUR'

Açıklamada "TCMB'nin, dijital TL'nin tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur" bilgisine de yer verilirken; birinci faz sonuçlarının, testlerin bitirilmesinden sonra gelecek sene kamuoyu ile paylaşılacağına dikkat çekildi.

Kripto para düzenlemesi neleri kapsayacak?

Merkez bankaları kripto paraları deniyor!