Milyonlarca konut sahibini ve kiracıyı ilgilendiriyor!

Milyonlarca konut sahibini ve kiracıyı ilgilendiriyor!

Son zamanlarda kira fiyatlarında yaşanan artışlar sebebiyle eski kiracılarını çıkarıp yerine aynı evi iki katı fiyatla kiraya veren konut sahipleri çoğaldı. Avukat Mahir Orak, konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Son zamanlarda kira fiyatlarında yaşanan artışlar sebebiyle eski kiracılarını çıkarıp yerine aynı evi iki katı fiyatla kiraya veren konut sahipleri çoğaldı. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; konut sahibinin sözleşme süresi bitmeden evi tahliye etmesi kolay değil. Tahliye için haklı sebeplerinin bulunması gerekli. Avukat Mahir Orak, konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Milyonlarca konut sahibini ve kiracıyı ilgilendiriyor!

3 YOLU VAR

Kontrat süresi bitmeden kiracının tahliye edilemeyeceğine vurgu yapan Avukat Mahir Orak, şunları kaydetti: 

“Sözleşme bitmeden kiracının çıkarılması söz konusu olamaz. Ev sahibinin bunu yapabilmesi için haklı nedenleri olmalı. Bu nedenler başında kira borcunu ödemediği için temerrüde düşürülmesi ve sonrasında tahliye davası açılması geliyor. Kiracıya noterden ödeme için ihtar gönderilip 30 gün süre verilmek zorunda. Bu süre geçtikten sonra hâlâ ödeme yoksa tahliye davası veya icra takibi yoluyla yapılacak olan takip neticesinde icra mahkemesinden tahliye talep edilebilir. Ayrıca ev sahibinin izni olmadan konutta ciddi bir değişiklik yapılması gibi sözleşmeye esaslı bir aykırılık olunması durumunda kiracı tahliye edilebilir.  Bir diğer yol ise esaslı tadilat, tamirat ve yıkım varsa kiracı tahliye edilebilir. Fakat bu durumun sonrasında kiracının yeniden davet edilmesi zorunlu. Eğer davet edilmezse kiracıya 1 yıllık kira bedeli ile taşınma bedeli ödenmesi gerekir.”

Milyonlarca konut sahibini ve kiracıyı ilgilendiriyor!

30 GÜN SÜRE VERECEK

Orak’ın değerlendirmelerine göre kiracılar tarafından komşulara saygı gösterilmeli. Bu yükümlüğe uymaması halinde konut sahibi en az 30 gün süre tanıyarak sözleşmeyi feshedeceğine ilişkin yazılı bir ihtar yapabilir. Sürenin faydasız olacağının anlaşılması ya da kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının konut sahibi ile komşular açıısnda çekilmez olması hallerinde konut sahibinin, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilme imkanı bulunuyor.

Milyonlarca konut sahibini ve kiracıyı ilgilendiriyor!

EĞER EV SATILIRSA

Ayrıca konutun bir başkasına satılması durumunda da kiracının 6 ay süresi olduğuna vurgu yaopan Orak, şöyle konuştu:

"Kiracı içerdeyken taşınmazın satılması halinde yeni mal sahibi kiracıya 1 ay içinde ihtar göndererek tahliye talep edebilir. Bu durumda satın alma tarihinden itibaren 6'ncı ayın sonuna kadar kiracı içerde kalmaya devam eder. 6'ncı ayın sonunda çıkmazsa tahliye davası açılabilir. Eski mal sahibi ile yapılan kira sözleşmesinin sonunda da direkt dava açarak tahliye talep edilebilir."

Ev sahiplerinin tahliye oyunu!

Kirasını düzenli ödeyene iyi haber!

Kirayı ödemeyen kiracı tahliye edilebilir mi?