Mersin'de kira fiyatları tavan yaptı!

Mersin'de kira fiyatları tavan yaptı!Türkiye genelinde konut fiyatları ve kira fiyatları tavan yaptı. Uygun kira fiyatları ile bilinen Mersin'de de konut fiyatları yükselişe geçti. 


Türkiye'nin dört bir yanından ev kiralarının yükselmesine yönelik haberler gelmeye devam ediyor. Yeni Alanya'da yer alan habere göre; yüksek kiralara vurgu yapmak isteyen öğrenciler parklarda yatarak "Barınamıyoruz Hareketi" adında bir protesto başlattılar. Kira artışıyla ilgili son haber ise Mersin'den geldi. Bir dönem "ucuz ev cenneti" olarak bilinen Mersin'de daha önce bin lira olan kiralar şu an 3 bin liraya kadar yükseldi.

En son Tarsus'ta kurulan ile beraber ikisi devlet, ikisi özel 4 üniversitesi, resmi verilere göre 250 binin üzerinde Suriyeliler ile beraber yurt içinden de sürekli göç alan Mersin'de ev kiraları yükselişe geçti. Uzun seneler 'ucuz ev cenneti' olarak anılan Mersin, son birkaç senede bu özelliğini yitirdi. Düne kadar gerek satılık gerekse kiralık ev fiyatlarında imrenerek bakılan Mersin'de, bugün artık kiralar 1+1 dairelerde bile bin 700-2 bin lira bandında kaldı. Semtine göre 2 bin 500 liraya kadar çıkan kira ücretleri vatandaşları zorlarken, yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber yeniden kente gelen üniversite öğrencilerinin uygun fiyata kiralık ev bulmaları mümkün değil.

Mersin'de tavan yapan kira fiyatlarında 2+1 daireler 2 bin 500-3 bin liradan başlarken, orta seviyede 3+1 daireler ise 3-4 bin lira arasında. Bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre Mersin, bu fiyatlarla son bir senede yüzde 59,2 artış oranıyla  Türkiye'nin kira şampiyonu oldu. Ülke genelinde yıllık kira artışları yüzde 34,6 olurken, Mersin bu oranı geçerek her keseyi zorluyor. 

Mersin

Mersin'deki kira yükselişlerini  sebebinin Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat Canpolat anlattı. Mersin'in birkaç sene öncesine kadar çok büyük bir cazibe merkezi olduğunu, herkesin gelip yerleşmek istediği güzel bir şehir olduğunu dile getirdi. Ancak, 2019'dan bu yana Mersin'de kiralık ev konusunda arzla talep arasında ciddi bir dengesizlik meydana geldiğini dile getiren Canpolat, bunu da 4 sebebe bağladı. Bunlardan birinin Mersin'in kanayan yarası olan İmar planlarının bir türlü tamamlanmaması olduğunu söyleyen Canpolat, "İmar planları tamamlanmadığı için de müteahhitlerimiz konut üretemiyor, belediyeye başvurduğunda imar ruhsatı alamıyor. Bu noktada da arz ve talep dengesi ciddi oranda değişiyor; arz 3 tane, talep 13 tane. Bu da fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Kiraların artmasında bu en önemli neden" dedi.

Pandemi kurallarının yeniden şekillenmesi ile beraber bu sene üniversitelerde yeniden yüz yüze eğitimin başladığını dile getiren Canpolat, "Üniversite öğrencilerimiz yeniden Mersin'e geldiler ve ev konusunda ciddi bir talep var. Ayrıca tayin dönemi. Bir yandan konut üretilememesi, bir yandan mevcut konutun yeterli olmaması da kira fiyatlarını artırdı. Bu da ikinci neden. Üçüncüsü ise Mersin'de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santralinde ilk yıllarda 2-3 bin civarında Rus personel çalışıyordu, bu sayı şu an 10 bine kadar çıktı. Böyle olunca Silifke ve civarında meslektaşlarımız kiralık daire bulmakta çok zorlanıyorlar, bulduğu zaman da 5-6-7 bin lira gibi yüksek fiyatlarda kiralık ev söz konusu oluyor. Dördüncü neden de hükümetin, ticaretin artırılması için geçen yıl faiz oranlarını yüzde 65-75 oranında aşağıya çekmesiyle özellikle çift maaşlı memur kesiminin konut alımına yönelmesi ve geçen yıldan gelen bu aşırı talep; çünkü yine arz-talep dengesi bozuldu" şeklinde konuştu.

