Mersin Seka fabrikası turizm tesisi olacak

Mersin Seka fabrikası turizm tesisi olacakCumhuriyetin ilk sanayi kuruluşları arasında yer alan SEKA'nın, Mersin'in Silifke ilçesindeki fabrikasının turizm tesisi olarak yatırımcıya açılması için çalışmalara başlandığı bildirildi.


İnşaatına 1975 yılında başlanan ve 9 yıl sonra faaliyete geçen fabrika, 1993 yılında ham madde sıkıntısı nedeniyle üretimine ara verdi.

Özelleştirme kapsamında Sümer Holding'e devredilen fabrika, geçen yıl yeniden üretime başladıktan 68 gün sonra hammadde sıkıntısı nedeniyle üretimini yeniden durdurdu.

İşletme Müdürlüğünü Avni Kaya Millioğlu'nun sürdürdüğü Taşucu Kâğıt Sanayii'nde halen 34 memur ve 189 işçi bulunuyor. Emekli olanların yerine yenilerinin alınmadığı işletme çalışanları, normal mesailerine geliyor, ancak bakım, onarım ve temizlik dışında hiçbir çalışma yapılamıyor. Tesislerin liman dahil 1698 dönüm arazisinin yanı sıra denize sıfır konumunda 276 adet lojman bulunuyor.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, bir turizm merkezi olan Mersin'de 7 bin 500 olan yatak kapasitesinin yetersiz kaldığını belirtirken, eski SEKA tesislerinin turizme kazandırılması konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasındaki görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.