Mia Park'ta 134 bin YTL'ye

Mia Park'ta 134 bin YTL'yeKurtköy'de yaklaşık 12 bin mekrekare arazide kurulan, 10 bin metrekaresi yeşil alan ve sosyal donatılara ayrılan 139 daireden oluşan Mia Park projesini haziran ayında teslim ediliyor.


Fiyatların 134 bin YTL'den başladığı proje, uygun ödeme şartlarıyla da dikkat çekiyor.
Adını Beykoz Konakları ve Kemer Rose Residence projeleri ile duyuran Saray Halı Grubu'na bağlı Namberg İnşaat, Kurtköy'de başladığı, 139 daireden oluşan Mia Park projesini haziran ayında teslim ediyor. 11 bin 588 mekrekare arazide kurulan projenin yaklaşık 10 bin metrekaresi havuz, spor alanları ve yeşil alanlar olarak tasarlanmış. 18 milyon dolarlık proje müşteri beklentilerinin maksimum ölçüde karşılamaya çalışırken, abartıdan kaçınmış. Projeden ev sahibi olmak için daire bedelinin yüzde 5'ini alımda ve yüzde 20'sini teslimde (Haziran 2008) vermek, kalan miktar için ise özel banka anlaşmaları doğrultusunda, 24 ay yüzde 0 faiz veya 10 yıla kadar yüzde 1'in altında faizle ödemek mümkün. Namberg İnşaat İnşaat Grup Kordinatörü Mehmet Aslan ile "Hem daire sahiplerini maddi anlamda zorlamayacak hem de her türlü zorunlu ihtiyacın düşünüldüğü proje" dediği Mia Park'ı konuştuk.
Mia Park projesini genel özellikleriyle anlatır mısınız?
Mia Park 11 bin 588 mekrekare alan içinde 2 bin metrekare oturum alanı, geri kalan alanlarda havuz, spor alanları ve yeşil alanlar olarak dizayn edilmiş, müşteri beklentilerinin maksimum ölçüde ancak abartısız planlandığı bir proje. Hem daire sahiplerini maddi anlamda zorlamayacak hem de her türlü zorunlu ihtiyacın düşünüldüğü Mia Park'ta kapalı otopark, (her daireye 1 adet) açık otopark alanları, yüzme havuzu, tenis kortu, çok amaçlı spor sahası (basketbol, futbol) çocuk oyun alanı, küçük bir alışveriş birimi, sauna, cep sineması, buhar banyosu, hobi odaları, bilardo odası, kafeterya, kullanıma açık teras da bulunuyor.
Projeyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik nedir?
Proje müşteri beklentilerini maksimum ölçüde karşılayan, abartısız ekonomik, estetik ve fonksiyonel bir projedir.
Evlerin özellikleri nedir?
Evler ıslak hacimlerin dışında parke kaplı, renkli ısıcamlı, ebeveyn banyolu, kış balkonlu, 3 adet tuvalet, banyo ve mutfak dolapları hazır kombi ile bağımsız ısınma, klima altyapılıdır.
Ne zaman başlıyorsunuz? Şu anda program anlamında ne aşamadasınız?
İnşaatlara 2007 yılı mart ayında başlandı. 15 ayda teslim ediyoruz. Mia Park'ta yaşam 2008 Haziran'ında başlıyor. İnşaatlar şu anda yüzde 95 seviyesinde tamamlandı. Bugün evini alan 2 ay sonra konutunda yaşayacak veya kiralaya verebilecek.
Konutların büyüklükleri nedir? Kaç çeşit konut var?
Projede üç çeşit konut var. Bunlar 85 metrekare büyüklüğünde 1 oda 1 salon, 127 metrekare büyüklüğünde 2 oda 1 salon ve 167 metrekare büyüklüğünde 3 oda 1 salon şeklinde tasarlandı.
Satışlara ne zaman başladınız? Yüzde kaçı satıldı, ilgi nedir?
Satışlar 2007 Haziran ayında başladı. Şu ana kadar 1 oda 1 salon dairelerin hepsi satıldı. 34 adet 2 oda 1 salon, 31 adet 3 oda 1 salon konut satıldı. İki ay sonra daire sahiplerinin evlerinde oturacak olması projemize ilgiyi artırıyor.
