Metal Yapı Grubu sağlık sektörüne giriyor!

Metal Yapı Grubu sağlık sektörüne giriyor! Metal Yapı Grubu sağlık sektörüne giriyor!

İnşaat ve eğitimde faaliyet gösteren Metal Yapı Grubu, sağlığa da girmeyi planlıyor. Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali, onkoloji hastanesi kuracaklarını söylüyor. Ekonomist Dergisi'nden Levent Gökmen Demirciler, Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali ile bir röportaj gerçekleştirdi. İşte, o röportaj.. 

İnşaat sektöründe 38 yıldan bu yana faaliyet gösteren Metal Yapı Grubu, bugüne kadar 3 milyon metrekarelik inşaat yaptı. Halihazırda Göktürk, Kemerburgaz, Küçükçekmece gibi semtlerde lüks projeler üreten grup, yeni projeler geliştirmek üzere de çalışmalar yürütüyor. ikisi Florya'da biri Fatih'te olmak üzere üç AVM yatırımı da bulunan grup, Levent'te Fako Holding arazisi üzerinde 1 milyar dolarlık yatırımla İstanbul'un en yüksek ofis binasını da inşa ediyor. Doğa Kolejleri ile eğitim sektöründe büyüyen grup, önümüzdeki dönemde Doğa Üniversitesi açmak üzere iki üniversiteyle satın alma görüşmeleri yürütüyor. Sağlık sektörüne de göz kırpan grup, önümüzdeki 3-5 yıllık süreçte onkoloji alanında nitelikli sağlık yatırımları yapmayı planlıyor. Yıllık 2 milyar TL cirosu bulunan Metal Yapı Grubu, büyüme planları doğrultusunda 2018 yılını 3,5 milyarTL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali ile grubu ve yatırım planlarını konuştuk.

1-) Metal Yapı Konut olarak halihazırda neler yapıyorsunuz?

İnşaat sektöründe bugüne kadar 4 bin 500'ün üzerinde konut ürettik. İstanbul'un öne çıkan semtlerinde nitelikli yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinde çok sayıda proje hayata geçirdik. Bu bölgelerin konut gelişiminde büyük katkımız oldu. Oralarda yeni proje geliştirmenin yanı sıra İstanbul'un öne çıkan semtlerine de odaklandık. Şu anda Levent'te 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiğimiz 700 bağımsız bölümden oluşan İstanbul Tovver 205'in inşaatı sürüyor. Küçükçekmece'de 400 milyon dolarlık yatırımla 820 bağımsız bölümden oluşan Blue Lake projemiz ile Göktürk'te 100 milyon dolarlık yatırımla 171 bağımsız bölümden oluşan Kemer Life 23 projelerimizin de yapımı devam ediyor. Yüzde 60'ının satışını gerçekleştirdiğimiz bu üç projemizi temmuz ayında teslim etmeyi planlıyoruz.

2-) Yeni projeleriniz olacak mı?

inşaat sektöründe projeler üretmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz. Bu hedefimiz doğrultusunda Göktürk, Kemerburgaz, Zekeri-yaköy, Beykoz, Sultanbeyli tarafında arsalar topluyoruz. Son 1,5 yılda 250 bin metrekarelik yani 150 milyon dolarlık arsa stoku yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bu arsaların yarısında konut ve ticari alanlardan oluşan beş proje hazırladık. Sırası geldikçe, uygun zamanda bu projelerin de lansmanlarını yapacağız. Ulus'ta bu yılın son çeyreğinde 300 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçireceğimiz 700 bağımsız bölümden oluşan bir rezidans projesi için lansmana çıkmayı planlıyoruz.

3-) Doğa Okulları ile eğitim sektöründe varsınız. O alanda yeni yatırım planlarınız var mı?

Eğitim sektörü, grup olarak büyüdüğümüz bir diğer sektör. Doğa Okulları'nın şu anda 126 kampüste 70 bin öğrencisi var. Doğa Ailesi her geçen yıl büyüyor. Doğa Okulları'na bu yıl 15 yeni kampüs, 2019 yılında 20 yeni kampüs ekleyeceğiz. Her yıl minimum 15 yeni kampüs açarak büyüme planımız var. Bu kampüsler ağırlıklı olarak Anadolu kentlerinde açılacak. Anadolu'nun ge İşen kentlerinde kolejlere olan talebi görüp oralara odaklanmış durumdayız.

4-) Üniversite kurma planınız da vardı. Gelinen aşamada son durum nedir?

Doğa Okullarındaki başarımızı Doğa Üniversitesi ile taçlandırmak istiyoruz. Öğrencileri anaokulundan alıp üniversite sona kadar okutacak bir yapı kurma planımız var. Bu kapsamda da üniversite satın almak üzere görüşmeler yürütüyoruz. Yeni üniversite kurmak yerine var olan bir üniversiteyi satın almak istiyoruz. Bunun için şu anda iki üniversiteyle görüşmeler yürütüyoruz. Yıl sonuna kadar üniversite konusunda büyük bir adım atmayı istiyoruz.

5-) Başka sektörlere girme planınız var mı?

Evet. Sağlık sektörü ile yakından ilgileniyoruz. Nitelikli sağlık yatırımları, geri dönüşümü çok hızlı yatırımlar. Önümüzdeki 3-5 yıllık süreçte çok geniş alanda hizmet veren ve onkolojide yoğunlaşan bir hastane yatırımı yapmayı planlıyoruz. Bu konuda marka yaratma, yabancı bir markayı Türkiye'ye getirme ya da Türkiye'deki büyük gruplarla ortaklık veya işbirliği şeklinde ilerleyebiliriz.

6-) AVM yatırımlarınız da var. Onlardan bahsedebilir misiniz? Yeni AVM yatırımı olacak mı?

Aqua Florya, Koru Florya ve Fatih'te Histo-ria olmak üzere üç AVM yatırımımız var. Aqua Florya'ya 15 milyon dolarlık konsept geliştirme yatırımı yaptık. Deniz manzaralı bir AVM olduğu için eğlence, yeme-içme mekanlarını geliştirip bowling ve spor cafe bölümlerini ekledik. Yaklaşık 55 bin metrekarelik kiralama alanı olan Koru Florya'yı da bir yıl içinde açmayı planlıyoruz. Şu anda başka AVM yatırım planımız yok.

7-) Levent'te İstanbul'un en yüksek ofis projelerinden birini üretiyorsunuz. Orada son durum nedir?

Büyükdere Caddesi'nde Fako Holding'in arazisinde inşa ettiğimiz 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiğimiz İstanbul Tower 205, 220 metrelik yüksekliğiyle İstanbul'un en yüksek binası olacak. Uluslararası teknik kriterlere göre tasarlanan bina 'LEED Platinum' kalite standardına sahip. Çevreci ve tasarruf odaklı İstanbul Tovver 205, yabancı yatırımcılar, uluslararası ve Türk firmalardan talep görüyor. 224 bin metrekare inşaat alanında, 140 bin metrekarelik satılabilir-kiralanabilir alanlı iki bloktan oluşan projenin 220 metre yükseklikteki kule bloğunda 52 ofis katı, 20 metre yükseklikteki podyum bloğunda ise teras kullanımlı ofisler ve dükkanlar yer alıyor, ihtiyaca uygun 100 metrekareden başlayan ofis seçenekleri de projemizde yer alıyor. A++ ofis özelliklerine sahip projemizde yaşam ağustos ayında başlayacak.