Canpolat, bunların haricinde Mersin'e gerek yurt içinden gerekse yurt dışından yoğun göç olmasına da dikkat çekti. "Mersin'e, hem yurt içinden hem Suriye, Almanya gibi ülkelerden ciddi göç alıyoruz" diyen Canpolat, Mersin'in bu potansiyeli kaldıramadığını söyleyerek "Bunun sonucunda arz-talep dengesi bozuldu. Bu da hem kiralara hem de satılık fiyatlarına yansıdı" dedi. 

Mersin

Kiraların bu kadar yükselmesine üzüldüklerini söyleyen Canpolat, "Biz de kiralık ev bulmakta zorlanıyoruz. Bulduğumuz zamanda iki tane kiralık ev var, 12 kiracı var. Ev sahipleri de bu noktada kiraları artırma yoluna gidiyor" dedi.

"BİN - BİN 500 LİRA OLAN KİRALAR 2 BİN 500 - 3 BİN LİRAYA ÇIKTI"

Ev sahiplerini, bu yaklaşımları nedeniyle eleştiren Canpolat, "Bugün yavrularımız il dışından buraya okumaya geliyorlar. Biz onlara burada barınacakları zeminler ayarlamak zorundayız; onların yaşamlarını zorlaştırmamalıyız. Düne kadar bin-bin 500 lira olan kiralık 1+1, 1+2 daireler, bugün talebin artmasıyla beraber 2 bin-2 bin 500-3 bin liraya kadar ulaştı. Ev sahiplerimizin empati kurmaları lazım; kendisinin çocuğu farklı bir ilde eğitim görse acaba oradaki 3-4 bin lira kiraya kendisi razı olacak mı?" şeklinde konuştu.

Kiralık daire fiyatlarıyla ilgili bilgi aktaran Canpolat, "Mersin merkezde 3+1, 180-200 metrekare civarında iyi bir dairelerin fiyatı 4-5 bin lira. 2+1 ve 1+1 dairelerin fiyatı bin 500 ile 3 bin lira aralığında değişiyor" ifadelerini kullandı.

"BAZI EV SAHİPLERİ FIRSATÇILIK YAPIYOR"

Çoğunluk olmasa da bazı ev sahiplerinin yükselen kira fiyatları karşısında fırsatçılık yolunu seçerek, uygun fiyatla oturan kiracılarına dairelerini tahliye ederek yeni kiracılara yüksek fiyattan kiraladıklarına da dikkat çeken Canpolat, şunları söyledi:

"Bazı ev sahiplerimiz de ne yazık ki fırsatçılık yaparak mevcut kiracılarını çıkartarak, yeni kiracılara aynı daireyi iki katı fiyatla vermeye çalışıyorlar. Bu etik ve doğru bir davranış değil. Ev sahiplerimizi bunu yapmamaları konusunda uyarıyoruz."

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine  çağrıda bulunan Canpolat, ciddi sıkıntı oluşturan imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi talebinde bulundu. Canpolat, inşaat için ruhsat alabildiklerinde bu adaletsizlik ve dengesizliğin kısmen kırılacağını vurguladı.

Hükümetten beklentilerini de söyleyen Canpolat, "Kira artış oranları yıllık TEFE-TÜFE'nin ortalaması alınarak belirlenir ama bunu suiistimal eden bazı ev sahipleri art niyetli davranıyor; mevcut kiracısını çıkartıyor, iki katı fiyatla yeni kiracıya veriyor ya da 'kiralık ev bulunamıyor, benim evim niye ucuza gitsin' mantığıyla yaklaşıyor ve bin 500 lira olan kirayı yüzde 100 artışla 3 bin liraya çıkarıyor. Buna da Ticaret Bakanlığımız denetimlerle el atarsa biz oda olarak her türlü desteği vermeye razıyız. Denetim mekanizması olmazsa kimi ev sahipleri bunu suiistimal edebiliyor" dedi.

Mersin Akdeniz'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!