Fiyat aralığı nedir?
1 oda 1 salon dairelerimiz 134 bin YTL, 2 oda 1 salon dairelerimiz 174 bin 500 YTL, 3 oda 1 salon dairelerimiz ise 261 bin ile 281 bin YTL fiyat aralığında (katına ve konumuna göre değişiklik gösteriyor) satışa sunuluyor. Şu anda özel bir kampanya uygulamamız mevcut; daire bedelinin yüzde 5'ini alımda ve yüzde 20'sini ise teslimde (Haziran 2008) talep ediyoruz. Kalan miktarı ise özel banka anlaşmalarımız doğrultusunda, 24 ay yüzde 0 faiz veya 10 yıla kadar yüzde 1'in altında faizlerle kredilendiriyoruz. Ayrıca Alarko marka kombi ve Franke marka davlumbaz müşterilerimize hediyemiz.
Sosyal ve ortak alanlar neler var?
Yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı ve açık otopark, spor salonu, sauna, buhar banyosu, cep sineması, kafeterya, açık teras, bilardo, hobi odaları ve temel ihtiyaçları karşılayacak kapasitede market.
Kimlere yönelik bir proje bu? Gelir durumu açısından hangi hedef kitleye hitap ediliyor?
Proje; çevresindeki havalimanı, uluslararası fuar alanı, Okan ve Sabancı üniversiteleri, Formula 1 ve Gebze Organize Sanayi çalışanlarına yönelik, B ve B+ gelir grubuna hitap eden projedir.
Projenin yatırım büyüklüğü nedir?
Yaklaşık 18 milyon dolar.
Mia Busidence'ye başlıyoruz dev bir proje de yolda
Başka yeni konut projeleriniz var mı?
Mia Park projesi bittikten hemen sonra yine kendi arazimizde hasılat paylaşımı esasına göre yeni projemiz başlayacak. Hemen hemen aynı tarihlerde, içinde home-office (ev-ofis) veya hastane fonksiyonlarını içeren yine butik sayılabilecek Mia Busidence projesine başlayacağız. Orta vadede ise Anadolu yakasının en büyük ölçekli konut, alışveriş, eğitim, sağlık, iş merkezlerinin yer aldığı dev bir projeye başlayacağımızı ümit ediyoruz.
Beykoz Konakları ve Kemer Rose Residence ile başladık
Namberg İnşaat'ı tanıyabilir miyiz?
Namberg İnşaat 2006 yılında ticari faaliyete geçmiş, sektörde uzun yıllar deneyimi ve yatırımları olan ortaklarca kurulmuş yabancı ortaklı bir inşaat kuruluşudur. Firma, Saray Halı Grubu şemsiyesi altında bir şirket olup, yatırımcı sıfatı Saray Grubu ile kendi arazileri üzerinde Beykoz Konakları ve Kemer Rose Residence projelerini hayata geçirdi. Mia Park projesi şirketin elinde bulunan çok sayıda arazi üzerinde, bugüne kadar yapımcı kuruluşlarla kat karşılığı veya hasılat paylaşımı esasına göre yapılan çalışmaların, bundan böyle kendi arazilerimizin üzerine kendimiz tarafından proje yapılması düşüncesiyle ortaya çıktı. Bu sebeple portföyümüzde bulunan Kurtköy arazilerimizin başlangıç projesi olarak Mia Park projesi oluştu.
Sektör için 2008 kayıp yıl olacak
Sektör 2008 de nasıl bir seyir izler mortage yasasının etkileri nasıl olacaktır?
Sektör için 2008 yılının kayıp bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bu 2007 Mayıs ayından başlayan bir süreç. Bir de buna Amerika'da yaşanan gayrimenkul fonlarının depremi eklenince 2008 yılının kayıp bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadar hesaplanan 242 milyar dolarlık bir deprem, yüzde 55'i Amerika kaynaklı olumsuzluğun Avrupa'daki yansıması 75 milyar dolar. Bundan Türkiye'nin etkilenmemesi mümkün değil. İç siyasi çalkantı ve cari açığın gittikçe büyümesi 2009 yılının belli bir döneminde de sektörde durgunluğu kaçınılmaz hale getirecektir diye düşünüyoruz..
(DEMET CENGİZ BİLGİN/hurriyetemlak.com)