19 / 08 / 2022

Mersin Çamlıyayla büyükşehirle değişiyor!

Mersin Çamlıyayla büyükşehirle değişiyor!

Büyükşehir yasası ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanına eklenen Çamlıyayla’da hizmetler takdir topluyor. Asfalttan altyapıya, tarımsal destekten tesislere kadar ilçe sakinlerinin her talebine karşılık veren Büyükşehir Belediyesi, hizmetleriyle Çamlıyayla’ya imzasını atıyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesinde kurduğu Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ilçe koordinasyon birimleri ile ilçelerdeki eksiklikleri tespit ederken, ihtiyaç duyulan hizmetleri acil ve kaliteli şekilde bölgelere ulaştırıyor. Yıllardır pek çok hizmetten mahrum kalan Çamlıyayla ilçesinde de Büyükşehir Belediyesi’nin müdahalesi sayesinde her mahallede büyük bir değişim yaşanıyor.


Bugüne kadar Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 mahallede toplam 27 bin 266 metre İçmesuyu Şebeke Hattı döşenen Çamlıyayla’da, Atıksu Arıtma Tesisi projesinin de 2017 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın asfaltlanmayan yol kalmaması hedefi ve talimatları doğrultusunda da ilçe genelinde 12,60 kilometre 1. kat ve 10,40 kilometre 2. kat sathi kaplama ile 10,22 kilometre sıcak asfaltla kaplama ve yama çalışması gerçekleştirildi. Bin 932,94 metrekare alan sıcak asfalt ile kaplandı. Öte yandan ilçe genelinde 8,95 kilometre stabilize malzemeli yol bakım çalışması, 97,80 kilometre banket ve 14 kilometre tesviye greyderli banket bakım çalışması, 2 kilometre yol genişletme, bakım ve onarım çalışması gerçekleştirilirken, 750 kilometrelik karla mücadele çalışması yapıldı.


Tarıma verdiği destekle üreticinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, Çamlıyayla’da 15 bin 600 metre sulama borusu, 150 bin domates fidanı, 6 bin 60 adet zeytin fidanını üreticilere bedelsiz olarak verirken, 2 noktada kurduğu tahmin ve erken uyarı projesi ile olası don olaylarının önüne geçti.


Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın koordinasyonunda 203 bin 825 metrekarelik alanda 30 adet mahalle mezarlığı bakım ve temizliği yapılan Çamlıyayla’da, 200 bin metrekare mezarlık alanı yeniden düzenlenirken, her gün 3 kilometre orta refüj ise çöplüklerden temizlenerek gerekli bakımları yapılıyor.


Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete geçirilen Çamlıyayla Mezbahası’nda büyükbaş ve küçükbaş hayvanların İslami koşullarda veteriner kontrolünde kesimleri gerçekleştiriliyor.


Mahalle sakinlerinin eksiksiz hizmet alabilmeleri amacıyla ulaşılabilirlik konusunda devrim yaratan Büyükşehir Belediyesi, Çamlıyayla’nın 14 mahallesinde de muhtarlara bilgisayar ve internet erişimi sağlayan USB Modem ile muhtarlık işlerinde kullanılmak üzere yazıcılar dağıttı.


Mahalleler Koordinasyondan Memnun

Çamlıyayla’nın Kisecik Mahallesi’nde görev yapan Muhtar Fehmi Tanrıverdi, 2009 yılından beri muhtarlık yaptığı mahallesinde yaşanan değişim hakkında şunları söyledi:


“Ben Kisecik’te 7 yıldır muhtarlık yapıyorum. Doğduğumdan beri de Çamlıyayla’da yaşıyorum. Son dönemlerde hizmetlerin daha hızlı ve aktif bir şekilde ilçemize ve mahallemize geldiğini görüyoruz. Yapılan hizmetlerden de memnunuz. Şimdiye kadar Kisecik Mahallesi’ne sulama suyu borusu, Körmenlik-Kisecik-Belçınar mahalleleri arasına asfalt çalışması, zeytin fidesi dağıtımı, domates fidesi dağıtımı gibi önemli hizmetler yapıldı. Allah razı olsun. Bir isteğimiz ya da sorunumuz olduğunda belediyenin koordinasyon birimleri ile iletişime geçiyoruz. Talep ettiğimiz işin nasıl ve ne zaman yapılacağının bilgisini veriyorlar ve hızlı şekilde taleplerimiz karşılanıyor. Burhanettin Başkanımıza mahallemize ve ilçemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.”


Muhtar Bozkurt, “Sebil Böyle Asfalt Görmedi”

Sebil Mahalle Muhtarı Emin Bozkurt ise altyapıdan asfalta kadar pek çok konuda hizmet alan mahallesi adına muhtarlık ofisi önüne astığı pankart ile teşekkürlerini iletti. Yapılan hizmetlerden memnuniyetini aktaran Muhtar Bozkurt, “2014 yılından beri Sebil’de muhtarlık yapıyorum. 54 yıldır Çamlıyayla’da yaşıyorum. Daha önce mahallemizde altyapı yoktu, yağmur yağdığı zaman eski bir hat vardı, yağmur suyunu oraya verirdik, oradan da dereye giderdi. Daha sonra bu su içme suyuna karışırdı. Bu sorunu Başkanımıza ilettiğimizde 2015 sonlarına doğru altyapı sorunumuz hemen ortadan kaldırıldı. 310 gün gibi kısa bir sürede altyapımız tamamlandı. Ayrıca mahalleme tarımsal tahmin ve erken uyarı cihazı kuruldu. Sulama boruları dağıtıldı. Asfaltlama çalışması yapıldı. Sebil daha önce böyle asfalt görmemişti. İlk kez Büyükşehir tarafından böyle bir asfalt yapıldı. Domates fidesi dağıtıldı. Zeytin fidesi dağıtımı gerçekleşti. Koordinasyon birimleri ile sürekli iletişim halindeyiz, sorunumuz olunca kendilerine ulaşıyoruz ve hemen geri dönüş yapıyorlar. Mahalle halkım ve kendi adıma Sayın Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Muhtar Taş, “Mahallemiz Yüzde 100 Değişti”

40 yıldır Çamlıyayla’da yaşayan ve muhtarlık yaptığı Belçınar Mahallesi’nin baştan aşağı yenilendiğini anlatan Belçınar Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Taş da “Mahallemizde çok güzel değişimler oldu. Hangi hizmeti istersek hemen cevap alıyoruz. Mahallemizde Atdağı ve Ulumeres’e asfaltlama çalışmaları yapıldı. İçme suyu ve sulama suyu hatları döşendi. Mahallemizde yüzde 100 değişim oldu. Büyükşehir çok başarılı çalışıyor. Koordinasyon birimleri ile 24 saat iletişim halinde olabiliyoruz. Ulaşamadığımız zaman onlar bize geri dönüş yapıyorlar. Yaptığı bütün hizmetlerden dolayı başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyoruz. Hizmetlerin devamını bekliyoruz” sözleriyle Belçınar’da gerçekleşen hizmet maratonundan duyduğu memnuniyeti iletti.Mersin Büyükşehir Belediyesi