04 / 10 / 2022

Mimarlar Odası'ndan Rıza Bey Apartmanı için yeni proje!

Mimarlar Odası'ndan Rıza Bey Apartmanı için yeni proje!

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde Rıza Bey Apartmanı yıkılmıştı. Apartmanda 10’u çocuk 37 kişinin yaşamını yitirdi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi alan için alternatif yeni bir proje hazırladı.İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde Rıza Bey Apartmanı yıkılmıştı. Apartmanda 10’u çocuk 37 kişinin yaşamını yitirdi. Mimarlar Odası  İzmir  Şubesi alan için alternatif yeni bir proje hazırladı. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, yıkılan binalarda aynı metrekarelerin saklanarak; Rıza Bey Apartmanının yer aldığı alanda rahatlıkla "deprem farkındalık alanı" oluşturulabileceğini belirtti. 

Rıza Bey apartmanın da içinde olduğu yeni K1 parselinde ‘Deprem Farkındalık Parkı’ yapılmasını öneren 400'ü aşkın Sivil Toplum Kuruluşu ve TMMOB Meslek Odaları Rıza Bey Apartmanı'nın da yer aldığı alanın proje sunumunu yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6 kat olarak planlanan yapı için Mimarlar Odası tarafından 8 kat, yeşil alan ve park alanı tasarımı önerildi.

Mimarlar Odası ndan Rıza Bey Apartmanı için yeni proje!

5 KAT YERİNE 8 KAT

Sivil Toplum Kuruluşlarının talebiyle K1 parseli için yeni bir proje yapan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kahraman, şunları kaydetti:  

“Bakanlık tarafından belirlenen yedi proje alanında zemin artı beş kat yapılaşmanın neden yapıldığını bilmiyoruz. Altı katlı  yerleşim sadece proje alanlarında söz konusu, depremden zarar gören ve tekrar yapılması için projelendirilen diğer binalar sekiz katlı. Yıkılan binaların aynı metrekareleri korunarak, emsal artışına izin vermeyerek sekiz kat yapılması durumunda Rıza Bey apartmanının bulunduğu alanda rahatlıkla deprem farkındalık alanı yapılabilir. Depremde yaşamını kaybeden 119 vatandaşımızı hatırlamak ve buna benzer olaylarda bu acıların tekrar yaşanmamasını sağlamak adına bu parka tüm İzmirliler sahip çıktı.” 

Projede bütün hak sahiplerinin haklarının korunduğuna dikkat çeken Kahraman, hiçbir hak kaybı yaşanmadığını aynı zamanda da park yapılabildiğini vurguladı. 

Toplantıya katılım gösteren İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ise her zeminde proje yapılabileceğini fakat önemli olanın gerekli zemin iyileştirmelerinin yapılması olduğuna, bu alanda diğer sekiz katlı yapıların da inşa edildiğine, bu alanda da gerekli etütler ve iyileştirmeler yapıldığında sekiz katlı binaların, yakın çevresinde olduğu şekilde, yapılabileceğine dikkat çekti. 6 kat yüksekliğindeki binalar için de bir zemin iyileştirmesi yapıldığını dile getiren temsilciler, bu iyileştirmelerin değerlendirilerek sekiz kata uygun yapılabileceğini ifade etti.

Mimarlar Odası ndan Rıza Bey Apartmanı için yeni proje!

BAKAN KURUM'A ÇAĞRI

Toplantıda konuya ilişkin açıklamalar yapan Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi 2. Başkanı Mete Hüsünbeyi, şöyle konuştu:

“Merkezi Samos Adasında olan Deprem İzmir'de 119 insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. 10'u çocuk 37 kişiyle can kayıpların en çok olduğu Rıza Bey Apartmanı bu depremin simgesi haline geldi. 400’ü aşkın Sivil Toplum Kuruluşu olarak Rıza Bey apartmanın da bulunduğu K1 alanında ‘Deprem Farkındalık Parkı’ yapılmasını, hak sahiplerinin de yerinde dairelerine sahip olmaları yönündeki talebimizi belirtmiştik. Bu talebi destekleyen sivil toplum kuruluşu sayısı daha da artmakta. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın da aynı yönde açıklamaları olmuştu. Mimarlar Odası İzmir Şubemizden bu yönde proje hazırlamalarını rica etmiştik. Nitekim talebimiz karşısında söz konusu proje hazırlandı. Talebimizi olumlu karşılayıp proje ve görselini hazırlayan Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile katkı sağlayan diğer odalarımıza teşekkür ediyoruz. Her kesimin söylemleri ve beklentilerini karşıladığını düşündüğümüz bu projenin yaşama geçmesini  bekliyoruz. Söz konusu proje ve önerilerimizi sunmak ve değerlendirmek amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan randevu talep ediyoruz.”

İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nın fenni mesulü için tutuklama kararı!

Rıza Bey Apartmanı'ndaki depremzedelerden açıklama!

İzmir’in yapı stoku envanteri çıkarılıyor!
Geri Dön