Mersin kiralık konut fiyatlarında artış yaşandı!

Mersin kiralık konut fiyatlarında artış yaşandı!

Yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz bir yılda bazı illerde kiralık konutların fiyat artışı, satılıkları geride bıraktı.


İstanbul, Ankara,  İzmir  gibi büyük illerde son bir yılda satılık ve kiralık konutların fiyat artış oranı dengede kalııken; bazı illerde de kiralık fiyatlarındaki artış satılıkları gende bıraktı. Mersin'de kiralık konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 54'ü bulurken, satılık konut laldaki fiyat artışı yüzde 24'de kaldı. Amortisman süresinin 11 yıl olarak hesaplandığı Mersin'de satılıklarda ortalama metrekare fiyatı bin 182 TL olurken kiralıklarda ise 9 TL oldu. Mersin'de kiralık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler ise yüzde 64 ile Mezitli ve yüzde 54 ortalama ile Yenişehir oldu. 


Muğla'da da kiralar uçuyor 

Kiralık konuttaki fiyat artışıyla dikkat çeken bir diğer ıl ise Muğla. Yabancıların en çok ev aldığı illerden biri olan Muğla'da kiralık evlerin metrekare fiyatı son bir yılda tam yüzde 39 oranında artarak 18 TL'ye ulaştı Amortisman suresinin 18 yıl olduğu Muğla'da satılık konut fiyatlarındaki artış ise yüzde 22, ortalama fiyat 3 bin 750 TL. Yabancı yatırımcının dikkatinden kaçmayan Sakarya da kiralıklaıdaki artışın dudak uçuklattığı bölgelerden birisi. Sakarya'da son bir yılda kiralık konut fiyatları yüzde 55 oranında artarak metrekaresi 8 TL mertebesine ulaştı. Satılık konutlarda ise fiyatlar yüzde 35 artarak bin 476 TL oldu İlde amortisman süresi 16 yıl. Aydın'da ise kiralık konutlarda ortalama fiyat yüzde 30 artarken, satılık konutlarda yüzde 22 artış gösterdi. Konutların kendim 18 yılda amorti ettiği ilde metrekaresi ortalama 7 TL'ye ev kiralamak, metrekaresi bin 500 TL'ye de ev almak mümkün. Amortisman süresinin 15 yıl olduğu Konya'da ise kiralık konut fiyatları son bir yılda yüzde 22 artarak metrekaresi 6 TL'ye, satılık konut fiyatları ise yüzde 12 artarak bin 118 TL'ye ulaştı. 


YenigünHaber Hakimiyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;Mersin’deki emlak piyasasında seçimlerden sonra kıpırdanma olurken, kiralık daireler yıllık fiyat artışı bakımından satılık daireleri solladı. Öneller Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Önel, Mersin’de kiralık konutlarda yıllık fiyat artışının yüzde 54’ü bulduğunu, satılık konutlardaki fiyat artışının ise yüzde 24’de kaldığını söyledi.

 

7 Haziran’dan sonra beklemeye geçen emlak sektörü 1 Kasım seçimlerinin ardından ortadan kalkan siyasi belirsizliğin ardından kıpırdanmaya başladı. Bu durum satılık ve kiralık dairelerin yıllık fiyat artışına da etki etti. Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından Öneller Gayrimenkul’ün Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Önel Mersin’deki kiralık dairelerin yıllık fiyat artışının, satılık dairelere oranla büyük bir artış yaşadığını belirtti.  Mersin’de kiralık konutlarda yıllık fiyat artışının yüzde 54’ü bulduğunu söyleyen Önel, satılık konutlardaki fiyat artışının ise yüzde 24’de kaldığını belirtti.

 

EN BÜYÜK ARTIŞ MEZİTLİ VE YENİŞEHİR’DE 

Amortisman süresinin 11 yıl olarak hesaplandığı zaman Mersin’de satılıklarda ortalama metrekare fiyatının bin 182 TL olduğuna da dikkat çeken Önel, kiralıklarda ise bu fiyatın 9 TL olarak belirlendiğini ifade etti. Önel son olarak Mersin’de kiralık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin ise yüzde 64 ile Mezitli ve yüzde 54 ortalama ile de Yenişehir olduğunu söyledi.Hakimiyet