Mersin Kaşdişlen Kültür Merkezi açıldı!

Mersin Kaşdişlen Kültür Merkezi açıldı!Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesi işbirliği ile 18 Ekim 2015’te temeli atılan ve yapımı tamamlanan Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesi işbirliği ile 18 Ekim 2015’te temeli atılan ve yapımı tamamlanan Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.


Açılışa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Kültür Dernekleri Anamur Şube Başkanı Nurgül Er, Kaşdişlen Mahalle Muhtarı İbrahim Erdem, Sanatçı Musa Eroğlu, eski futbolcu Ümit Karan, Alevi dernekleri üyeleri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Gülbenk Duası, Mersin Cemevi Semah Grubu’nun gösterisi ve Anamur Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ile devam etti.


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasına, “Bu güzel günde, bu hayırlı hizmetin açılışında bizlerle beraber olduğunuz ve bu mekanı şereflendirdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diyerek başladı. Başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kanını ve canını veren tüm şehitlere rahmet dileyerek sözlerine devam eden Başkan Kocamaz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesindeki bir bölümü anımsattı.


Başkan Kocamaz, “Aziz Atatürk’ün gençliğe hitabesinde belirttiği gibi bu ülkeye kin besleyenler her dönemde olabiliyor. 15 Temmuz’da da bu hainler, ülkemize ve demokrasimize darbe vurmaya çalıştı. Ancak geçmişte olduğu gibi bugün de milletimiz bu hainlere karşı dik duruşu ile bu belayı başımızdan def etmeyi başardı. Milletimizin bu duruşundan dolayı, bu milletin bir ferdi olmaktan büyük bir onur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.


Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak siyasi görüş ayrımı yapmadan hizmet vermeye çalıştıklarının altını çizen Başkan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerimize devam ediyoruz. Bu milleti, bu ülkeyi seven tüm insanların da hiçbir ayrım yapmadan herkese aynı mesafe durup herkesi kucaklaşması ve herkese aynı tavrı göstermesi gerekiyor. Biz kurtuluş savaşını hep birlikte verdiysek bu topraklarda yaşayan insanların birbirine sevgi saygıyla yaklaşması gerekir” diye konuştu.


 


Başkan Kocamaz: “Şimdi görev sırası bizde”

 


Seçim zamanı verdikleri sözleri unutmadıklarını belirten Başkan Kocamaz, şimdi görev sırasının kendilerinde olduğunu aktardı. Başkan Kocamaz, “Anamur Mersinimizin en batısında bizim için diğer ilçelerden farklı değil. Ancak merkezi uzak olmasından dolayı önceliği olan bir ilçemiz. Mersin’i bir yerlere taşımak istiyorsak, Mersin’i hak ettiği yere hep birlikte taşımak istiyorsak, bu bölgeleri turizmden nasiplendirmek istiyorsak, Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyemiz ile birlikte gece gündüz çalışıp Anamur’umuzu iyi yerlere getirmek ve ekonomik seviyesini yükseltmek durumundayız. Anamur’un eksiklerini biliyoruz. Seçim zamanı geldik yapacaklarımızı söyledik vatandaşımız bize güvendi şimdi görev sırası bizde. Bize tahsisi yapılan her yerde biran evvel ihalemizi yapıp, eserleri ortaya çıkarmak vatandaşlara teslim etmek istiyoruz. Anamur sahilleri ile ilgili tahsis yapıldığı anda hazırlanmış projenin ihalesi gerçekleştirilecek ve biran evvel hayata geçirilmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Anamur Hali ile ilgili yer tahsisi yapıldığı zaman onun da ihalesine hemen çıkmak istiyoruz. Anamur, Bozyazı ve Aydıncık katı atık tesisleriyle ile ilgili yapılması gereken işlemler var. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu tesisin yapılması gecikti. İnşallah önündeki engeller biran evvel kalkar ve onu da bu bölgeye yakışır şekilde hayata geçiririz” diye konuştu. 


Başkan Türe: “Omuz omuza hizmete devam”

 


Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ise konuşmasına 15 Temmuz’daki darbe girişiminde şehadete eren demokrasi şehitlerine rahmet dileyerek başladı. Başkan Türe, “Başta Mustafa kemal Atatürk olmak üzere tüm demokrasi şehitlerini rahmetle anıyorum. İki yıl önce söz verdik bir yıl önce temelini attık ve şimdi açılışını yapıyoruz. Hiçbir eksiği olmayan kültür merkezi yaptık. 30 Mart öncesi birçok proje sözü verdik. Burhanettin başkanımızla omuz omuza vererek verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi’mizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.


Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Genel Başkanı Doğan Demir de günün anlam ve önemine işaret ederek “Bugün bizim için çok mutlu bir gün. Yaklaşık bir yıl önce temel atarken başkan bey söz vermişti. Verdiği sözü tutukları için teşekkür ediyorum. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a da emeklerinden ve Alevi toplumuna verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.


Alevi Kültür Dernekleri Anamur Şube Başkanı Nurgül Er ise Cemevi ve Kültür Merkezi’nde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.


Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi içerisinde, dernek yönetim odası, 250 kişilik cem salonu, engelli lavaboları, morg ve yıkama odaları, misafir konaklama odaları, kültürel sergi odaları, lokma salonu, mutfak, 750 kişilik çok amaçlı salon, merkezi ısıtma soğutma, asansör yer alıyor.


 


Tenis Kortları Projesi’nin temeli atıldı

 


Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi açılış töreni öncesinde Anamur Belediyesi Tenis Kortları Projesi temel atma töreni gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe tesisin temelini dualar eşliğinde attı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz burada yaptığı konuşmada, “Tesisin şehrin merkezinde olması, özellikle tenis sporuna ilgiyi arttıracaktır. Biz Mersin’in bütün ilçelerinde vatandaşımıza eşit hizmet verme gayreti içerisindeyiz. Adana’dan Antalya’ya kadar olan tüm ilçelerde artık bir şantiye görüntüsü var. Büyükşehir hizmetleri dalga dalga Mersin geneline yayılıyor. Bundan sonra da artarak devam edecek. Önemli olan el ve gönül birliği içerisinde Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu tür faaliyetlere destek veriyor olması. Bu tesis bir taraftan spor hizmeti verecek bir taraftan da aidiyet duygusunun pekişmesine katkı sunacak. Temelini attığımız bu hizmet, tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi