Mescid-i Aksa minberinden İsrail'in yıkım politikasına tepki!

Mescid-i Aksa minberinden İsrail'in yıkım politikasına tepki!

Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Yusuf Ebu Suneyne, İsrail'in Filistinlilerin konutlarına yönelik olan yıkım politikasını "etnik temizliğin" bir parçası olarak nitelendirdi.


Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Yusuf Ebu Suneyne, Mescid-i Aksa'daki cuma hutbesinde, İsrail güçlerinin pazartesi sabahı işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Sur Bahir bölgesindeki yıkımlarına tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Filistinlilerin evlerine yönelik yıkım politikasının İsrail'in izlediği etnik temizliğin bir parçası olduğunu belirten Şeyh Ebu Suneyne, Filistin topraklarında çok zor günlerden geçildiğini ve durumun tamamen "işgal devletinin" lehine Müslümanların kontrolünden çıktığını söyledi. 

Şeyh Ebu Suneyne, Filistinlilerin mülklerine el konulduğunu, mahremiyetlerinin ihlal edildiğini, her gün gözaltı dalgalarına maruz kaldıklarını, Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezalarına çarptırıldıklarını belirtti.

Diğer bir yandan İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşanan insani krizi de hatırlatan Şeyh Ebu Suneyne, Filistinli taraflara birlik çağrısı yaptı.

- İsrail'in Doğu Kudüs'teki yıkımları

İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen ay Sur Bahir'de yer alan bazı binaların Ayrım Duvarı'nın devamını oluşturan tel bariyerlere yakınlığı nedeniyle "güvenlik tehlikesi oluşturduğunu" iddia ederek yıkımına karar vermiş ve mülk sahiplerine 18 Haziran 2019 tarihine kadar binalarını yıkmaları için süre tanımıştı.

Bunun üzerine Filistinliler, bazıları inşa halindeki yaklaşık 100 daireden meydana gelen 10 binanın yıkımının durdurulması için Yüksek Mahkemeye başvurmuş fakat mahkeme bu başvuruyu reddetmişti.

İsrail güçleri, pazartesi günü işgal altındaki Doğu Kudüs'te Ayrım (Utanç) Duvarı'nın devamı olan tel bariyerlere yakınlığı gerekçesiyle Filistinlilere ait bazı evleri yıktı.

Uzmanlar, İsrail mahkemesinin bu kararının, Filistin'in diğer bölgelerinde de birçok evin yıkılmasına sebep olabileceği uyarısında bulunuyor.