Mesa Holding'ten 11 yeni proje! 

Mesa Holding'ten 11 yeni proje! Mesa Holding, 50 yılda 40 bini yurtdışında olmak üzere 104 binden fazla konut inşa etti. Bu yıl ise marka, Çengelköy ve Beykoz'da iki yeni proje ile Yeşilyaka Su projesinin ikinci etabına başlayacak. Üç proje kapsamında 550-600 civarında konut yapılacak...


Ekonomist dergisinden Levent Gökmen Demirciler'in haberine göre, Mesa Holding, sekizi yurtdışında ve üçü Türkiye'de olamk üzere bu yıl toplam 11 yeni proje inşa edecek.

Bu yıl 11 projeye başlayacak

Gayrimenkul sektöründe 50 yılı geride bırakan Mesa, bu dönem içinde 40 bini yurtdışında olmak üzere 104 binden fazla konut inşa etti. Yatırımda hız kesmeyen marka, sekizi yurtdışında ve üçü Türkiye'de olmak üzere bu yıl toplam 11 yeni projeye başlayacak.

Ekonomideki daralma nedeniyle durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektöründe birçok şirket proje üretmeyi bırakmış durumda. Bu süreçte, mali açıdan güçlü, köklü şirketler daha öne çıkma eğiliminde. Bu markalardan biri olan Mesa, faaliyet gösterdiği 50 yılda 40 bini yurtdışında olmak üzere 104 binden fazla konut inşa etti. Mesa, ağır ekonomik koşullara rağmen 2019 yılında toplam 850 konut satarken dört projesini teslim etti. Mesa Holding, 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciro ile kapattı. Bu yıl özellikle yurtdışı projelerine odaklanan şirket, sekizi yurtdışında ve üçü yurtiçinde olmak üzere toplam 11 yeni projeye başlayacak.

1 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ

Türkiye'de konut geliştirici olarak 50 yıldır var olmayı başaran tek marka olduklarını belirten Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, 50 yılda toplam 34 milyar dolarlık iş hacmine ulaştıklarını söylüyor. Boysanoğlu, bu yıl yurtdışındaki yeni projelerle birlikte toplamda 1 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Yurtiçinde toplam 8,3 milyar TL yatırım büyüklüğüne sahip dokuz projede inşaatlar ve satışlar sürerken bu projelerde toplam 2 bin 840 adet konut üretiliyor.

Şirket, Rusya, Almanya, Polonya, Sırbistan ve Özbekistan'da olmak üzere yurtdışında sekiz yeni projeye başlayacak. Mart ayında Taşkent'te ikinci proje olan Yunusabad projesine ve ardından Askaabad projesine başlanacak. Sırbistan'da ise bir AVM ve 40 bin m2'lik bir ofis projesi planlanıyor, ilk kez 1991 yılında girdiği Rusya pazarına sıkı bir dönüş yapmayı hedefleyen şirket, yerel bir firma ile birlikte bir yıldır üzerinde çalıştığı iki projede imza aşamasına geldi. 1997'den beri aktif olduğu Polonya'da ise Mellor bölgesinde yeni aldığı 25 bin m2'lik arsası üzerinde proje geliştirme çalışmaları yapıyor, ilk etabına bu yılın ilk çeyreğinde başlanacak projeye toplamda 80 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Şirketin 1995 yılında ilk defa geliştirici olarak gittiği Almanya'da da yeniden çalışmalara başlandı. Başta Frankfurt'taki yap-sat projeleri olmak üzere Almanya genelinde yerel ortakla taahhüt işleri de takip ediliyor. Hamburg'ta planlanan 60 bin m2'lik ofis ve konut projesinin anlaşmasının da yıl ortasında imzalanması hedefleniyor.

YURTİÇİNDE TOPARLANMA BEKLENTİSİ

Türkiye'de ise bu yıl Çengelköy ve Beykoz'da iki yeni proje ile Yeşilyaka Su projesinin ikinci etabına başlanacak. Yaklaşık 750-800 milyon TL yatırım değerine sahip bu üç projede 550-600 civarında konut inşa edilecek. Yurtiçinde sadece 2020 değil sonraki yılların da planlamaları yapılıyor.
2021 yılında konut satışlarında toparlanma yaşanacağı öngörüsüyle gelecek yıl için daha büyük projeler planlanıyor. Biri kentsel dönüşüm, ikisi arsa geliştirme olmak üzere üç büyük proje için çalışmalar yürütülüyor.

Erhan Boysanoğlu, bu yıl Türkiye'de 500 bini yeni ve 700 bini ikinci el olmak üzere yaklaşık 1,2 milyon adet konut satışıyla yaklaşık 105 milyar dolarlık satış hacmine ulaşılmasını beklediklerini söylüyor. Arsa bedeli yüksek olduğu için gerçek konut ihtiyacı olan kesime yönelik proje üretemediklerini hatırlatan Boysanoğlu, bu sorun çözülebilirse, konut fiyatlarının sosyal konut için normalleşeceğini vurguluyor.

Dünyada tanınmayı hedefliyor

Mesa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mert Boysanoğlu, geride bıraktıkları 50 yılın birikimi, tecrübesi ve heyecanıyla gelecek 50 yıla odaklandıklarını belirtiyor. Mert Boysanoğlu, "Hedefimiz MESA'yı dünyada da tanınan bir Türk markası haline getirmek" diyor. Konutun yanı sıra farklı sektörlerde de Mesa'yı marka haline getireceklerini söyleyen Mert Boysanoğlu, öncelikli olarak Mesa imalat ve Mesa Proje'de yeni hedefler belirleyip hızlı bir şekilde çalışmaya başladıklarını ifade ediyor.